معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

در بیان دلایل افت نرخ کامودیتی‌ها در هفته گذشته عنوان شد

تاثیر تصمیم امریکا و چین بر بازارهای جهانی

 

مهکامه علیقلی: چهارشنبه ۱۶اسفند در بازار کامودیتی‌ها، فلز روی شاهد بیشترین افزایش موجودی انبارها از سال ۲۰۱۳میلادی تاکنون بود.

این موضوع نرخ این فلز را با کاهش قابل‌توجهی همراه کرد. به این ترتیب موجودی انبار قابل فروش انبارهای LME امروز ۱۴۱۷۵ تن دیگر افزایش یافت تا در مجموع شاهد رشد ۹۳هزار تنی موجودی قابل عرضه در ۲ روز گذشته باشیم. بر همین اساس نرخ این محصول تاکنون با افت ۰/۴۷ درصدی به هر تن ۳هزار و ۲۸۷ دلار رسیده است. هر تن مس نیز در بازار لندن در این روز به کمتر از ۷ هزار دلار رسید و به نرخ هر تن ۶ هزار و ۹۴۰ دلار معامله شد. نرخ هر تن سرب در بازار لندن به ۲هزار و ۴۲۳ دلار رسید و نرخ نیکل هر تن ۱۳ هزار و ۴۷۲ دلار معامله شد. نرخ قلع نیز به هر تن ۲۱ هزار و ۳۷۲ دلار دست به‌دست شد. اما در بازار داخلی ارز، نرخ دلار امریکا معادل۳ هزار و ۷۴۱ تومان شد و هر پوند انگلیس ۵ هزار و ۱۹۸ تومان معامله شد. تحلیلگران دلایل افت نرخ فلزات در بازارهای جهانی را ناشی از آمارهای ضعیف چین و تعرفه‌های جدید واردات امریکا عنوان می‌کنند که سبب نزولی شدن نرخ فلزات اساسی در پایان هفته شد.


۳ عامل تاثیرگذار بر نرخ‌های جهانی 
نرخ‌های جهانی کامودیتی‌ها هفته گذشته نوسان‌هایی را تجربه کردند؛ کامودیتی‌ها تحت‌تاثیر چند عامل قرار گرفت. ازجمله اینکه یکی از معادن روی در امریکا با اعلام میزان ذخایر بالای معدنی خود منجر به افزایش نرخ فلز روی در جهان شد که بر نرخ‌های جهانی این فلز، تاثیر منفی گذاشت. حامد مددی، کارشناس و تحلیلگر بازارهای جهانی با اعلام این مطلب به صمت گفت: هر چند انتظار می‌رفت افت نرخ‌های جهانی بیشتر باشد اما این اتفاق رخ نداد و دوباره پس از ۲ روز شاهد کاهش ذخایر مس و روی در جهان بودیم. وی از مذاکرات کره‌شمالی و کره‌جنوبی به‌عنوان عامل اثرگذار دیگری برشمرد که درصورت موافقت و خلع‌سلاح داوطلبانه کره‌شمالی بازارهای جهانی شاهد بهبود ایندکس(شاخص) دلار خواهیم بود که به کاهش نرخ‌های جهانی منجر می‌شود. مددی ادامه داد: ناآرامی‌ها، استعفاها و کناره‌گیری‌هایی که در کابینه ترامپ رخ می‌دهد به ضعف نرخ دلار منجر شده و همین عامل می‌تواند نوسان مثبتی بر نرخ کامودیتی‌ها باشد. وی درباره تاثیر نوسان‌های نرخ‌های جهانی کامودیتی‌ها بر بازارسرمایه ایران گفت: همانطور که هفته نخست اسفند نرخ‌های جهانی بر گروه‌های فلزی و معدنی تاثیرگذاشته بود هفته گذشته نیز بازار به این نوسان‌ها واکنش منفی نشان داد.  مددی افزود: به نظر نمی‌رسد این نوسان‌ها پایدار باشد اما با توجه به نرخ دلار و نرخ‌های جهانی شرکت‌های معدنی و فلزی به احتمال تعدیل مثبتی در گزارش‌های ۱۲ ماهه داشته باشند و بتوانند سال آینده نسبت به امسال سود بیشتری ایجاد کنند. وی تاکید کرد: به همین دلیل هرچه به گزارش‌های ۱۲ ماهه ۹۶ که اوایل اردیبهشت ۹۷ منتشر می‌شود نزدیک‌تر شویم به نظر می‌رسد بازار دوباره به استقبال این صنایع(فلزی و معدنی) خواهد رفت. این تحلیلگر بازارهای جهانی با تاکید بر ۳ عامل یادشده تاثیرگذار بر روند کامودیتی‌ها و پیش‌بینی‌های بازارهای جهانی، گفت: آنچه مسلم است در یک روند مشخصی میزان ذخایر در حال کاهش است که همین موضوع نشان‌دهنده افزایش نرخ‌هاست.


