معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

طاقت طلا فروشان طاق شده است

طلا فروشی

بازار طلا در چند ماهه اخیر دست‌خوش التهابات و مشکلات زیادی بوده؛ مشکلاتی که اگرچه در در قیمت طلا تاثیرگذار نبوده است اما منجر به تعطیلی برخی واحدهای صنفی و کارگاه‌های طلاسازی شده و شرایطی را رقم زده که آینده صنعت طلاسازی به عنوان یک صنعت تاثیرگذار را در معرض آسیب قرار داده است.

برگزاری تجمع اعتراضی صنف طلافروشان مشهد بهانه‌ای شد تا با تنی چند از فعالان حوزه طلا و جواهر به گفت‌وگو بنشینیم تا علت و عوامل آسیب دیدن صنعت طلا و راهکارهای خروج از بحرانی که در نتیجه قانون مالیات برای این صنف ایجاد شده است را بررسی کنیم.

باقر معبودی نژاد در چارچوب میزگرد مشکلات مالیاتی صنف طلا و اخذ مالیات بر ارزش افزوده از اصل ارزش طلا که در محل این خبرگزاری برگزار شد، اظهار کرد:همانطور که می‌دایند طلا کالای مصرفی نیست و این کالا سرمایه‌ای برای تولیدکننده و مصرف‌کننده به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: اگر امروز مصرف‌کنندگان ما طلایی را خریداری می‌کنند در نهایت سرمایه‌ای محسوب می‌شود که و هر زمان بخواهد می‌تواند از آن به عنوان سرمایه از آن استقاده کند.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد افزود: سرمایه و ابزار یک تولیدکننده صنعت طلا اصل آن است ما عقیده داریم و همچنین در قانون کشورهای پیشرفته نیز آمده که به نحوی در بخش صادرات و تولید طلا دست در کارند در این کشورها مالیات بر ارزش افزوده از خدمات نه از اصل طلا اخد می‌شود.

معبودی‌نژاد خاطرنشان کرد: امروز ما عنوان می‌کنیم که طلا 18 عیار گرمی 140 هزار تومان بوده و مصرف‌کننده که این طلا را خریداری می‌کند بابت آن گرمی 160 هزار تومان هزینه پرداخت می‌کند متاسفانه در قانون حال حاضر از گرمی 160 هزار تومان 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده اخذ می‌شود.

وی تاکید کرد: ما باید به ما به التفاوت آن که گرمی 20 تومان فاصله دارد مالیات بر ارزش افزوده اخذ کنیم و اعتراضات اخیری که انجام بیشتر بر سر همین موضوع رخ داده  است.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد تصریح کرد: مردم به عنوان خریدار طلا باید این مالیات را پرداخت کنند زمانی که مبلغ بیشتری را برای خرید طلا پرداخت کنند در نهایت در زمان فروش آن متضرر خواهند شد و این امر سبب می‌شود که مردم دیگر رغبتی برای خرید طلا نداشته باشند. در این حالت دو اتفاق رخ می‌دهد یکی آن که خریدار دیگر به خرید هیچ علاقه‌ای نشان نمی‌دهد و من فروشنده با رکود بازار مواجه شدم.

وی با بیان اینکه امروزه کارگاه‌های زیادی در بخش تولید تعطیل شدند و فروشندگان زیادی پروانه‌های کسب خود را ابطال کردند، بیان کرد: امر مشکلات بسیاری را در تولید، فروش و صادرات به وجود آورده که این اتفاق به نفع  کشوری که به شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال اهمیت می‌دهد نیست.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد با بیان اینکه باید هر چه سریع‌تر قانون اخذ مالیات اصلاح می‌شد و با اصلاحات دوباره به اجرا درآید، بیان اظهار کرد: ولی متاسفانه از سال 1387 این قانون اشتباه تاکنون در حال اجرا بوده ولی در سال جاری نمایندگان دیگر موضوع آزمایشی را تمدید نکردند و باید طی امسال و یا تا اوایل سال آینده اصلاحات آن انجام شود.

