معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

با سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد تومانی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران

فرآوری آزمایشی معدن طلای هیرد آغاز شد

 

مصطفی ملایی: آخرین وضعیت محدوده طلای هیرد با حضور داود شهرکی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی و وجیه‌الله جعفری، مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، در محل معدن هیرد (واقع در شهرستان نهبندان) بررسی شد.

توسعه هیرد با حمایت مسئولان استانی 
به گزارش خبرنگار در خراسان جنوبی، در این جلسه که در کمپ شرکت تهیه و تولید در نزدیکی محدوده طلای هیرد برگزار شد، مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران گفت: هر حرکتی که در راستای منویات نظام مقدس جمهوری اسلامی و کمک به مردم مناطق کمتر توسعه یافته باشد باید انجام شود. در این راستا ما نیز مسئولیت داریم و مردم باید نقش و اثر این مسئولیت را در جامعه احساس کنند. اثر آن نیز این است که واحدی ایجاد شده و اشتغالی تحقق یابد.وجیه‌اله جعفری، ادامه داد: همکاری و همراهی مسئولان استان و فرمانداران شهرستان‌ها باعث دلگرمی کارکنان این مجموعه و پیشرفت هرچه بیشتر کار خواهد شد و مردم زودتر از این کار بهره‌مند می‌شوند، اما وقتی حمایت و استقبالی نباشد کار به سختی و کندی پیش خواهد رفت.


افزایش دستگاه‌های حفاری 
جعفری اقدامات انجام شده در محدوده معدن طلای هیرد را خوب ارزیابی و تاکید کرد: با انجام اکتشافات در تارگت‌های موازی و افزایش دستگاه‌های حفاری، اکتشافات لازم انجام می‌شود و در حمل کانسنگ، آزمایش و فرآوری استخراج شده تسریع می‌شود و پس از دریافت نتایج مطلوب، اقدامات لازم درباره بهره‌برداری از این محدوده هر چه سریع‌تر انجام خواهد شد.وی همچنین یکی از اقدامات در حال پیگیری این مجموعه را تجمیع معدنکاران حوزه‌های مختلف درباره فرآوری محصولات معدنی خاص عنوان کرد و افزود: ما می‌توانیم با همکاری بخش خصوصی قوی و معدنکاران خرد، واحدهای فرآوری را ایجاد و آنها را به مقصد کارخانه‌های تولیدی ارسال کنیم تا هم استخراج و هم اشتغال معادن کوچک افزایش یابد.


استخراج ۱۰ هزار تن برای آزمایش
علیرضا جلالیان، مدیر شرکت تهیه و تولید خراسان جنوبی عنوان کرد: در نخستین گام فرآوری معدن طلای هیرد، استخراج ۱۰هزار تن محصول خام برای آزمایش و فرآوری انجام شده و به پایان رسیده است. در گام بعدی نیز اقدامات لازم درباره انتقال مواد معدنی به کارخانه طلای موته انجام شده که به زودی حمل مواد معدنی و فرآوری آزمایشی طلای این معدن انجام خواهد شد.


سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد تومانی ایمپاسکو
در این بازدید، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز نگاه و تمرکز شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به پروژه‌های استان خراسان جنوبی را عامل توسعه این استان دانست و افزود: از زمان تصدی مدیریت جدید، اقدامات خوبی در راستای توسعه اکتشاف و فعالیت‌های معدنی خراسان جنوبی انجام شده و اعتبارات خوبی به استان اختصاص یافته است که قابل قدردانی است.داود شهرکی ادامه داد: در هر شهرستانی که فعالیت معدنی و توسعه‌ای انجام شود همه باید در راستای پیگیری مسائل و مشکلات و زیرساخت‌های آن از جمله آب، برق، جاده و سایر امکانات، همکاری لازم را انجام دهند. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در ادامه خاطرنشان کرد: معدن طلای هیرد با سرمایه‌گذاری افزون بر ۱۰ میلیارد تومان از سوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران بهره‌برداری شده و به مرحله استخراج رسیده است.شهرکی حساسیت فرمانداران شهرستان‌های خوسف و نهبندان در زمینه محدوده طلای هیرد را قابل تقدیر و نشانه تاثیرگذاری این بخش در اقتصاد خراسان جنوبی دانست و افزود: همه باید دست به‌دست هم دهیم تا هر چه زودتر این معدن تجهیز شده و بهره‌برداری شود تا منافع آن به مردم منطقه برسد. 
ابتدای آبان امسال نیز، مدیر صنعت، معدن و تجارت نهبندان خبر داده بود: معدن طلای هیرد این شهرستان با ذخیره ۵ میلیون تن و استحصال ۵ تن طلای خالص در مرحله آزمایش صنعتی است و در صورت اعلام نتایج مثبت آزمایش صنعتی این معدن، به زودی کارخانه فرآوری طلا در مجاورت معدن ساخته می‌شود. گفتنی است شهرستان نهبندان با ۱۴۰ کیلومتر مرز با افغانستان و ۲۶ هزار کیلومتر مربع وسعت در جنوبی‌ترین نقطه خراسان جنوبی در ناحیه بیابانی و به طور تقریبی خشک و کم آب استان قرار دارد. شهر نهبندان، مرکز این شهرستان در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بیرجند، مرکز خراسان 
جنوبی قرار دارد.

منبع: صمت