معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

در ۹ ماه امسال اتفاق افتاد.

افزایش ۱۵ درصدی صادرات معادن و صنایع معدنی

 

گروه معدن: مدیر کل دفتر صنایع معدنی فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت از افزایش ۱۵ درصدی ارزش صادرات معادن و صنایع معدنی کشور در ۹ ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد. این آمار را میکائیل عظیمی در گردهمایی فعالان بخش معادن و صنایع معدنی استان اصفهان مطرح کرد.

تحقق ۱۰۸ درصد از برنامه 
به گزارش خبرنگار اعزامی صمت به اصفهان، میکائیل عظیمی اظهار کرد: معادن و صنایع معدنی (فلزی و غیرفلزی) کشور در ۹ ماه امسال ۵هزار و ۶۷۳ میلیون دلار صادرات داشتند که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۴ هزار و ۹۳۰ میلیون دلار بوده است. وی با اشاره به افزایش ۶ درصدی صادرات معادن و صنایع معدنی از نظر وزنی افزود: معادن و صنایع معدنی کشور در ۹ ماه امسال ۴۲ میلیون و ۵۱۰ هزار تن صادرات داشتند که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۳۹ میلیون و ۷۷۱ هزار تن بوده است. مدیر کل دفتر صنایع معدنی فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به پیش‌بینی ۵ هزار و ۲۷۶ میلیون دلاری ارزش صادرات معادن و صنایع معدنی کشور برای ۹ ماه امسال گفت: این برنامه ۱۰۸ درصد تحقق یافته است. عظیمی افزود: مقدار کل پیش‌بینی شده برای صادرات معادن و صنایع معدنی کشور در امسال حدود ۷ هزار و ۳۴ میلیون دلار است.وی با اشاره به جدول صادرات معادن و صنایع معدنی فلزی و غیر فلزی به طور مجزا نیز اظهار کرد: مجموعه معادن کشور در ۹ ماه امسال ۹۷۹ میلیون دلار صادرات داشتند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۴ درصد افزایش دارد. به گزارش صمت، این رشد ۳۴ درصدی را می‌توان نوید حضور هر چه بیشتر بخش معدن در بازارهای صادراتی دانست؛ بحثی که می‌تواند در ایجاد درآمدهای ارزی کشور تاثیر بسزایی داشته باشد و به هدف‌های مشخص شده نزدیک شود.عظیمی با اشاره به صادرات ۱۸ میلیون و ۵۲۵ هزار تنی معادن کشور در ۹ ماه امسال با افزایش ۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، اضافه کرد: برنامه‌های پیش‌بینی شده برای صادرات معادن کشور در این مدت ۱۱۹ درصد تحقق یافته است.عظیمی همچنین خاطرنشان کرد: مجموعه صنایع معدنی فلزی کشور نیز در ۹ ماه امسال ۳ هزار و ۳۵۴ میلیون دلار صادرات داشتند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد افزایش دارد.وی با اشاره به افزایش ۴۱ درصدی صادرات صنایع معدنی فلزی کشور از نظر وزنی اضافه کرد: صنایع معدنی فلزی کشور در مدت یاد شده ۷ میلیون و ۶۴۸ هزار تن صادرات محصول داشته‌اند.وی برنامه پیش‌بینی شده برای صادرات صنایع معدنی فلزی کشور در امسال را ۴ هزار و ۱۴۰ میلیون دلار اعلام و اظهار کرد: این برنامه تا ۹ ماه امسال ۱۰۸ درصد تحقق یافته است.مدیرکل دفتر صنایع معدنی فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به صادرات صنایع معدنی غیر فلزی گفت: برنامه پیش‌بینی شده برای صادرات محصولات این صنایع در امسال یک هزار و ۷۹۴ میلیون دلار و برای ۹ ماه از سال یک هزار و ۳۴۶ میلیون دلار است. وی با اشاره به تحقق ۱۰۰ درصدی این برنامه تا ۹ ماه امسال، گفت: ارزش صادرات صنایع معدنی غیر فلزی در ۹ ماه امسال یک هزار و ۳۴۰ میلیون دلار است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴ درصد افزایش دارد. وی خاطرنشان کرد: صادرات محصولات صنایع معدنی غیر فلزی در ۹ ماه امسال ۱۵ میلیون و ۸۷۸ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۲ درصد کاهش یافته است. عظیمی دلیل کاهش صادرات صنایع معدنی غیر فلزی از نظر وزنی را رفع نیاز داخل کشور عنوان کرد.


۵ مشکل عمده برای سنگی‌ها
رئیس انجمن سنگ اصفهان نیز در این گردهمایی گفت: حدود ۶۰۰ معدن فعال و ۲ هزار واحد فرآوری صنایع معدنی با حدود ۵۰ هزار نیروی کار در استان اصفهان مستقرند. رضا احمدی افزود: معادن و صنایع معدنی استان با ۵ مشکل عمده روبه‌رو هستند که شامل افزایش هزینه‌های سوخت، افزایش حقوق دولتی، مالیات، ارزش افزوده و افزایش هزینه‌های عمومی است.
وی با بیان اینکه بسیاری از معادن و صنایع معدنی استان اصفهان با ماشین‌آلات ۵۰ سال گذشته کار می‌کنند، تصریح کرد: با این ماشین‌آلات و تجهیزات فرسوده نمی‌توان برای بهبود صادرات و جلوگیری از خام‌فروشی کار چندانی کرد.رئیس انجمن سنگ اصفهان با بیان اینکه قوانین مشکل‌دار، دست و پای ما و مدیران مربوط را بسته است، خواهان رفع این مشکل‌ها و توجه بیشتر به نوسازی تجهیزات و ماشین‌آلات معادن و صنایع معدنی کشور شد. در این جلسه که با حضور گروهی از فعالان بخش معدن و صنایع معدنی استان اصفهان برگزار شد، درباره مشکلات بخش معدن و صنایع معدنی این استان تبادل نظر و رایزنی شد.

منبع: صمت