معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

فناوری، ابزار اِعمال حقوق بشر در معدن

 

فناوری «بلاک‌چین» پس از ردیابی الماس، قرار است در ردیابی کبالت هم استفاده شود. کبالت متهم است به اینکه در فرآیند استخراج آن، انسان‌ها و به طور ویژه کودکان استثمار می‌شوند آن هم در جمهوری دموکراتیک کنگو در مرکز افریقا. تا به حال جنجال زیادی بر سر کبالتی که از این کشور استخراج می‌شود وجود داشته است.

عمق فاجعه آنجاست که بخش زیادی از کبالت جهان از کنگو می‌آید و در آینده‌ای که چندان فاصله‌ای با آن نیست، به سبب رشد تولید خودروهای برقی و سایر ابزار های‌تِک دنیا به کبالت بیشتری نیاز است. در نتیجه فاجعه انسانی که در قاره سبز در حال وقوع است عمق بیشتری پیدا می‌کند. سازمان عفو بین‌الملل البته چندی پیش غول‌های تولیدکننده ابزار فناورانه مانند سامسونگ، اپل، ال‌جی و مانند اینها را که مصرف‌کننده نهایی کبالت به شمار می‌آیند زیر فشار گذاشت تا توجه کنند که منبع کبالت مصرفی آنها حاصل کار و استثمار کودکان نباشد اما همان گونه که تصور می‌شد، این شرکت‌ها دغدغه‌های دیگری در بازار رقابتی دارند و نیاز به ابزاری احساس می‌شد که در این باره با قدرت بیشتری عمل کند. بلاک‌چین که دستاورد دنیای فناوری اطلاعات است ابزار کارآمدی به شمار می‌آید و امید را به پاک‌سازی نسبی زنجیره تامین کبالت در سطح جهان بالا می‌برد. پیش‌تر همواره فناوری‌ها عامل موثری برای ارتقای بهره‌وری معادن یا کاهش آسیب‌های زیست‌محیطی برآمده از آنها به شمار می‌آمدند، در واقع فناوری‌ها کمک می‌کردند تا بیرون کشیدن انواع مواد معدنی از دل زمین با نرمش بیشتری نسبت به طبیعت همراه باشد و از خشونت این حرفه هر چه بیشتر بکاهد اما حالا بلاک‌چین در جایگاه فناوری ظاهر شده که بشر را با حقوق خود آشتی می‌دهد.

منبع:صمت