معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

رئیس هیات عامل ایمیدرو در نشست مشترک با رئیسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور:

۱۵محدوده معدنی به مرحله آگهی رسید

گروه معدن: نشست مشترک سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) با حضور مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو، راضیه لک رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و جمعی از مدیران این ۲سازمان در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور برگزار شد.

گسترده‌تر شدن ارتباطات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، ایمیدرو و معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و هم‌افزایی و همفکری و جهت دادن حرکت‌های اکتشافی، از موارد مهم مطرح شده در این نشست بود. همچنین به گفته رئیس هیات عامل ایمیدرو، موفقیت این سازمان در حوزه صادرات محصولات معدنی و تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس‌دویست‌پنجاه‌هزارم در بیش از ۴۵هزار کیلومتر مربع و رساندن ۱۵ محدوده معدنی به مرحله آگهی از جمله دستاوردهای این سازمان است.


حمایت از سازمان زمین‌شناسی از سوی نهادهای دولتی
به گزارش صمت، رئیس هیات عامل ایمیدرو در نشست مشترک با رئیسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور از این سازمان به عنوان یک مجموعه توسعه‌ای در کشور یاد کرد و گفت: امیدواریم با توجه به شانسی که دولت دوازدهم به ایمیدرو داده و در کنار آن اعتقاد دولت و مجلس شورای اسلامی و وزارت صنعت، معدن و تجارت به حمایت از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، شاهد فعالیت مناسب برای توسعه هر چه بیشتر بخش معدن در کشور باشیم. 
مهدی کرباسیان در ادامه با بیان اینکه از ارتباط نزدیک با حفظ اصول وظایف سازمانی هر دستگاه حمایت خواهیم کرد، افزود: به نظر می‌رسد نتایج این اقدامات، بخشی از وظایف دولت در حوزه معدن را انجام خواهد داد که البته باید از دوباره‌کاری و هدررفت هزینه‌ها با توجه به کمبود بودجه دولت جلوگیری شود. 
به گفته رئیس هیات عامل سازمان ایمیدرو، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مجموعه‌ای قدیمی، صاحب تجربه و دارای نیروهای متخصص همراه با تجهیزات کافی است؛ بنابراین می‌توان از این مزیت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور همراه با شاخصه چابک بودن و وجود بودجه کافی در ایمیدرو به منظور همکاری ۲جانبه و کمتر کردن مشکلات بخش معدن استفاده کرد. کرباسیان افزود: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مجموعه‌ای دولتی است که برای برگزاری مناقصه‌ها با محدودیت‌های بروکراسی اداری سخت و پیچیده روبه‌رو می‌شود از سویی با توجه به بودجه‌های نامناسب کشور اعتبار چندانی دریافت نمی‌کند بر همین اساس از دولت و مجلس شورای اسلامی درخواست کردیم به این موضوع بیش از گذشته توجه کنند. وی ادامه داد: وجود اساسنامه مستقل برای سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی، دریافت بودجه مناسب، نیاز نداشتن به هماهنگی و امضای موافقتنامه برای فعالیت‌های اکتشافی و همچنین مبادلات گسترده ارزی و ریالی با شرکت‌های معتبر مشاوره فنی خارجی از ویژگی‌های بارز سازمان ایمیدرو در حوزه اکتشاف است. 
کرباسیان با بیان این مطلب افزود: موارد یادشده باعث چابک‌سازی فعالیت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی در بخش مالی شده و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور می‌تواند از این امتیاز برای توسعه مناسبات خود با بخش خصوصی و دستیابی به نتایج ملموس و ارزشمند در بخش معدن استفاده کند. به گفته وی، سازمان ایمیدرو از سال ۹۳ وارد بخش اکتشافات کشور شده است. البته ما علاقه چندانی برای ورود به این بخش نداشتیم و بیشتر مایل بودیم بخش خصوصی وارد این حوزه شود اما برخی بروکراسی‌های اداری وزارت صنعت، معدن و تجارت و موازین محیط‌زیست، جلوی فعالیت‌های معدنی استان‌ها را گرفته که امید است این مشکل به زودی برطرف شود و به تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی کمک کند.