نوسان نرخ در بازار داخلی
آمارهای ضعیف چین و تعرفه‌های جدید واردات امریکا سبب نزولی شدن نرخ فلزات اساسی در پایان هفته گذشته شد. بازار کامودیتی در هفته گذشته، تحت‌تاثیر چند عامل با تغییرات اساسی روبه‌رو بوده است. این عوامل شامل وضع تعرفه سنگین برای واردات فولاد و آلومینیوم به امریکا، گزارش اقتصادی چین درباره فعالیت‌های صنعتی که ضعیف‌تر از انتظارات بوده و دیگری، احتمال تمدید محدودیت‌های زیست‌محیطی و تشدید سخت‌گیری بر واردات سایر ضایعات به چین است. سیدفرهنگ حسینی، کارشناس و فعال بازارسرمایه درباره عوامل موثر بر روند نرخ کامودیتی‌ها در هفته گذشته، ابرازکرد: بیشترین تاثیر، ناشی از آمارهای ضعیف چین و تعرفه‌های جدید واردات امریکا بوده که سبب نزولی شدن نرخ فلزات اساسی در پایان هفته شد. نرخ فلز روی به حدود۳ هزار و ۲۰۰ دلار کاهش یافته که ۳۰۰ دلار کمتر از سقف اخیر است. با این حال، موجودی انبارها، به جز LME با رشد روبه‌رو شده است. وی به سنا گفت: نرخ فلز مس نیز در محدوده ۷ هزار دلار نوسان داشته است و همچنان انتظار کمبود عرضه در این محصول وجود دارد. حسینی در ادامه بیان کرد: آثار وضع تعرفه، سبب ایجاد واکنش‌هایی در بازار فولاد شده است. با وجود اینکه صادرات محصولات فولادی چین به امریکا اندک است، اما حجم بالایی از این کالا به کشورهایی صادر می‌شود که پس از فرآوری، دوباره به ایالات متحده صادر می‌شوند. وی در ادامه اظهار کرد: در این بین، مسائل زیست‌محیطی چین وزن بیشتری داشت و سبب تقویت نرخ فولاد شد. این رشد، نتوانست مانع از کاهش نرخ سهام شرکت‌های فولادی در بیشتر کشورهای جهان شود. روند بازار داخلی نیز مشابه بوده و کاهش نرخ را در گروه فولادی شاهد بودیم. با این حال، نرخ فروش شمش فولاد در بورس کالا فاصله قابل‌توجهی به نرخ‌های جهانی دارد و انتظار می‌رود رشد نرخی رخ دهد و در پی آن، بتوان شاهد رشد سودآوری فولادی‌ها بود. حسینی تصریح کرد: اعمال محدودیت‌های جدید درباره ضایعات پلاستیک نیز سبب تقویت نرخ محصولات پلیمری در چند هفته گذشته شده است. نرخ پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن در چند هفته گذشته، در سقف ۳ ساله قرار گرفته و رشد نرخ نفت، از مهم‌ترین عوامل این موضوع بوده است.احتمال تمدید محدودیت‌های زیست‌محیطی و تشدید سخت‌گیری بر واردات سایر ضایعات به چین یکی از دلایل افت بازارهای جهانی بود و بیشترین تاثیر بر نرخ کامودیتی‌ها ناشی از آمارهای ضعیف چین و تعرفه‌های جدید واردات امریکا بوده که سبب نزولی شدن نرخ فلزات اساسی در پایان هفته شد. نرخ فلز روی به حدود۳ هزار و ۲۰۰ دلار کاهش یافته که ۳۰۰ دلار کمتر از سقف اخیر است

منبع: صمت