معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

گزارش صمت از آخرین وضعیت سکوی ۲۳۰۰تنی پارس جنوبی

سکوی ۲۲ پارس‌جنوبی روانه مرز آبی با قطر شد

 

امیر مهرزاد: عملیات بارگیری سکوی ۲۲ پارس‌جنوبی از یارد صنعتی صدرا پنج‌شنبه آغاز و برای نصب روانه مرز دریایی ایران و قطر شد.

عملیات بارگیری و انتقال نخستین سکوی فاز ۲۲ پارس‌جنوبی از جزیره صدرای بوشهر با حضور عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، محمد مشکین‌فام مدیرعامل شرکتنفت و گاز پارس و محمدرحیم‌دهقانی مدیرعامل شرکت صدرا انجام شد. نخستین سکوی فاز ۲۲ پارس‌جنوبی به وزن ۲۳۰۰ تن که در جزیره صدرای بوشهر ساخته شده، بارگیری شد تا پس از انتقال، در محل مورد نظر بر سر چاه‌های این فاز در دریا نصب شود. درحال‌حاضر ۱۰ سکوی پارس‌جنوبی شامل ۴ سکو برای فازهای ۲۲ و ۲۴، ۴ سکو مربوط به فاز ۱۳ و ۲ سکوی فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس‌جنوبی در جزیره صدرای بوشهر در حال ساخت است که بین ۷۶ تا ۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و بنابر آمادگی کارفرما، در ماه‌های آینده به ترتیب پیشرفت، روند انتقال و نصب آنها انجام خواهد شد. این شرکت در حوزه پارس‌جنوبی ساخت ۱۰ سکو، ۱۰ جکت، ۱۰ سه‌پایه نصب مشعل (فلر)، ۱۰ پل ارتباطی سکو و فلر، خطوط لوله انتقال و کابل‌کشی فازهای یادشده در بخش دریا را در دستور کار دارد و با توجه به اینکه قرارداد این پروژه‌ها به صورت مهندسی، تامین کالا و ساخت (EPC) است، تمام این مراحل با تکیه بر ظرفیت و توان داخلی کشور ازسوی شرکت صدرا انجام می‌شود. 
ساخت، بارگیری، حمل و نصب سکوها از حساسیت و دقت بالایی برخوردار است و نیاز به تجهیزات خاصی دارد که در توان شرکت‌های محدودی در جهان است اما شرکت صدرا با در اختیار داشتن تجهیزاتی از جمله شناورهای ۲۰ تا ۳۰ هزار تنی حمل سکو و جرثقیل‌های ۴ تا ۵ هزار تن و نیز توان مهندسی بالا، این فناوری برتر(high-tech) را بومی کرده و از انحصار کشورهای اروپایی و امریکایی خارج کرده است.


