معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

مدیرعامل شرکت ملی گاز:

صادرات گاز ایران به گرجستان همچنان در دستور کار است

 

گروه معدن: به گفته معاون وزیر نفت در امور گاز، قرارداد صادرات گاز ایران به گرجستان منتفی نشده و در صورت نهایی شدن توافق‌ها، بخش خصوصی گاز ایران را از طریق خاک ارمنستان به گرجستان صادر می‌کند.

حمیدرضا عراقی، درباره صادرات گاز ایران به گرجستان به ایلنا گفت: شرایط جغرافیایی ایران به‌گونه‌ای است که امکان صادرات گاز به بسیاری از کشورها از جمله گرجستان را دارد اما این صادرات باید از خاک ارمنستان انجام شود. وی افزود: صادرات گاز به گرجستان به فراهم شدن شرایط گوناگونی از جمله موافقت ارمنستان نیاز دارد، همچنین زیرساخت‌های صادرات و نرخ مناسب نیز از دیگر عوامل لازم برای تحقق این هدف است. معاون وزیر نفت در امور گاز تصریح کرد: در صورتی که ایران، ارمنستان و گرجستان برای صادرات گاز به توافق برسند، لازم است بخش خصوصی گاز را از ایران بخرد و هزینه سوآپ به کشورهای ایران و ارمنستان را پرداخت کند تا این گاز وارد گرجستان شود. مدیرعامل شرکت ملی گاز اظهار کرد: پیش از این نیز یکی از شرکت‌های خصوصی برای انتقال گاز ایران به گرجستان اقدام کرد اما هنوز هیچ گازی به گرجستان صادر نشده است. عراقی با بیان اینکه هم‌اکنون هیچ قراردادی برای صادرات گاز ایران به گرجستان اجرایی نشده، گفت: موضوع صادرات گاز از خاک ارمنستان به گرجستان هنوز به‌طور کامل منتفی نشده است و در صورتی که برای بخش خصوصی به صرفه باشد احتمال دارد، صادرات گاز انجام شود. به گزارش شانا، دی سال گذشته، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری همراه با هیات بازرگانی ایران به ایروان سفر کرد و در همایش تجاری ارمنستان و ایران که مسئولان اقتصادی ارمنستان و فعالان بخش خصوصی دو کشور حضور داشتند، در سخنانی با اشاره به توانایی منطقه برای انتقال گاز ایران از طریق گرجستان و دریای سیاه به اروپا، بر همکاری دو کشور در زمینه تامین امنیت انرژی تاکید شد. صادرات گاز به اروپا از جمله برنامه‌هایی است که می‌تواند در افزایش سهم ایران در تجارت جهانی گاز نقش داشته باشد. اتحادیه اروپا هم‌اکنون بین ۲۲ تا ۲۳ درصد انرژی مورد نیاز خود را از گاز طبیعی تامین می‌کند و براساس مطالعات پارلمان اروپا، امکان صادرات گاز از سوی ۱۲ کشور به این قاره وجود دارد که ایران نیز از جمله این کشورها و بهترین منبع تامین گاز است. ایران ظرفیت صادرات سالانه ۲۵ تا ۳۰ میلیارد مترمکعب گاز از ۸ مسیر به اروپا را دارد. مسیر ایران- عراق- سوریه، مسیر ترکیه که خود شامل چند مسیر از جمله مسیر جمهوری آذربایجان- گرجستان- دریای سیاه و دیگری ارمنستان- گرجستان- دریای سیاه است، از مسیرهای صادرات گاز به اروپا هستند. در اردیبهشت امسال بنابر اعلام مقامات وزارت امور خارجه ایران، مذاکراتی بین ایران و گرجستان انجام شد که از تفاهم‌هایی در زمینه افزایش همکاری‌های تجاری اقتصادی میان دو کشور خبر می‌داد. گرجستان در گذشته محموله گازی از ایران خریداری کرده بود اما به دلیل مشکلاتی که داشتند، آن را حمل نکرده و در این زمینه به تفاهم نرسیده و آن را اجرایی نکرده بودند. با این حال براساس تفاهم یادشده، ارسال گاز ایران به گرجستان بهار امسال باید به مرحله عمل می‌رسید اما محقق نشد. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری در مذاکرات مشترک هیات‌های عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران و گرجستان با بیان اینکه ایران در زمینه انرژی آمادگی تامین گاز مورد نیاز گرجستان را دارد، گفت: ما می‌توانیم گاز را در مرز جمهوری آذربایجان یا ارمنستان به گرجستان تحویل بدهیم و به‌تازگی محموله ۴ میلیون مترمکعبی برای ۴ ماه توافق شده که بدون شک اجرای آن نیازمند حل و فصل مسائل بانکی است.


به گفته بهزاد بابازاده، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز، قرارداد صادرات گاز ایران به گرجستان برای نخستین بار مرداد ۱۳۹۵ بین ایران و یک شرکت خصوصی گرجستانی به‌نام جی‌ای‌ای‌سی (Georgian International Energy Corporation) برای یک دوره ۴ ماهه به میزان ۴۰ میلیون مترمکعب امضا شد. دلیل کوتاه‌مدت بودن قرارداد نیز این است که ایران برای نخستین بار است می‌خواهد وارد تجارت گاز فراتر از همسایه‌های خود شود؛ بنابراین باید همه جوانب کار را بسنجد. افزون بر این، گاز ارسالی به گرجستان باید از مسیر ارمنستان عبور کند که هنوز مذاکرات بین گرجستانی‌ها و ارمنی‌ها در این باره نهایی نشده است. مریم والیشویلی، معاون وزیر انرژی گرجستان نیز سال گذشته با بیان اینکه برای معامله تجاری گاز بین ایران و گرجستان شرکت‌های خصوصی باید اقدام کنند، گفته بود: از لحاظ تئوری، شرکت‌های خصوصی می‌توانند چنین قراردادی را امضا کنند و قانون گرجستان آن را ممنوع اعلام نکرده است. در موضوع صادرات گاز ایران به گرجستان، اینچنین قراردادهایی باید برای ثبت به دولت گرجستان ارائه شوند. زیرساخت خط لوله گرجستان از سوی دولت کنترل می‌شود، شرکت‌های خصوصی و دولت گرجستان باید برای انتقال گاز در داخل کشور قرارداد امضا کنند که چنین قراردادهایی هم امضا نشده است. معاون وزیر انرژی گرجستان با این حال تاکید کرد در صورت نیاز به تامین گاز از ایران، این کار می‌تواند هم از ارمنستان و هم از جمهوری آذربایجان به گرجستان انجام شود زیرا زیرساخت‌های لازم در مرز هردو کشور وجود دارد، ایران یک تامین‌کننده عمده گاز برای بازارهای جهانی است و گرجستان بارها برای خرید گاز ایران ابراز تمایل کرده است.

منبع: صمت