معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

کرباسیان در مجمع سالانه طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای ایمیدرو اعلام کرد:.

فعال کردن ۳۲ هزار میلیارد تومان پروژه در دولت یازدهم

 

گروه معدن: مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده مربوط به طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای سازمان ایمیدرو سال منتهی به ۳۰ اسفند ۹۵ در محل ایمیدرو برگزار شد.

صورت‌های مالی طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران شامل صورت وضعیت مالی، صورت‌های تغییرات در وضعیت مالی و مقایسه بودجه و عملکرد برای سال مالی منتهی به تاریخ یاد شده از سوی سازمان حسابرسی، حسابرسی شده است. رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: جذب ۸ هزار میلیارد تومان نقدینگی برای پروژه‌ها و فعال کردن ۳۲ هزار میلیارد تومان پروژه جدید و نیمه‌تمام جزو افتخارات ایمیدرو در ۴ سال گذشته است. به گزارش صمت به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، مهدی کرباسیان که در مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده مربوط به طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ایمیدرو سخن می‌گفت، افزود: مشکلات واگذاری‌ها به نام رد دیون در دولت نهم و دهم موجب شد منابع مالی ایمیدرو به شدت کاهش یابد. وی افزود: اما درحال‌حاضر چندین طرح ایمیدرو با منابع اختصاصی و با مدل‌های مختلف سرمایه‌گذاری دنبال می‌شود. رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه ۵۱ طرح، واحد نیمه‌تمام با مشارکت بخش خصوصی و غیردولتی ایجاد شده است، گفت: ۷ طرح فولادی نمونه مشارکت دولت و بخش خصوصی است که نتیجه آن، بهره‌برداری از ۴ کارخانه آهن اسفنجی در امسال است، در حالی که پیش از آن در وضعیت سکون قرار داشتند. وی خبر داد: فولاد سبزوار نیز در مدار تولید قرار گرفته و در آستانه بهره‌برداری قرار دارد. کرباسیان افزود: افتخار می‌کنیم در مدت ۵ سال، بیش از ۱۰ هزار شغل در مناطق مختلف کشور ایجاد شد و پیش‌بینی می‌شود در سال آینده نیز تا ۶ هزار فرصت شغلی در این بخش ایجاد شود. وی در بخش دیگری با اشاره به دستاوردهای ایمیدرو در بخش اکتشاف، عنوان کرد: برنامه اکتشافی سازمان در ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع دنبال می‌شود و تاکنون ذخایر ۵۰۰ میلیون تنی سنگ آهن و زغال سنگ و ۴۰ تن طلا شناسایی شده است. رئیس هیات عامل ایمیدرو با اعلام اینکه ۵۰ میلیارد دلار به ذخایر قطعی کشور اضافه شده است، گفت: در دولت دوازدهم چند برنامه منسجم، مورد توجه قرار گرفته که یکی از آنها تشکیل ستاد زنجیره فولاد از سنگ آهن تا پایین‌دست فولاد است. کرباسیان با اشاره به اینکه اکنون به جای خام‌فروشی، صادرات فولاد داریم، افزود: امسال صادرات ۸ میلیون تنی فولاد رقم خواهد خورد که دستاورد بزرگی است. وی در بخش دیگر با بیان اینکه ۴۰۰ میلیون تن ذخیره معدن تیتانیوم کشور است، گفت: سال گذشته، تامین منابع مالی تیتانیوم از بازار سرمایه را در دستور کار قرار دادیم و حتی تا مرحله چاپ اوراق پیش رفتیم که متاسفانه به دلیل برخی سیاست‌های نادرست بانکی در آن سال، این موضوع به سرانجام نرسید اما در نهایت قراردادها منعقد و برنامه پیش ساخت آغاز شد. همچنین در این راستا کنسرسیوم بخش کنسانتره، به طور فعال در حال اجرای پروژه است.


ارائه تسهیلات ویژه پروژه‌های بالای ۶۰ درصد
از سوی دیگر، معاون توسعه مدیریت منابع امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در بازسازی و نوسازی صنایع برای نخستین بار، تسهیلات ارزان با بازپرداخت ۴ درصد برای پروژه‌های با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰درصد تعیین شد. یونس الستی افزود: رقمی افزون بر ۲ هزار میلیارد تومان در قالب مشوق‌های صادراتی برای تولیدات صادرات‌محور در نظر گرفته شده است. وی افزود: نخستین بار اجازه انتشار اوراق صکوک برای پروژه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شد در حالی که پیش از این تنها پروژه‌های نفت و پتروشیمی شامل این طرح می‌شدند. الستی گفت: همچنین سازمان‌های توسعه‌ای از سال آینده می‌توانند از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کنند که خبر قابل توجهی برای فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی است.


پیشنهاد تخصیص ۱۰۰ درصد منابع عمومی پیش‌بینی شده در سال ۹۷
در ادامه، سمیه خلوصی، مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو با تشریح طرح‌های عمرانی(طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای) گفت: زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی، ایجاد مناطق ویژه استقرار صنایع انرژی‌بر در سواحل جنوبی و ساخت واحد تیتانیوم کهنوج و نفتلین‌سینیت سراب از جمله طرح‌های عمرانی سازمان است. وی با اشاره به عملکرد تامین مالی از سال ۹۳ تا ۹۶ افزود: تخصیص اعتبار ۱.۰۷۸ میلیارد ریال و تحقق ۲۳ درصد از کل بودجه در نظر گرفته شده به مبلغ ۴/ ۶۴۷ میلیارد ریال، عملکرد تامین مالی سازمان در این بازه زمانی است. خلوصی پیشنهاد داد: با توجه به کاهش ۵۰ درصدی منابع عمومی در لایحه بودجه ۹۷، درخواست ما از اعضای مجمع، تخصیص ۱۰۰ درصد منابع عمومی پیش‌بینی شده در سال ۹۷ است. در پایان این جلسه، گزارش حسابرس مستقل طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در ۱۶ بند اعلام شد و مجریان طرح‌ها و مسئولان مالی ایمیدرو، پاسخگوی پرسش‌های اعضای مجمع بودند. مجمع عمومی همچنین با تشکر از مدیران ایمیدرو و مجریان پروژه‌ها از پیشرفت پروژه‌ها ابراز رضایت کرد و عملکرد سال ۱۳۹۵ طرح‌های سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران تصویب شد.

منبع: صمت