معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه:

سهم کارخانه‌های سیمان کرمانشاه در بازسازی زلزله صفر است!

کارخانه سیمان

بعد از زلزله کرمانشاه تامین سیمان برای بازسازی مناطق زلزله‌زده به عهده بنیاد مستضعفان قرار گرفت. این در حالی است که استان کرمانشاه دو کارخانه سیمان دارد که به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه، کمک سیمانی بنیاد مستضعفان به صنعت این استان ضربه می‌زند.

 طبق تقسیم کاری که بین نهادهای مختلف حاکمیتی و دستگاه‌های اجرایی جهت بازسازی مناطق آسیب دیده زلزله کرمانشاه صورت گرفت، بازسازی خانه ها و تامین سیمان آنها بر عهده بنیاد مستضعفان گذاشته شد و این نهاد قبول کرد سیمان مورد نیاز برای بازسازی خانه های زلزله زده را به صورت رایگان و به بلاعوض تامین کند.

این تصمیمی خیرخواهانه است اما اگر ۱۵۰ هزار تن نیاز سیمانی برآورد شده برای بازسازی مناطق زلزله زده از کارخانه‌های داخلی‌ این استان از سوی بنیاد مستضعفان خریداری می‌شد، رونق برای صنعت و اشتغال آن نیز در این شرایط به ارمغان می‌آورد، چراکه دو کارخانه تولید سیمان در استان کرمانشاه فعال هستند که با توجه به مشکلات به وجود آمده برای صادرات سیمان به عراق  از سال دو سال پیش، عملا دچار اختلال در بازار فروش شده‌اند درصورتیکه تامین ۱۵۰ هزار تن سیمان مورد نیاز برای بازسازی مناطق زلزله‌زده می‌تواند به نوعی در صنعت این بخش آسیب دیده تاثیر مثبت داشته باشد.

۲۳ میلیون دلار از دست رفت

در این باره سید نعمت الله حقیقی -رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه - به ایسنا گفت: در حالی که استان کرمانشاه به خاطر مشکل صادرات سیمان به عراق سالانه ۲۳ میلیون دلار از درآمدهای صادراتی خود را از دست داده و واحدهای صنعتی بزرگ این استان دچار مشکلات جدی شده‌اند، در نظر گرفتن اولویت تامین مصالح بازسازی از سوی واحدهای خارج از استان می‌تواند به صنعت کرمانشاه ضربه جدی بزند.

وی با اشاره به اینکه واحدهای سیمانی بنیاد مستضعفان در ایلام و همدان قرار دارند، اظهار کرد: به ازای هر خانه هشت تن سیمان مورد نیاز است که بنیاد مستضعفان شرط کرده فقط در صورتی که سیمان در خواستی برای بازسازی را از واحدهای خود تامین کند می‌تواند آن را به صورت بلاعوض در اختیار مناطق زلزله‌زده قرار دهد. در حالیکه هزینه حمل این محصولات از واحدهای سیمانی بنیاد مستضعفان تا کرمانشاه، تا ۳۰ هزار تومان به قیمت تمام شده آن می‌افزاید.

حقیقی تصریح کرد: با وجود اینکه توضیحات بنیاد مستضعفان برای تامین سیمان از واحدهای تحت نظر خود منطقی است اما اگر نگاهی به اولویت ها بیندازیم باید تامین سیمان به طریقی از دو واحد سیمان که در داخل استان قرار دارند، انجام شود تا با کمکی به ظاهر بلاعوض چنین ضربه‌ای به صنعت استان کرمانشاه وارد نشود و نشاط اقتصادی در این استان حادثه دیده به وجود آید.

منبع: ایسنا