معبودی‌نژاد ادامه داد: این اصلاحات را دولت در بعضی از مراحل انجام داده و آمدند برای مالیات بر ارزش افزوده طلا در ازای 9 درصد 3 درصد از اصل طلا مالیات لحاظ کردند که این امر باز مشکلات را حل نخواهد کرد.

وی افزود: اگر می‌خواهند قانون اخذ مالیات بر ارزش افزوده طلا شفاف‌سازی شود حتما باید از خدمات و سود مالیات دریافت کنند در این جا به دلیل آن که زیرساخت‌ها آماده نبود مشکلات زیادی برای اداره دارایی و هم برای صنف ما به وجود آورد.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد خاطرنشان کرد: زیرساخت‌ها را دولت باید آماده کند نه من به عنوان یک طلا فروش پس به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌ها ، این قانون شفاف‌سازی نشد و متاسفانه دفتر، اسناد و مدارک ما از طرف اداره دارایی رد می‌شود و علی‌الراس بر ما مالیات می‌آید.

معبودی‌نژاد با بیان اینکه به عقیده من شاید عمدا می‌خواهند که قانون اخذ مالیات شفاف‌سازی نشود، عنوان کرد: ما شاهد آن هستیم که اداره دارایی از جزفروش مالیات بر ارزش افزوده اخذ می‌کند دفتر، اسناد و مدارک آن را رد می‌کند و می‌گوید باید مالیات بر ارزش افزوده خود را پرداخت کنید و مجدد به بنکدار باز می‌گردد و به آن نیز عنوان می‌کند تو نیز باید مالیات پرداخت کنی و همچنین از سازنده نیز به همین ترتیب مالیات اخذ می‌کند.

وی تصریح کرد: این موارد فوق اعتراضاتی را به وجود آورد و بیشتر این اعتراض‌ها مبنی بر اصلاح قوانین مالیات بر ارزش افزوده بوده و مشکلات بسیاری را به وجود آورده است متاسفانه هر سال این قانون تمدید شده ولی اصلاح نشده است.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد با بیان اینکه از سال 90 تاکنون آمار کارگاه‌های تولیدی طلا و جواهر حدود 320 کارگاه فعال در شهر مشهد بوده که این‌ها کد رهگیری داشته و همچنین اداره استاندارد نیز آن را تایید کرده، بیان کرد: ولی متاسفانه امروزه 180 کارگاه تولیدی ما تعطیل شده و حدود 150 کارگاه با کمترین ظرفیت به کار خود ادامه دادند.

معبودی‌نژاد با اشاره به اینکه امروزه یعنی بیش از 70 درصد از کارگاه‌های  تولیدی طلا و جواهر در شهر مشهد در این مدت تعطیل شدند، گفت: همچنین از سال 90 حدود 487 پروانه فروشندگی در اتحادیه ابطال شده و یعنی 487 همکار طلا فروش ما از کار بی کار شدند و 160 مغازه نیز در حال حاضر در شرف تعطیل شدن هستند.

وی تاکید کرد: بالغ بر 1500 نفر بر اثر تعطیلی این کارگاه‌ها از کار بیکار شدند و بیش از 600 فروشنده طلا نیز در شرف بیکار شدن هستند.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد با بیان اینکه موضوع اشتغال، تولید و صادرات امری مهم بوده و ما قبل از سال 90 ما در حوزه طلا صادرات انجام می‌دادیم اظهار کرد: اما امروزه متاسفانه با این مشکلات از سهم 700 میلیارد دلار مبادلات سالانه طلا در سطح دنیا سهم کشور ما صفر است.

معبودی‌نژاد با بیان اینکه ما خواستار آن هستیم که مالیات بر ارزش افزوده حذف شود و یا این قانون اصلاح شود، تاکید کرد: در دی ماه سال جاری مذاکرات بسیاری انجام دادیم در روز دوشنبه 25 دی ماه سال جاری با حضور اتحادیه‌های کشوری در مجلس شورای اسلامی، مذاکره با نمایندگان و حضور در کمیسیون اقتصادی مجلس در نهایت تا حدودی توانستیم نماینده‌ها را متقاعد کنیم که برای اخذ مالیات بر ارزش افزوده طلا خدمات را به جای اصل طلا در نظر بگیرند.

