معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در گفت‌وگو باصمت:

معدن، آماده حضور سرمایه‌گذاران خارجی

 

کتایون ملکی: بخش معدن و صنایع معدنی ایران می‌تواند فرصت خوبی برای جذب سرمایه‌های خارجی باشد. اجرای طرح‌های مختلف و اشتغالزایی برای ۱۰ هزار نفر به طور مستقیم حاکی از آن است که این بخش دارای ظرفیت‌های بسیاری است.

رونق بخش معدن
رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره وضعیت بخش معدن در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: به دنبال اتمام طرح‌های نیمه تمام هستیم. بدیهی است درحال‌حاضر کمبود نقدینگی مشکلی است که کل صنایع با آن روبه‌رو هستند. بیشتر واحدها با منابع داخلی خودشان، کار را انجام می‌دهند. مهدی کرباسیان افزود: سال ۹۶ نیز برای مس سال بسیار خوبی بود زیرا با تامین اعتبار خارجی توانستند پروژه‌های نیمه تمام خود را به پایان برسانند. وی ادامه داد: در حوزه معدن نیز در سال ۱۳۹۶ ایمیدرو از ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع اکتشاف کارهای مقدماتی ۱۸۰ کیلومتر مربع را انجام داده است. از اواخر سال، واگذاری ۱۵ محدوده به بخش خصوصی آغاز شد. اتفاق خوب دیگری هم در سال ۹۶ رخ داد که کشف یک معدن عمیق در حوزه سنگ‌آهن بود. در واقع در استان یزد معدنی با ۱۹۰۰ متر عمق به نتیجه رسید. البته باید فناوری بهره‌برداری آن را از خارج وارد کنیم زیرا نیازمند یک فناوری پیشرفته است. کرباسیان همچنین با اشاره به حوزه صنایع معدنی بیان کرد: خوشبختانه در زمینه آلومینیوم، طرح ۳۰۰ هزار تنی آلومینیوم جنوب سالکو با قوت در حال انجام است و امیدواریم سال آینده به بهره‌برداری برسد. در حوزه طلا نیز خوشبختانه اواخر سال، فاز دوم زرشوران انجام می‌شود. طرح تیتانیوم نیز فعال شده و با سرعت در حال انجام است. وی ادامه داد: در حوزه زغال‌سنگ هنوز مشکل بین فعالان این بخش و ذوب‌آهن وجود دارد. امیدواریم در سال ۱۳۹۷ این حوزه نیز رونق پیدا کند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره میزان فعالان حاضر در بخش معدن افزود: بهره‌برداری از طرح‌های معدنی و رونقی که این بخش پیدا کرد باعث شد اشتغال در این بخش افزایش پیدا کند. زمانی که دولت یازدهم روی کار آمد در منطقه سنگان تعداد نفراتی که در حوزه خواف فعال بودند شاید به هزار نفر هم نمی‌رسید اما خوشبختانه در پایان سال ۹۶ بیش از ۴ هزار نفر به طور مستقیم فعال هستند. در شادگان نیز با بهره‌برداری از واحد آهن اسفنجی شاهد اشتغالزایی هستیم.وی ادامه داد: ما در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) در ۴ سال گذشته ۱۰ هزار شغل مستقیم ایجاد کرده‌ایم.رئیس هیات عامل ایمیدرو اضافه کرد: در صورتی که منابع مالی به ویژه منابع بین‌المللی به این بخش تزریق شوند شرایط بهتری را شاهد خواهیم بود.به گفته وی، درحال‌حاضر در حوزه تولید فولاد رتبه چهاردهم جهانی را از آن خود کرده‌ایم اما بدون شک با سرمایه‌گذاری تا پایان سال ۹۸-۹۷ جایگاه بهتری را در این حوزه خواهیم داشت.


معرفی فرصت‌های معدنی
بخش معدن در چند سال گذشته رونق بسیار خوبی داشته و با بهره‌برداری از طرح‌های نیمه تمام از دولت نهم و دهم و همچنین آغاز طرح‌های جدید، اشتغالزایی مناسبی ایجاد کرده است. این اتفاق می‌تواند فرصت خوبی برای جذب سرمایه‌های خارجی باشد. موضوعی که کرباسیان بارها به آنها اشاره کرده اینکه بخش معدن و صنایع معدنی باید تا پایان برنامه ششم توسعه ۵۰ میلیارد دلار جذب سرمایه خارجی داشته باشد. امروز بخش معدن با اقداماتی که در ۴ سال گذشته انجام داده است زمینه را برای ورود سرمایه‌های خارجی فراهم کرده است. هفته گذشته، هیاتی از سفیران کشورهای عضو اتحادیه اروپا به تهران آمدند و در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) با مهدی کرباسیان دیدار کردند.رئیس هیات عامل ایمیدرو در این دیدار بیان کرد: این نوع همکاری با شرکت‌های بزرگ از جمله فولاد خوزستان، فولاد مبارکه، ذوب آهن، گل‌گهر، چادرملو، سنگان، سنگ‌آهن مرکزی، ایرالکو، شرکت ملی مس و....می‌تواند زمینه را برای سرمایه‌گذاری مستقیم فراهم کند.وی یادآور شد: ایران دارای ۶۸ نوع ماده معدنی شناخته شده و ذخایر غنی مواد معدنی همچون ۳ میلیارد تن ذخایر سنگ آهن است که فرصت مغتنمی را برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی نه تنها برای ایران بلکه برای کشورهای علاقه‌مند به همکاری و سرمایه‌گذاری در این زمینه فراهم آورده است.معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در دولت روحانی ما فرصت ارتقای این بخش را داریم. علاوه بر این ایران دارای ذخایر گاز فراوانی است که زمینه تولید فولاد، آلومینیوم و دیگر مواد معدنی را در این کشور فراهم می‌کند.کرباسیان همچنین درباره مناطق ویژه سواحل جنوبی گفت: در مناطق ویژه بندرعباس(خلیج فارس) و به ویژه پارسیان که در نزدیکی عسلویه است به دلیل دسترسی به منابع گاز و انرژی ارزان، فرصت سرمایه‌گذاری و همکاری خوب برای کشورهای اروپایی فراهم است.رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ افزود: برای رسیدن به این هدف نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم.وی به بیان ظرفیت‌های معدنی ایران در بخش‌های آلومینیوم، مس، روی، کرومیت، بوکسیت، آلومینا و زغال سنگ پرداخت و گفت: فرصت‌های سرمایه‌گذاری مناسبی در این بخش‌ها نیز وجود دارد.


دعوت برای حضور در برنامه اکتشاف
رئیس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: عملیات اکتشافی ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع که از سال ۹۳آغاز شده است درحال‌حاضر منجر به شناسایی ۴۰۰ ناحیه امیدبخش شده و کشورهای اروپایی که تمایل به همکاری در بخش معدن دارند می‌توانند از این فرصت استفاده کنند. وی افزود: ما آماده‌ایم شرکت‌های اروپایی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری و همکاری در بخش معدن و صنایع معدنی را دعوت کنیم و اطلاعاتی در اختیار آنها قرار دهیم تا شاهد ارتقای روابط و همکاری‌ها باشیم.گفت‌وگو کامل ما را با رئیس هیات عامل ایمیدرو را در ویژه‌نامه نوروزی صمت و آخرین شماره صمت در امسال می‌خوانید.

منبع: صمت