معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

مرد نمکی شماره 4 زنجان در جمع آثار ملی

مرد نمکی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنابع‌دستی و گردشگری استان، از قرار گرفتن مرد نمکی شماره 4 زنجان در فهرست آثار ملی خبر داد.

یحیی رحمتی در جمع خبرنگاران، از قرار گرفتن مرد نمکی شماره 4 زنجان در فهرست آثار ملی خبر داد و افزود: مرد نمکی شماره چهار که سالم‌ترین و کامل‌ترین مومیایی مکشوفه از معدن نمک چهرآباد زنجان، با قدمتی 2300 ساله در فهرست آثار ملی جای گرفت.

وی با یادآوری اینکه این مرد نمکی هم‌اکنون در موزه مردان نمکی عمارت ذوالفقاری زنجان نگهداری می‌شود، تصریح کرد: با وجود آسیب‌دیدگی به هنگام مرگ تقریبا بیشتر قسمت‌های بدن سالم باقی مانده است. به هنگام کشف، جسد در وضعیت دمر قرار داشت، به شکلی که صورت و قسمت جلوی بدن روی خاک قرار گرفته بود. دست‌ها از ناحیه آرنج خم شده دست چپ روی زمین و دست راست در حالت تقریبا مشت شده بود. همچنین پای راست به صورت نیمه‌باز و پای دیگر جمع شده در زیر شکم قرار داشت.

این مسئول با اشاره به اینکه بر اساس تحقیقات انجام گرفته مشخص شد این مومیایی طبیعی، پسر جوانی بوده که به هنگام مرگ حدود 16 سال داشته است، ادامه داد: به همراه این جوان مومیایی شده، اشیای جالب توجهی نیز کشف شد که یکی از این اشیا چاقوی فلزی با دسته استخوانی است که در غلافی چرمی به کمربند پارچه‌ای وی بسته شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنابع‌دستی و گردشگری استان زنجان خاطرنشان کرد: از ویژگی‌های بسیار مهم این مومیایی طبیعی، لباس کامل است که بر تن او دیده می‌شود. این لباس از بالاپوشی بلند، یک شلوار و کفش چرمی تشکیل شده است

منبع: ایسنا