معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

بلوای فولادی ترامپ

 

این روزها بلوای فولادی ترامپ سراسر بازار جهانی این فلز را به شدت از خود متاثر کرده است. از کانادا در امریکای شمالی تا برزیل در امریکای جنوبی و از چین و کره جنوبی در مشرق‌زمین و اتحادیه اروپا در مغرب‌زمین همه به تایید نهایی طرح افزایش واردات فولاد به ایالات متحده واکنش نشان داده‌اند.

حقیقت ماجرا این است که بزرگترین مشتری فولادی جهان که از قضا توانمندترین اقتصاد دنیا را هم در اختیار دارد، تصمیم گرفته با دلیل یا ادعای حمایت از تولیدکنندگان داخلی، راه را برای ورود فولاد خارجی، آن هم به صورت طولانی‌مدت کم کند. این تصمیم از سوی چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده امریکا چندان هم دور از انتظار نبود. در واقع این وعده ترامپ در سال پیش و در روزهایی بود که او برای پیروزی در انتخابات با هیلاری کلینتون رقابت می‌کرد و حالا دارد وعده‌های خود را عملی می‌کند تا در نهایت به آنچه در زمینه توسعه اقتصادی امریکا (و تنها امریکا) وعده کرده بود، دست یابد. 
حالا اوست که با وجود همه ایرادهایی که در داخل و خارج از ایالات متحده بر خود وارد می‌بیند و تهدیدهایی که از شریکان تجاری‌اش بر وی وارد می‌آید همچنان بر موضع خود درباره آنچه با هدف حمایت از اقتصاد داخلی وعده کرده بود، ایستاده است و حتی با همان منش نه چندان جذاب و چشمگیر خود در برابر اعتراض‌هایی که از همه جای دنیا به او وارد می‌آید، خم به ابرو نمی‌آورد. جای تردید وجود ندارد که ترامپ در عرصه‌های غیراقتصادی محبوب نیست اما از نگاه نگارنده در جایگاه یک روزنامه‌نگار اقتصادی، در این روزهای پرآشوب نمی‌توان این شخصیت تجاری را که این گونه استوار بر وعده‌های خود در مسیر توسعه رفاه یک جامعه ایستاده، تحسین نکرد؛ جامعه‌ای که دیروز بیشترین رای را به او داد و او را در جایگاهی قرار داده که با تحقق وعده‌های خود گره از مشکلات روز امریکایی‌ها بکاهد تا از دغدغه‌های آنها کم کند و امروز ترامپ چه قدرتمندانه بر سر وعده‌های خود مانده است.


ثمن رحیمی‌راد - روزنامه‌نگار