صادرات محصولات معدنی اقدام ملی بود
رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه درحال‌حاضر در بسیاری از بخش‌های معدنی جزو صادرکننده‌ها به شمار می‌رویم، تاکید کرد: اقدام ایمیدرو در حوزه صادرات، اقدام ملی مناسبی بود و توانست در نخستین مرحله نقشه‌های یک‌دویست و پنجاه‌هزارم بیش از ۴۵هزار کیلومتر مربع از کشور را تهیه و رونمایی کند و ۱۵ محدوده معدنی را به مرحله آگهی برساند. کرباسیان با بیان اینکه هزینه‌های کشور از ۳ منبع نفت، نظام بانکی و جذب سرمایه‌های خارجی تامین می‌شود، تصریح کرد: سقف درآمدزایی از بخش نفت مشخص است و نظام بانکی نیز با دیون معوقه روبه‌رو است؛ از سویی سرمایه‌گذاری‌های خارجی در کشور نیز با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو است و افق یک ساله آینده نشان از ورود اعتبار مالی چندانی ندارد بر همین اساس باید با هم‌افزایی و همفکری و جهت دادن حرکت‌ها به سمت و سوی مناسب برای بخش معدن فعالیت مناسبی ایجاد کنیم.


آغاز روزهای خوش برای بخش معدن 
در ادامه این نشست مشترک، معاون اکتشافات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان اینکه ایمیدرو همواره یار و یاور این سازمان بوده، حضور راضیه لک را آغاز روزهای خوش برای بخش معدن کشور توصیف کرد و گفت: همکاری این سازمان از دهه ۸۰ پررنگ شد و در سال‌های گذشته کارشناسان این ۲ مجموعه طرح‌های استانی مناسبی را به سرانجام رساندند که بسیاری از آنها منجر به معرفی محدوده‌های اکتشافی شد. بهروز برنا؛ در ادامه به طرح سنگان و معرفی ۸۰ محدوده‌معدنی اشاره کرد و افزود: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور آمادگی لازم برای همکاری با سازمان ایمیدرو و معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت را دارد و امید است سند همکاری ۳جانبه‌ای که قرار است در آینده میان این ۳ بخش به امضا برسد به زودی نتیجه‌بخش باشد و منجر به شتاب گرفتن فعالیت‌های معدنی کشور شود. وی در ادامه به فعالیت‌های مشترک سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و ایمیدرو و مطالعات انجام شده در استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان اشاره کرد و گفت: در این استان‌ها اکتشافات تکمیلی‌تر انجام و منجر به معرفی ۴محدوده جدید معدنی شده که این محدوده‌ها جزو ذخایر خوب کشور به شمار می‌روند. معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به جایگاه و ارزش بالای ذخایر پنهان معدنی کشور اشاره کرد و گفت: برای شناسایی ذخایر پنهان به ویژه کانی‌های فلزی، نیازمند تهیه اطلاعات ژئوشیمی هستیم، بر همین اساس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ۹۰ درصد از برگه‌های ژئوشیمی یکصدهزارم کشور را تهیه کرده و این مطالعات منجر به معرفی محدوده‌های امیدبخش و آنومالی‌های مناسب در استان‌ها شده است. 
برنا همچنین به مطالعات ژئوفیزیک هوایی در ۲۰درصد کل کشور، اشاره و تصریح کرد: در این طرح نیز محدوده‌های امیدبخشی معرفی شد و امید است در آینده با پروژه‌های مشترک با سازمان ایمیدرو این مطالعات را افزایش دهیم. به گفته برنا، در جدیدترین ورقه‌های ژئوشیمی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ۲۹محدود جدید امیدبخش منابع فلزی در خراسان‌جنوبی شامل قلع، تنگستن، طلا، سرب و روی و همچنین ۱۰ محدوده امیدبخش در خراسان شمالی و ۱۶ محدوده در استان همدان شناسایی و معرفی شده و امیدواریم بقیه استان‌ها نیز به زودی آماده معرفی شوند. معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ضمن ابراز امیدواری از توسعه همکاری این سازمان با معاونت امور معدنی و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان ایمیدرو تاکید کرد: با توسعه فعالیت‌های ۳جانبه، اکتشافات کشور را جهت‌دار خواهیم کرد و به سمت مناسبی سوق خواهیم داد تا به زودی به دستاوردهای مناسبی برسیم و بتوانیم هزینه‌های اکتشافی را به سمتی ببریم که با سرعت بیشتری به نتیجه برسد و بخش خصوصی به عنوان طالب فعالیت‌های اکتشافی در کشور بهتر از گذشته فعالیت کند.


تشکیل کارگروه مشترک
این گزارش می‌افزاید: در این نشست پیشنهاد شد کارگروه ۲جانبه مشترک سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اعضای جدید هرچه زودتر برای پیشبرد اهداف پیش روی این دو نهاد اکتشافی کشور آغاز به کار کند. در این راستا باید موضوعات و فعالیت‌های مطرح شده ۲سازمان مرزبندی شده و از موازی‌کاری پرهیز شود. همچنین پیشنهاد شد اعضای این کارگروه به زودی مشخص شوند و فعالیت خود را آغاز کنند و احیای شورای‌عالی اکتشاف در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را به عنوان یک کمیته راهبری که از زمان تاسیس این سازمان مغفول مانده بود، در دستور کار قرار دهند.

منبع: صمت