معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور گزارش داد:

نتایج مطالعات محققان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی نشان داد که آب‌های زیرزمینی منطقه تحت‌تاثیر زمین‌لرزه ملارد تغییرات چشمگیری نداشته است.
اثرات زمین‌لرزه ملارد بر چشمه‌ها و آب‌های زیرزمینی

 دفتر بررسی مخاطرات زمین ‌شناسی، زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور نتایج تحقیقات اولیه خود را در زمین‌لرزه ملارد- مشکین ‌دشت با بزرگای 5.2 منتشر کرد. این زلزله در ساعت 23 و 27 دقیقه شامگاه چهارشنبه 29 آذر ماه جاری در حوالی مرز دو استان تهران و البرز به وقوع پیوست.

هدف این پژوهش، بررسی تاثیر زمین‌لرزه بر روی آب‌های زیرزمینی و چشمه‌های متاثر شده بین شرق گسل ماهدشت و غرب گسل شمال تهران و گسل‌های پیرامون و پایش و رصد گسل شمال تهران بوده است.

حرکت صفحات پوسته زمین بر روی گسل‎‌ها افت و خیز سطح آب چاه‌ها، تغییر دمای آب و آزاد شدن احتمالی عناصر "رادون" سنگ‌ها در آب را به دنبال دارد و کارشناسان دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی، زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی درصدد هستند تاثیرات احتمالی حرکت گسل ماهدشت-جنوب کرج را در آب زیرزمینی و چاه‌های منطقه بررسی کنند.

تیم تحقیقاتی در این مطالعات موقعیت چشمه‌ها و چاه‌های منطقه را تعیین کردند و قابلیت هدایت الکتریکی آب که نسبت مستقیم با میزان مواد محلول در آب دارد (EC) و همچنین پایش پارامترهای فیزیکوشیمیایی آب‌های زیرزمینی را با شناسایی ناهنجاری‌های مرتبط (PH) مورد مطالعه قرار دادند. علاوه بر آن پارامترهای ژئوشیمیایی توسط کارشناسان گروه آزمایشگاه ژئوشیمی سازمان زمین‌شناسی در حال مطالعه است تا تغییر احتمالی یون‌های موجود در آب مشخص شود.

دکتر امیر شمشکی یکی از محققان این تیم با بیان اینکه از گذشته بانک اطلاعاتی کاملی در این زمینه وجود نداشته است، اظهار کرد: قرار بر این استکه در چاه‌ها و آب‌های زیرزمینی مابین شرق گسل ماهدشت و غرب گسل شمال تهران و گسل‌های پیرامون آن هر یک ماه یک‌بار نمونه‌برداری انجام شود.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: مطالعه و مقایسه اعداد اندازه‌گیری شده با سوابق موجود در آرشیو، تغییرات چشمگیری را تاکنون نشان نداده است.

شمشکی رشد و پایش پارامترهای فیزیکوشیمیایی آب‌های زیرزمینی را با شناسایی ناهنجاری‌های مرتبط با فعالیت‌های لرزه‌ای به عنوان یکی از روش‌هایی عنوان کرد که در دنیا از چند دهه اخیر مورد توجه پژوهشگران عرصه پیش‌نشانگری زمین‌لرزه قرار دارد.

این مطالعات به همت امیر شمشکی، سید علی حسینی، یوسف محمدی و مسعود زمانی پدرام از محققان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی اجرایی شده است.منبع: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور