معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

یک تیر و دو نشان در قرارداد توتال

 

ایران براساس برنامه‌های کلان باید در حوزه نفت به جذب ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه برسد. در این زمینه از سال گذشته که قرارداد نهایی توتال امضا شد،

۵ میلیارد دلار از جذب سرمایه خارجی برعهده این غول نفتی گذاشته شد. یکی از موضوع‌هایی که در همکاری با توتال برای ایران اهمیت دارد این است که علاوه بر انتقال بخشی از دانش فنی مورد نیاز صنعتنفت و گاز ایران، ورود توتال باعث می‌شود دیگر شرکت‌های نفتی نیز بتوانند راحت‌تر با ایران وارد همکاری شوند.در سال‌های تحریم بسیاری از شرکت‌ها اعتماد خود به ایران را از دست داده‌اند و بخش دیگری نیز هنوز به شناخت کافی از وضعیت کنونی ایران نرسیده‌اند. در این زمینه اگر یک شرکت نفتی بزرگ مانند توتال به ایران اعتماد کند می‌توان این طور پیش‌بینی کرد که دیگر شرکت‌ها نیز به سرعت با ایران وارد همکاری می‌شوند. نگاهی به شرایط نفت و گاز ایران در شرایط تحریم نشان می‌دهد همکاری با توتال برای ایران نقطه قوتی در این صنعت به شمار می‌رود. البته باید در نظر داشته باشیم توتال هم در این قرارداد منافعی دارد اما مشخص است منافع ایران در قرارداد با توتال بیشتر از این شرکت است. ایران اکنون نیازمند جذب سرمایه‌های خارجی در بخش‌های متفاوت صنعت نفت است و همکاری با این غول نفتی می‌تواند، زمینه‌ساز همکاری با دیگر شرکت‌ها باشد. بر این اساس قرارداد با توتال علاوه بر اینکه باعث می‌شود فاز ۱۱ پارس‌جنوبی به بهره‌برداری برسد و ایران در این زمینه با منافع مورد نیاز خود برسد، ورود دیگر شرکت‌ها را نیز تسهیل می‌کند و باعث می‌شود شرکت‌های بزرگ جهان به همکاری با ایران توجه بیشتری داشته باشند.


غلامعلی میگلی‌نژاد - کارشناس حوزه نفت و گاز

 

منبع: صمت