معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

حفظ امنیت و سلامت، پیش‌نیاز ورود زنان به معادن

 

در سال گذشته میلادی شاید بیش از هر زمان دیگری بخش معدن در سطح جهان به پررنگ شدن حضور زنان در معادن پرداخت.

چشمگیرتر از هر اقدامی، ترسیم چشم‌انداز بی‌اچ‌پی‌بیلتون بود که بر مبنای آن وعده حضور ۵۰ درصدی زنان را در همه سطوح حرفه‌ای خود تا ۲۰۲۵ میلادی (۱۴۰۴ خورشیدی) داد. در همین سال فورتسکیو و ریوتینتو هم بر رشد شمار کارکنان زن خود تاکید کردند. 
تعادل جنسیتی نه تنها در معادن که در سایر بخش‌ها نیز همواره یکی از دغدغه‌های افکار عمومی در جوامع توسعه‌یافته بوده، اما آنچه اکنون با افزایش شمار زنان در حرفه معدنکاری بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد، نیاز به رشد بیشتر شرایط حفظ امنیت و سلامت آنها در معادن است؛ مقوله‌ای که با قوانین جاری در این حوزه ارتباط قوی پیدا می‌کند. 
حضور زنان در معادن تنها به معنای استخدام آنها نیست، بلکه به معنای رفع محرومیت آنها در این بخش در ابعاد مختلف و در طول تاریخ است که در نتیجه آن نیاز به ارتقای قوانین کار و تطبیق شرایط کار با حضور آنها وجود دارد تا بتوان نیروی حاضر را به ارتقا در سطوح مدیریتی سوق داد و نسل جوان‌تر را به ورود به این بخش ترغیب کرد. 
در واقع نیاز به این تغییرات است که شرکت‌های معدنی داعیه‌دار تعدیل جنسیتی را به اِعمال اقداماتی وامی‌دارد که در نوع خود منحصربه‌فرد به شمار می‌آید؛ اقداماتی که نه تنها به ورود زنان که به سهولت شرایط کار آنها در سطوح مختلف این بخش می‌انجامد و نیاز به بکارگیری تسهیلات را در زمینه‌های امنیتی، جسمی، بهداشتی و روانی یادآور می‌شود. 
در نتیجه، تعادل جنسیتی را نمی‌توان در افزایش کمیت حضور زنان در این بخش خلاصه کرد و نکته‌ای که در کنار این مقوله به غول‌های معدنی مدعی وارد می‌آید، لزوم ارتقای شرایط کار و کیفیت حضور آنهاست. 
منبع: وب‌سایت سیتی‌زِن 
برگردان: ثمن رحیمی‌راد
تِرِوِر آینگ‌وِرس
 روزنامه‌نگار

منبع: صمت