معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

کارشناسان نگاه بازار به ریسک‌های کوتاه‌مدت را عامل افت شاخص در هفته گذشته می‌دانند

پیش‌بینی بازاری پرمعامله در هفته پیش‌رو

 

مهکامه علیقلی: هفته گذشته فضای سیاسی کشور منجر به افزایش ریسک‌های تاثیرگذار بر بازار و افت آن شد.

شاخص کل بازار در ۲ روز نخست هفته گذشته افت کرد و تا پایان هفته با حمایت حقوقی‌ها، کمی افزایش پیدا کرد. به‌طور کلی هفته گذشته، معامله‌گران تمایل چندانی به خرید و فروش سهم‌ها نداشتند. از سوی دیگر بازار در انتظار تعیین تکلیف برجام است. در جریان آخرین روز معاملاتی بازار سرمایه، چهارشنبه ۱۳ دی، شاخص کل با افت ۳۱۱ واحد به ۹۵ هزار و ۹۲۹ واحد رسید. بیشترین تاثیر منفی روی شاخص را نمادهای صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، فولاد مبارکه اصفهان و ملی صنایع مس گذاشتند. در مقابل نمادهای معاملاتی مخابرات ایران، فولاد خوزستان و کالسیمین با رشد خود مانع افت بیشتر شاخص شدند.


ضعف بازار در جبهه خرید
حمایت حقوقی‌ها از بازار به‌دلیل اینکه منابع‌شان محدود است، ادامه نیافت و خریدی هم از سوی حقیقی‌ها انجام نشد، به همین دلیل بازار ضعیف شد. ولید هلالات، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه، با بیان این مطلب درباره ریسک‌های تاثیرگذار بر روند بازار به صمت گفت: فضای سیاسی در کنار موضوع تصیم‌گیری ترامپ درباره برجام که قرار است ۲۳ دی اعلام شود نیز بر رفتار بازار تاثیرگذار بود. وی افزود: احتمال تصمیم جدید امریکا ریسک تازه‌ای را به بازار تحمیل کرده اما از سوی دیگر هفته آخر دی گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‌ها منتشر می‌شود که احتمال رشد نرخ دلار را مطرح می‌کند، هر چند این موضوع به سود سهم‌های بورسی است اما از طرف دیگر نشان می‌دهد یک ریسک با اهمیتی وجود دارد که منجر به رشد دلار شده است. هلالات تصریح کرد: با این اوصاف به نظر می‌رسد ریسک‌ها و فرصت‌های زیادی وجود داد؛ بنابراین طبیعی است که بازار درحال‌حاضر بی‌روند و تمایلش بیشتر به افت باشد و تا تعیین تکلیف این ریسک‌ها، بازار در جبهه خرید ضعیف عمل می‌کند. وی در پاسخ به اینکه آغاز به کار بازارهای جهانی چه تاثیری در روند بازار داشته، تصریح کرد: به نظر می‌رسد نمادهایی مانند سرب و روی قدری از افزایش قیمت‌های جهانی متاثر شده باشند اما اگر بازار قصد داشت به شرکت‌های کامودیتی و نرخ‌های فروش بازارهای جهانی واکنش نشان دهد به‌طور قطع به دلیل، افزایش نرخ دلار رشد می‌کرد، زیرا دلار از ۴۰۷۰ به ۴۴۰۰ تومان رسیده است. به‌طور قطع بازار درحال‌حاضر یک ریسک بزرگتر را می‌بیند و نگاهش در کوتاه‌مدت و براساس قیمت‌های جهانی نیست. هلالات در پاسخ به اینکه این رفتار بازار تا چه حد طبیعی است، افزود: به‌طور قطع وقتی ریسک بالا می‌رود طبیعی است زیرا بازار بر مبنای مسائل سیاسی تصمیم می‌گیرد و به این دلیل قابل پیش‌بینی نیست؛ بنابراین هر معامله‌گری ممکن است برداشتی متفاوت از کل بازار داشته باشد. به گفته این تحلیلگر بازار سرمایه، نقش ریسک سیاسی خیلی بیشتر است و تا به‌طور کامل برطرف نشود نمی‌توان انتظار داشت شاخص بازار صعودی شود، شاید بازار بیشتر از این افت نکند، اما تا زمان مشخص شدن ریسک‌های سیاسی صعودی نمی‌شود.


حرکت محتاط بازار
بازار در ۲ روز آخر هفته با احتیاط بیشتری حرکت کرده و بسیاری از افرادی که روزهای گذشته درصدی از سبدشان را به دلیل این ریسک‌ها نقد کردند، هنوز برای خرید اطمینان حاصل نکرده‌اند. 
از سوی دیگر شاخص کل پس از رشد کمی که داشت از نظر زمانی به استراحت قیمتی نیاز دارد. حمیدرضا صفری، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه با بیان این مطلب به صمت اظهار کرد: اظهارنظر ترامپ درباره پایبندی امریکا به برجام، در روند فعالیت بازار تاثیرگذار است، در کنار آن به دلیل اینکه قیمت‌های جهانی به‌طور معمول پایان هر هفته دچار نوسان می‌شود و وابستگی زیاد بازار به این قیمت‌ها، بسیاری از معامله‌گران احتیاط کرده و خرید نمی‌کنند. وی درباره تاثیر حذف پیش‌بینی سود شرکت‌ها در بازار اظهار کرد: به نظر می‌رسد با فشارهایی که کارشناسان بازار سرمایه به سازمان می‌آورند خواستار این هستند که«EPS» (قیمت سهام به سود هر سهم) همچنان روی تابلوی معاملات باقی بماند و سازمان عجولانه تصمیم نگیرد و اگر قرار است انجام شود نخست زیرساخت‌های آن فراهم شود.  صفری با اشاره به حضور پررنگ‌تر شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری دارای مجوز در صورت حذف پیش‌بینی سود، افزود: اگر این شرکت‌ها از سوی سازمانبورس حمایت شوند تا بازار کم‌کم به حذف این مورد عادت کند، به این دلیل که مبنایی برای کارشناسان و تحلیلگرانی است که فرصت زیادی برای بررسی صورت‌های مالی ندارند فرصت خوبی بود که به همین دو عدد «ای پی اس» و «پی بر ای» اکتفا کند. وی درباره وضعیت پیش‌بینی سود در سایر کشورها اظهار کرد: در سایر کشورها، هم به پیش‌بینی درآمد و هم به «پی به ای» استناد می‌کنند، منتها تفاوتی که در بازارهای ایران و بازارهای خارجی داریم این است که «پی به ای» کشور ما اعداد پایین است، به این دلیل و سود بدون ریسکی که در کشور وجود دارد اما کشورهای خارجی «پی به ای» بالایی دارند بیشتر سهام‌شان به دلیل و ریسک سود پایین بانکی است. سود بدون ریسک، اوراق مشارکت و سپرده‌های بانکی با ۱۴/۵ درصد که در کشورهای اروپایی حدود ۱/۵ تا ۲ درصد است و باعث می‌شود نرخ «پی‌به‌ای» بالاتر رود. وی درباره پیش‌بینی وضعیت بازار در این هفته بیان کرد: به نظر می‌رسد با بازگشت آرامش به فضای سیاسی کشور و ادامه این فرآیند و حفظ قیمت‌های جهانی در همین محدوده فعلی، بازار حرکت خوبی داشته باشد و با گزارش‌های ۹ ماهه در کنار رشد دلار وضعیت بهتری پیدا کند.

 

منبع: صمت