معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

رشد حدود 32 درصدی تولید فولاد ایران در 11 ماه 2017

بررسی آخرین گزارش انجمن جهانی فولاد (WorldSteel) حاکی از رشد چشمگیر حدود 32 درصدی تولید این محصول در ایران در 11 ماه سال 2017 است.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، از انجمن جهانی فولاد، تولید این محصول در ایران در ماه نوامبر (آبان- آذر) به یک میلیون و 952 هزار و 82 تن رسید که در قیاس با ماه پیش از آن یعنی اکتبر (مهر- آبان) و تولید یک میلیون و 917 هزار و 994 تن، 1.8 درصد رشد نشان می دهد.
برپایه این گزارش، تا پایان ماه نوامبر امسال 19 میلیون و 791 هزار و 344 تن فولاد در ایران تولید شد که در همسنجی با سال گذشته میلادی 31.9 درصد رشد داشته است.
به گزارش ایرنا، براساس افق چشم انداز 1404 ظرفیت تولید فولاد خام کشور باید به 55 میلیون تن برسد و انتظار می رود به جایگاه هفتم جهان ارتقا پیدا کنیم.
سنگ آهن به عنوان اصلی ترین ماده اولیه تولید فولاد محسوب می شود که ذخیره شناسایی شده آن پنج میلیارد و 100 تن اعلام شده که از این رقم بیش از سه میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

** صادرات 6.2 میلیارد دلار محصولات معدن و صنایع معدنی تا پایان آبان ماه
برپایه آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی کشور در هشت ماه امسال با رشد چهار درصدی در همسنجی با پارسال به 6.2 میلیارد دلار رسیده است.
آهن اسفنجی با رشد صادرات 482 درصدی بیشترین شتاب رشد را در بین محصولات این حوزه دارد.
از نظر تناژ، سنگ آهن با صادرات 12.5 میلیون تن (رشد پنج درصدی) و سیمان با صادرات 10.5 میلیون تن (رشد سه درصدی) در ردیف های نخست و دوم قرار دارند.
همچنین صادرات زنجیره فولاد ایران با رشد 22 درصدی سالیانه به 5.7 میلیون تن رسیده است.
با وجود سهم پنج درصدی بخش معدن و صنایع معدنی از تولید ناخالص داخلی کشور، سهم صادرات این حوزه تا پایان آبان ماه از نظر ارزشی 22 درصد کل صادرات کشور و از نظر وزنی 56 درصد کل است.


گزارش: محمد ملک دار *ناشر: زهرا هجینی نژاد

منبع: ایرنا