وی با اشاره به اینکه باید بگویم که شفاف‌ترین صنف طلافروشان هستند، تصریح کرد: در آخرین جلسه با نمایندگان مجلس به صورت یک صورت جلسه آمده است که سازمان امور مالیاتی موظف بوده حداکثر ظرف 6 ماه پس از ابلاغ این قانون سامانه ثبت خرید طلا را به صورت متمرکز ایجاد کند و برای هر یک از بنکداران، سازندگان، صادرکنندگان، آب شده فروشان و طلافروشان و... کارتابل ویژه‌ای در سامانه ایجاد کند.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد ادامه داد: این یک توافقی بوده که بین عده‌ای از طلافروشان و نمایندگان مجلس که در اتاق بازرگانی تهران امضا رسیده و به این نتیجه رسیده‌ایم نرخ مالیات بر ارزش افزوده اجرت، ساخت و سود 9 درصد است و این امر قابل پذیرش تمامی افراد صنف طلافروشان بوده است.

معبودی‌نژاد افزود: در نهایت باید بگویم اصلاح قانون مالیات بر  ارزش افزوده طلا امری مهم و حیاتی بشمار می‌آید و همچنین مشکلات موجود در استان نیز برای ما حائز اهمیت بوده است.

وی خاطرنشان کرد: اداره امور مالیاتی یک اختیاراتی را به مدیرکل هر استان برای حل مشکلات داخل هر استان داده و این افراد می‌توانند از اختیارات خود در صدد رفع مشکلات استان استفاده کنند.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد با بیان اینکه در حال حاضر باتوجه به اینکه رکود حاکم بوده ولی هرساله مالیات افزایش پیدا می‌کند، بیان کرد: متاسفانه ممیز سالاری که وجود دارد به افزایش حدود 10 الی 20 درصد قناعت نکردند و مبالغی را برای همکاران ما ارائه دادند که کمرشکن بوده است.

معبودی‌نژاد با بیان اینکه امروز صنف طلافروشان به بن‌بست رسیدند و ادامه کار برای آن بسیار مشکل شده است، تصریح کرد: دولت باید اعلام کند که ما اصلاحی در قانون انجام نمی‌دهیم و تعطیل کنید و یا اگر بگوید با این شرایط ادامه بدهیم یقینا کسی توان ادامه فعالیت ندارد.

وی گفت: امیدواریم روزی این قانون ظالمانه اخذ 9 درصدی مالیات بر ارزش افزوده از اصل طلا اصلاح شود و رونقی در کسب و کار طلافروشان ایجاد شود و ما شاهد افزایش روز افزون تعداد این واحدها باشیم و در نهایت کسانی که به دلیل ظالمانه بودن این قانون شغل خود را ترک کردند دوباره بازگردند.

در ادامه این گفت‌وگو شهرام مرصعی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، اضافه کرد: ما امروزه نیاز داریم که وضعیت اقتصادی خود را مورد بررسی قرار دهیم، موضوع کلان مشکل صنف ما موضوع مدیریتی بوده حتی تصویب و تغییر قانون مالیات بر ارزش افزوده طلا نیز به مشکلات مدیریتی باز می‌گردد.


وی با بیان اینکه متاسفانه مشکل اصلی در کشور ما انحصار و رانت است، عنوان کرد: یعنی آنچه که ما را مواجه به مشکلات کلان می‌کند مالیات بر ارزش افزوده نیست بلکه موضوع اصلی رانت و انحصار بوده و آنچه ما را در آخرین مرحله زمین‌گیر می‌کند مالیات است.


رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی با بیان اینکه طلا ذاتا فارغ از اینکه نزد چه کسی باشد یک کالا سرمایه‌ای بوده نه یک کالا مصرفی، تاکید کرد: هر کالایی در فرآیند تولید تا به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد در تمام این مراحل مواد اولیه آن از معادن استخراج می‌شود و به قطعات نیمه‌ ساخته تبدیل می‌شود و در نهایت شکل می‌گیرد تا زمانی که به فروشگاه می‌رسد جزو کالاهای سرمایه‌ای است اما به محض اینکه از دست فروشنده نهایی به دست خریدار نهایی انتقال پیدا می‌کند به کالا مصرفی تبدیل خواهند شد.

مرصعی با اشاره به اینکه اگر ما طلا را به صورت کاذب از کالا سرمایه‌ای خارج کنیم در روند ذاتی این فلز در دنیا خدشه ایجاد کرده‌ایم و موفق نخواهیم بود، بیان کرد: همچنین حاصل آن این خواهد شد که بسیاری از واحدهای تولیدی به دلیل مرقوم به صرفه نبودن از گردونه خارج می‌شوند.

وی ادامه داد: علاوه بر این تولید داخلی توجیه ندارد و کالا قاچاق به سرعت در کشور توسعه پیدا می‌کند و منابع را نصیب کسانی می‌کند که به دنبال رانت و انحصار هستند.

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده باید گرفته و پرداخت شود اساس چرخش اقتصادی کشور مالیات است، خاطرنشان کرد: دولت‌هایی که مالیات اخذ نمی‌کنند در برابر مردم خود پاسخگو نیستند ولی این شیوه غلط که در حال حاضر در اخذ مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد کمر اقتصاد کشور را فلج کرده و بزرگترین ضربه را به فعالان این صنعت وارد  ساخته است.

مرصعی تصریح کرد: در تعریف، مالیات بر ارزش افزوده سه عمل را انجام می‌دهد یکی از سه وظایف مهم آن کسب درآمد دولت است زمانی که مالیات بر ارزش افزوده به درستی اخذ می‌شود و سیستم اخذ آن اساسا سالم کار می‌کند بنابراین شفاف‌سازی صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه اخذ مالیات و هزینه‌کرد درست دولت جنبه بارز آن ایجاد عدالت اجتماعی بوده، گفت: یعنی تعدیل ثروت وقتی این اتفاق صورت می‌گیرد عدالت اجتماعی نیز به وجود می‌آید.

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی با بیان اینکه تا زمانی که دید درستی به واردات نداشته باشید صادرات صورت نمی‌گیرد، اظهار کرد: یعنی پیش نیاز صادرات یک تولید خوب بوده و پیش نیاز ورود نتیجه بخش یک برنامه‌ریزی درست است.

مرصعی ادامه داد: وقتی برنامه‌ریزی صورت گرفت یعنی واحدهایی که علاقمند به تولید هستند علی‌الخصوص صنف ما توانمند شوند تا بتوانند به تولید و فعالیت خود ادامه دهند.

وی با بیان اینکه ما در دوره انقلاب صنعتی چهارم قرار داریم  و در این دوره بسیاری از آیتم‌ها با تولید در گذشته متفاوت بوده، عنوان کرد: یعنی متاسفانه با بی مدیریتی که تا به امروز صورت گرفته حتی کسانی که از گردونه خارج شدند امروز بخواهند بازگردند نمی‌توانند زیرا که بازی اقتصادی در حال حاضر تغییر پیدا کرده است.

رییس کمیسون تخصصی اتحادیه طلا و جواهر مشهد با بیان اینکه در امر صادرات ابتدا باید بتوانیم مواد اولیه ارزان در اختیار تولید کننده قرار دهیم، تصریح کرد: یعنی وقتی طلا از معدن داخل کشور خارج می‌شود از مبادی اصلی ورود پیدا می‌کند آن وقت دیگر می‌گویند باید 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده باید پرداخت کنید.

