معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

صدرنشینی فلزات اساسی، خودرو و شیمیایی ها در آخرین روز معاملات هفتگی بورس

 شاخص کل بورس با افت 311 واحدی به رقم 95 هزار و 929 رسید اما گروه های فلزات اساسی، خودرو و شیمیایی ها با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه های صنعت قرار گرفتند.

در معاملات امروز شاخص کل با افت 311 واحدی به رقم 95 هزار و 929 رسید. شاخص های بازار اول و دوم نیز به ترتیب 194 و 807 واحد نزولی شدند.
در معاملات امروز سرمایه گذاران بورسی بیش از یک میلیارد و 451 میلیون برگه دارایی مالی را دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بیش از سه هزار و 94 میلیارد ریال بود و در 57 هزار نوبت معاملاتی انجام شد.
نمادهای صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، ملی مس، گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان، پالایش نفت اصفهان، تاپیکو و گسترش نفت و گاز پارسیان امروز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص ثبت کردند.
صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی، لوله و ماشین سازی ایران، گروه صنعتی سپاهان، کربن ایران، قند شیرین خراسان، کالسیمین و آلومینیوم ایران بود.
در مقابل نمادهای صنایع کاغذ سازی کاوه، گسترش صنایع و خدمات کشاورزی، ایران دارو، ایران تایر، فرآورده های نسوز پارس، نوسازی و ساختمان تهران و کاشی تکسرام با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات نشستند.
سرمایه گذاران بورسی امروز برای خرید اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، حق تقدم ارتباطات سیار، اوراق صکوک سایپا، اوراق مشارکت شهرداری شیراز، اوراق صکوک فولاد کاوه کیش و اورقا صکوک سایپا بیشترین تقاضا و طولانی ترین صف های خرید را داشتند.
گروهی از سرمایه گذاران بورسی امروز برای خروج از اوراق صکوک سایپا، اوراق مشارکت شهرداری مشهد، اوراق مشارکت شهرداری تهران، اوراق مشارکت شهرداری مشهد، واحدهای صندوق امین یکم، اوراق صکوک سایپا و سهام پارس الکتریک بیشترین تقاضا و طولانی ترین صف های فروش را داشتند.
در پایان معاملات امروز سرمایه گذاری معادن و فلزات با معامله بلوکی 610 میلیون حجمی به ارزش یک هزار و 94میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملات را داشت.

** فرابورس
آخرین روز کاری فرابورس در این هفته با نقل و انتقال 434 میلیون ورقه به ارزش بیش از یک‌هزار و 396 میلیارد ریال در مجموع بازارها به پایان رسید و شاخص کل این بازار نیز با کمتر از نیم واحد افت در همان ارتفاع دیروز یعنی 1055 واحد باقی ماند.
نماد «مارون» تا سطح 4 واحد تاثیر مثبت بر آیفکس داشت اما نمادهای «ذوب»، «سرچشمه»، «شرانل» و «شاوان» تا سقف حداکثر یک واحد تاثیر منفی بر این نماگر به جا گذاشتند و مانع از سبزپوشی آن شدند.
در معاملات امروز سرمایه‌گذاران شاهد عرضه اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا603» در بازار ابزارهای نوین مالی بودند که بر پایه آن هر ورقه از این اوراق 895 هزار ریال کشف قیمت شد.
این مجموعه از اوراق در راستای تسویه بدهی‌های تبصره (5) بند (ه) قانون بودجه سال 96 کل کشور، دهم مهرماه توسط وزارت اقتصاد منتشر شده و سررسید آن یکسال پس از انتشار (دهم مهر 1397) است. 
تعداد کل این اسناد خزانه 19 میلیون ورقه به ارزش 19 هزار میلیارد ریال بود. 
در مجموع بازار اوراق با درآمد ثابت نیز بیش از 417 هزار ورقه به ارزش 381 میلیارد ریال معامله شد.
امروز همچنین در مجموع بازارهای اول و دوم سهامداران 173 میلیون سهم به ارزش نزدیک به 348 میلیارد ریال را دست به دست کردند. 
بررسی معاملات این بازارها نشان می‌دهد نمادهای «ذوب» و «سمگا» به ترتیب بیشترین حجم و ارزش معاملات را در اختیار گرفته‌اند. 

** اوراق تسهیلات مسکن (تسه)
سهامداران بازار پایه نیز حدود 240 میلیون سهم به ارزش بیش از 255 میلیارد ریال را میان خود دست به دست کردند.
دادوستدهای انجام شده در تابلو اوراق تسهیلات مسکن نیز نشان می‌دهد نزدیک به 81 هزار ورقه تسه به ارزش بیش از 59 میلیارد ریال خرید و فروش شد و همچون روزهای قبل تسه آذرماه 96 از بالاترین میزان دادوستد در میان معامله‌گران برخوردار بود. 
همچنین این اوراق در بازه قیمتی 696 هزار تا 740 هزار ریال معامله شد.


گزارش: هما همت خواه* انتشار: مریم مسعود

منبع: ایرنا