معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

موسسه پژوهشی «بی‌ام‌آی» پیش‌بینی می‌کند

شیلی و آرژانتین، سردمداران تولید لیتیوم در دهه پیش رو

 

ثمن رحیمی‌راد: لیتیوم، هر چند در ایران هنوز نخستین گام‌های اکتشاف را برداشته اما در نقاطی از جهان همانند استرالیا، آرژانتین و شیلی در مسیر توسعه تولید پیش می‌رود.

به گزارش صمت به نقل از ماینینگ، بنا بر داده‌هایی که موسسه پژوهشی بی‌ام‌آی‌ریسرچ منتشر کرده، در یک دهه پیش رو شیلی و آرژانتین، پیشتازان تولید لیتیوم در جهان خواهند بود. بی‌ام‌آی، موسسه‌ای پژوهشی است که تحلیل‌های اقتصاد کلان، صنعت و بازار مالی را ارائه می‌دهد و ۲۴ صنعت و ۲۰۰ بازار جهانی را زیر پوشش دارد.
بنا بر گزارش این موسسه، این پیشتازی حاصل پروژه‌هایی است که در این دو کشور انجام شده و تا سال ۲۰۱۹ میلادی(۱۳۹۸ خورشیدی) به ایجاد ظرفیت‌های جدیدی از این فلز منجر می‌شود. هموار شدن موانع قانونی که در گذشته در مسیر اکتشاف لیتیوم وجود داشت نیز عامل دیگری است که حکایت از توسعه تولید این فلز دارد. 
در واقع روند کند توسعه پروژه‌های لیتیومی در شیلی به دلیل کنترل شدید این کشور بر سطوح تولید لیتیوم است اما اکنون فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش لیتیوم شیلی به طور مستمر فراهم آمده است؛ اتفاقی که در پی پیروزی دوباره سباستین پنیرا، رئیس‌جمهوری آرژانتین در ماه گذشته رخ داده است. 
در همین راستا کورفو (Corfo) یا شرکت توسعه تولید شیلی اعلام کرد که پیشنهادهایی از ۶ شرکت در زمینه تولید لیتیوم فلزی و کاتدهای لیتیوم دریافت کرده است. ۳ مورد از این شرکت‌ها چینی، ۱ مورد روسی و ۱ مورد کره‌ای هستند و یک شرکت نیز در خود شیلی است. بی‌ام‌آی در ادامه از چشم‌انداز مثبتی که برای این بخش متصور است، می‌گوید و اینکه این دو کشور این توان را دارند که تولید جهانی لیتیوم را در کنار استرالیا به پیش ببرند. شرکت امریکایی شیمیایی آلبِمِیرل نیز حدود ۳ ماه پیش پیشنهادی مبنی بر تولید لیتیوم در شیلی ارائه کرده بود که بتواند تا ۲۰۲۰ میلادی(۱۳۹۹خورشیدی) سالانه ۱۲۵ هزار تن از این فلز تولید کند. هم‌اکنون این شرکت نیز به دنبال دریافت تایید برای اجرای پروژه مورد نظر است. 
همچنین از جمله مصادیق تحقق پیش‌بینی بی‌ام‌آی، رشد تولید شرکت شیمیایی و شیلیایی «سیوسیداد کوییمیکا مینرا» است. این شرکت بزرگترین تولیدکننده لیتیوم در جهان به شمار می‌آید و تصمیم دارد تا نیمه امسال میلادی در تیر ۱۳۹۷ خورشیدی ظرفیت تولید کربنات لیتیوم را به ۶۳ هزار تن در سال افزایش دهد. تولید کنونی آن ۴۸ هزار تن در سال است. 
همسو با شیلی آرژانتین نیز تصمیم دارد تا ۲ سال آینده، به بزرگترین تولیدکننده لیتیوم در جهان تبدیل شود. بی‌ام‌آی در این باره می‌گوید افزایش قدرت پروژه‌ها سبب شده بسیاری از شرکت‌های معدنکار نوپا به این عرصه وارد شوند و این توانمندی را داشته باشند که در کنار شرکت‌های بزرگتر در بهره‌برداری از این فلز نوظهور پیش روند. یک مورد از پروژه‌های کلیدی که قرار است در سال ۲۰۱۹ میلادی(۱۳۹۸ خورشیدی) در آرژانتین آغاز به کار کند، یک سرمایه‌گذاری مشترک بین شرکت‌های «لیتیوم امریکاز» و «سیوسیداد کوییمیکا مینرا» به ارزش ۶۷۵ میلیون دلار است. این پروژه «کوچاری اولاروز» نام دارد و ظرفیت تولید به طور متوسط ۲۵ هزار تن لیتیوم کربنات را دارد.
در نهایت بی‌ام‌آی نتیجه می‌گیرد در پرتو توسعه و همچنین بر اساس این واقعیت که تولیدکنندگان باتری‌های لیتیوم یون، در رقابت برای تامین موجودی مورد نیاز هستند، دارندگان لیتیوم در شیلی و آرژانتین می‌توانند امیدوار باشند که از استخراج لیتیوم در فصول پیش رو به درآمد چشمگیری دست می‌یابند. 
همچنین نموداری که سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده و موسسه پژوهشی بی‌ام‌آی‌ریسرچ در همین زمینه منتشر کرده‌اند، نشان می‌دهد که میزان تولید معدن لیتیوم در آرژانتین و شیلی از سال ۲۰۱۴ میلادی(۱۳۹۳ خورشیدی) تاکنون افزایشی بوده و این سیر صعودی تا سال ۲۰۲۷ میلادی(۱۴۰۶ خورشیدی) نیز ادامه خواهد داشت. بنا بر پیش‌بینی بی‌ام‌آی میزان تولید آرژانتین از کمتر از ۲۰ هزار تن در سال ۲۰۱۴ میلادی به ۱۲۰ هزار تن در سال ۲۰۲۷ میلادی خواهد رسید و میزان تولید در شیلی که در سال ۲۰۱۴ میلادی حدود ۲۰ هزار تن بود، در سال ۲۰۲۷ میلادی(۱۴۰۶شمسی) به بیش از ۸۰ هزار تن رشد خواهد کرد، در نتیجه در دهه پیش رو تولید لیتیوم در شیلی حدود ۱۱۲/۵ درصد و در آرژانتین حدود ۱۱۰۰ درصد بیشتر خواهد شد.


رنگ آبی تیره نشانگر تولید لیتیوم در آرژانتین و رنگ آبی روشن نشانگر تولید شیلی است. بازه زمانی نمودار از چپ به راست، برآورد بی‌ام‌آی از حجم تولید در سال‌های ۲۰۱۴ میلادی(۱۳۹۳ خورشیدی) تا ۲۰۱۷ میلادی(نیمه دی ۱۳۹۶) را نشان می‌دهد و در ادامه، پیش‌بینی این موسسه را از حجم تولید در امسال میلادی تا ۲۰۲۷ میلادی(۱۴۰۶ خورشیدی) ترسیم می‌کند. 
منبع: سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده و موسسه پژوهشی بی‌ام‌آی‌ریسرچ

2310.jpg

 

منبع: صمت