معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

رییس سازمان خبر داد؛

تهیه نقشه کواترنری خاورمیانه از سوی سازمان زمین‌شناسی تا 4 سال آینده

زمین شناسی

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی از تهیه نقشه‌های کواترنری و ماگماتیسم خاورمیانه در این سازمان خبر داد و گفت‌: این نقشه‌ها تا 4 سال آینده به کمیسیون نقشه‌های زمین‌شناسی دنیا ارائه خواهند شد.

دکتر راضیه لک ، با بیان اینکه کمیسیون نقشه‌های زمین‌شناسی دنیا دارای معاونت‌های منطقه‌ای و قاره‌ای است، افزود: در آمریکای شمالی کشور کانادا، در آمریکای جنوبی کشور کلمبیا، در اروپا کشور آلمان، در قاره آفریقا کشور کامرون، در آسیا کشور چین، در اوراسیا کشور روسیه و خاورمیانه از جمله معاونت‌های این کمیسیون است.

وی با بیان اینکه در خاورمیانه ایران مسوول تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی است، خاطرنشان کرد: از سال‌ها قبل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران در این کمیسیون بسیار فعال بوده و نقشه‌های زیادی را برای این کمیسیون تهیه کرده است.

لک، تهیه نقشه تکتونیکی ایران - پاکستان - افغانستان را از جمله نقشه‌های تهیه‌شده از سوی ایران برای این کمیسیون نام برد و ادامه داد: با توجه به رضایت این کمیسیون از نقشه‌های ارائه شده از سوی ایران، تهیه نقشه تکتونیکی خاورمیانه، نقشه تکتونیکی جهان،‌ نقشه متالوژنی خاورمیانه به ایران واگذار شد.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی تهیه "نقشه تکتونو ماگماتیسم خاورمیانه" و "نقشه کواترنری خاورمیانه" را دیگر نقشه‌های تهیه شده از سوی ایران برای کمیسیون نقشه‌های دنیا نام برد و یادآور شد: بر این اساس تهیه نقشه "دگرگونی خاورمیانه" نیز از سوی این کمیسیون به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران واگذار شد.

به گفته وی، قرار است با همکاری "کمیسیون فرعی نقشه‌های دگرگونی و ماگماتیسم" کمیسیون نقشه‌های زمین‌شناسی این نقشه‌ها تا 4 سال آینده تهیه شود.

لک، با بیان اینکه دگرگونی خاورمیانه یک ترم تخصصی زمین‌شناسی است، توضیح داد: طی فرآیندهای کوه‌زایی، برخوردهایی صورت گرفته است و به واسطه دما و فشاری که در این برخوردها بوجود آمده، این واحدها به صورت دگرگون شده تبدیل شدند و بنا است نقشه این واحدهای دگرگون شده برای کل خاورمیانه تهیه شود.

وی در خصوص مقیاس این نقشه‌ها خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این نقشه‌ها برای کل خاورمیانه تهیه می‌شود، از این رو این نقشه‌ها در مقیاس 5 میلیونیوم تهیه خواهند شد.

لک با تاکید بر اینکه در حال حاضر در حال تدوین استراتژی برای تدوین این نقشه‌ها هستیم، ادامه داد: در تهیه این نقشه‌ها از همکاری سایر کشورهای منطقه خاورمیانه که اعلام آمادگی کنند، بهره خواهیم برد.

منبع: ایسنا