مرصعی افزود: یعنی مینیموم هزینه تولید برای یک تولید کننده 9 درصد افزایش پیدا می‌کند اگر بتواند مانند دیگر همکاران خود در دنیا تولید کند 9 درصد هزینه تمام شده آن بالا رفته است.

وی تاکید کرد: صادرات اگر چه در یکسال اخیر کلیه موانع پیچیده از سر راه صادرکننده ما برداشته ولی زمانی که تولید فلج باشد چه چیز را می‌خواهید صادر کنید؟

رییس کمیسون تخصصی اتحادیه طلا و جواهر مشهد خاطرنشان کرد: بر فرض که قوانین صادراتی شما برداشته شود مشکل اصلی آن این است که یک سیستم بزرگ به نام اقتصاد کلان دارید در این سیستم بزرگ تعداد  متعددی زیرسیستم وجود دارد که این زیر سیستم شامل تولید، صادرات، واردات و مالیات و... می‌شود.

مرصعی گفت: تا زمانی که در سیستم‌های ورودی و توزیعی با نقص روبه‌رو هستیم بنابراین امکان ندارد به صادرات دست پیدا کنید هرچند که موانع آن رفع شده باشد.

وی با بیان اینکه درآمد دولت در ارز خارجی استوار بر نفت بوده، تصریح کرد: درآمدهای ارزی عمدتا بالغ 85 درصد در اختیار و انحصار دولت است پس هر اتفاقی که برای دلار می‌افتد کمر تولیدکننده را می‌شکند.

رییس کمیسون تخصصی اتحادیه طلا و جواهر مشهد با بیان اینکه ابزارآلات تکنولوژیکی برای ساخت طلا در کشور به وفور وجود دارد، تصریح کرد: در حال حاضر بزرگترین مشکل ما در بخش تولید بانک بوده در تمام دنیا آدم‌های موفق و ثروتمند از ابتدا اینگونه به دنیا نیامدن اما کی این افراد را ثروتمند کرده مهم است.


وی ادامه داد: در درجه اول نبوغ، در درجه دوم پشتکار، در درجه سوم پشتکار، در درجه چهارم پشتکار و در نهایت حمایت بانکی در ثرونمند شدن این افراد نقش اساسی داشته یعنی بانک‌ها این افراد را بر اساس نبوغشان شناسایی می‌کنند و در نهایت بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند.

همچنین در ادامه این گفت‌وگو مرتضی منظم بازرس صنف طلا و جواهر مشهد اظهار کرد: در چند روز اخیر ریاست محترم اتحادیه طلاوجواهر مشهد  جلسات متعددی با نمایندگان مجلس داشتند خصوصا با نمایندگان مشهد در مجلس نیز دراین زمینه بحث و تبادل نظر شده و اکثر این نمایندگان با این پیشنهاد که اخذ مالیات بر ارزش افزوده از اصل طلا حذف گردد موافقت دارند.

وی ادامه داد: ولی تا این جریان شکل بگیرد، در دستور کار مجلس قرار گیرد، مورد بررسی و تصویب قرار بگیرد و در نهایت سپس اجرایی گردد مستلزم گذشت زمان طولانی است  و ما هر لحظه شاهد آن هستیم که با شرایط فعلی قانون مالیات بر ارزش افزوده از سویی واحدهای صنفی تولیدکننده و از سویی دیگر نیز واحدهای صنفی عرضه طلا در حال تعطیل شدن هستند.


این کارشناس خبره طلا، جواهر و نقره مشهد افزود: بعد از اعتراضات اخیر صنف طلافروشان جلساتی را با اداره کل امور مالیاتی استان خراسان رضوی  برگزار و پیشنهادات ‌و راهکارهایی از جمله   تسری  دستورالعمل نحوه اجرای بند «ز» تبصره 6 قانون بودجه 96 نیز برای این صنف مطرح گردید تا با اجرای این  دستورالعمل  برای این صنف نیز واحدهای صنفی تولید و ‌عرضه امکان فعالیت و داد و ستد داشته باشد و آرامش نسبی به این صنف باز گردد.


منظم با بیان این که این شغل جز مشاغل سخت می‌باشد عنوان کرد: یک فروشنده مال و جان خود را در این راه هزینه می‌نماید و به دلیل پر خطر بودن این شغل موارد ایمنی بسیاری را باید اجرا و رعایت نماید علاوه بر آن با امانت گرفتن طلا، اجاره مغازه، دادن مالیات مشاغل، عوارض شهرداری، بیمه و کلیه مخارج آب برق تلفن و .. ..هزینه‌های متعدد دیگر به سختی در صدد امرار معاش هستند که متاسفانه سرقت و کف‌زنی و برگشت چک و کلاهبرداری و  مشکلاتی از این قبیل دامن گیر فردی شده که میخواهد در این صنف اشتغال داشته باشد و برای این همه مشکلات وخطرات جانی و مالی با هزینه‌های فراوان کل سود لحاظ شده برای طلا فروشی فقط 7 درصد بوده که بازهم درصدی بابت تخفیف از مشتری دریافت نمی‌گردد از سویی دیگر اداره دارایی مطالبه  ۹درصد مالیات را از کل فروش طلا ، اجرت  وسود را مطالبه می‌نماید که در این مقایسه اخذ چنین مالیاتی ناعادلانه برای مصرف‌کننده و فروشنده میباشد .


وی خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته  این صنف بر اساس فروش و درآمد حاصله مالیات بر درآمد را پرداخت می‌کردند و تا قبل از اجرای آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده مشکل چندانی این صنف با اداره دارایی نداشته اما پس از اجرایی شدن این قانون، صنف با مشکلات فراوانی  روبرو شده است .

بازرس صنف طلا و جواهر مشهد تاکید کرد: توضیحات اینکه واحد صنفی شروع به پرداخت مالیات بر درآمد نموده که معمولا از سوی اداره دارایی  سالانه مبلغی بر اساس درصد، بر مالیات قبلی اضافه و مبلغ مالیات سال جدید توسط واحد صنفی پرداخت می‌شود.

منظم ادامه داد: این مالیات، مبلغ معافیت از درآمد سالانه کسر شده و مالیات درآمد پس از محاسبه و اخذ می‌گردد گرچه معافیت مالیاتی هر سال اضافه می‌شود ولی به ازای اینکه مالیات بر درآمد کم شود این مالیات هر سال افزایش می‌یابد زیرا که ممیزین دارایی فقط به مالیات گرفته شده سنوات قبل توجه دارند  و سالانه به غیر از پرونده‌هایی که مجددا برگ تشخیص صادرمی‌شود درصدی حدود ۸ الی ۱۴ درصد به مالیات سال قبل اضافه می‌گردد.

وی افزود: عملا به رغم افزایش معافیت مالیاتی نتیجه معکوس بوده با این شیوه حدود ۴۰ درصد فروش واحد صنفی به طور غیر واقعی در پرونده مالیاتی واحد صنفی  بالا رفته ودر زمان اخذ مالیات بر ارزش افزوده با این افزایش  کاذب درآمد، ملاک تعیین مالیات بر ارزش افزوده واحد صنفی خواهد بود که در نهایت واحد صنفی توان پرداخت مالیات بر ارزش افزوده‌‎ی مورد مطالبه اداره دارایی را نخواهد داشت، که نتیجتا به تعطیلی واحد صنفی و بیکار شدن عده‌ای منجر می‌گردد وبرای اینکه سابقه مالیاتی خود را تسویه نماید با مشکلات عدیده دیگری مواجه خواهد شد .

این کارشناس خبره طلا، جواهر و نقره مشهد اضافه کرد: در سالهای اخیر که مالیات مشاغل پرداخت می‌کردیم یک مبلغ به عنوان مالیات سالانه پرداخت می‌کردند ولی پشت قضیه یک مبلغ فروشی بود و این مبلغ فروشی است که مالیات بر ارزش افزوده را علم می‌کند.

منبع: ایسنا