صدرا آماده برای ترک خارجی‌ها بود 
در زمان حضور شرکت‌های خارجی از جمله انی، توتال، شل و... در پارس‌جنوبی، صدرا به‌عنوان پیمانکار جزء و زیرمجموعه این شرکت‌ها، فعالیت می‌کرد اما پس از تشدید تحریم‌ها و خالی کردن عرصه ازسوی این شرکت‌ها در پارس‌جنوبی، نگاه‌ها به ظرفیت درونزای کشور باعث شد این شرکت با تمام توان وارد عرصه اجرای این پروژه‌ها شود. در گذشته سکوهای دریایی به‌طور۱۰۰ درصدی خارج از کشور ساخته می‌شد اما ثمره اعتماد به توانمندی شرکت‌های داخلی انجام سخت‌ترین و حساس‌ترین پروژه‌ها در داخل کشور است که برای نمونه می‌توان به ساخت این سکو اشاره کرد که برای نخستین بار تمام مراحل ساخت آن شامل طراحی، تامین کالا، ساخت، بارگیری، انتقال، نصب، پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی ازسوی یک شرکت ایرانی انجام می‌شود و این دستاوردی است که در دل تحریم‌ها حاصل شد و نتیجه آن کسب دانش برای کشور است. با تکمیل این ۱۰ سکو در سال آینده روزانه ۱۲۵ میلیون مترمکعب گاز شیرین وارد شبکه سراسری می‌شود و ۱۸۷ هزار بشکه میعانات گازی در روز به‌عنوان خوراک پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس تولید می‌شود. همچنین تولید روزانه هزار تن گوگرد و سالانه ۲/۵ میلیون تن پروپان و بوتان از عواید این سکوها برای صنعت و اقتصاد کشور است. با توجه به اهمیت اقتصاد مقاومتی، رویکرد شرکت صدرا و قرارگاه علاوه بر اشتغالزایی، توانمندسازی شرکت‌های داخلی و استفاده از ظرفیت آنها در امر ساخت سکوهاست و در این راستا توانسته‌اند، در حوزه تولید کابل، پمپ، الکترود و برخی تجهیزات دیگر، مشاوره‌هایی را به شرکت‌های داخلی بدهند تا استانداردهای مورد نیاز در این حوزه را کسب و امکان تامین کالا از بازار داخل را برای صدرا فراهم کنند. در ۲ سال گذشته، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) حمایت‌های بسیاری از شرکت صدرا کرد و باعث شد پروژه‌های این شرکت از حالت رکود خارج شود و پیشرفت ۲۹ تا ۵۰ درصدی داشته باشد. همچنین مشکلاتی مانند بدهی‌ها، معوقات بانکی و توقیف ناوگان شناوری این شرکت برطرف و تراز منفی این شرکت در۲ سال به تراز مثبت تبدیل شد و سهام آن رشد چشم‌گیری پیدا کرد.


اقتصاد مقاومتی و پارس‌جنوبی 
با نصب سکوی تمام ایرانی فاز ۲۲ پارس‌جنوبی علاوه برنمایش توان داخلی، ظرفیت برداشت از میدان مشترک پارس‌جنوبی روزانه ۵۶/۶میلیون مترمکعب گاز غنی و ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی افزایش می‌یابد. پس از گذشت ۶ سال از آغاز به کار فعالیت توسعه پروژه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس‌جنوبی، سکوی فاز ۲۲ مراحل بارگیری، حمل را سپری کرده و در روزها آینده آماده نصب می‌شود. پس از نصب این سکو، فاز۲۲ پارس‌جنوبی آماده بهره‌برداری خواهد شد.


هر فاز ۵ میلیارد تومان درآمد دارد 
اهمیت تکمیل و بهره‌برداری از این فاز زمانی مشخص می‌شود که نگاهی به درآمدزایی هر یک از این فازها برای کشور بیندازیم. به گفته غلامرضا منوچهری، معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران، براساس نرخ‌های متوسط رو به پایین، تولید گاز از هر فاز پارس‌جنوبی، معادل ۵میلیون دلار برای کشور درآمد مستقیم دارد. به این ترتیب هر روز سرعت بخشیدن به تکمیل و بهره‌برداری از این فازها می‌تواند کشور را یک گام به درآمد ۵ میلیون دلاری نزدیک کند. فرهاد ایزدجو، مجری طرح توسعه فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس‌جنوبی گفت: عملیات ساخت سکوی اصلی ۲۲و سکوی اقماری ۲۴A در یارد صدرا، در مجموع با پیشرفت حدود ۹۵ درصد به پایان رسیده و سکوی ۲۲ بارگیری شده است. علاوه بر این سکوی ۲۴A در فروردین ۹۷ بارگیری و پس از مهاربندی، به موقعیت دریایی خود در پارس‌جنوبی حمل و نصب می‌شود. وی ادامه داد: با بهره‌برداری از این دو سکو، روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب معادل یک میلیارد فوت‌مکعب گاز غنی از بخش فراساحل این فازها برداشت می‌شود. گفتنی است تمامی مراحل طراحی و ساخت این دو سازه بزرگ دریایی ازسوی متخصصان داخلی انجام شده که هر کدام وزنی حدود ۲۳۰۰ تن دارد. طرح توسعه فازهای ۲۴-۲۲ پارس‌جنوبی برای تولید ۵۶ میلیون مترمکعب گاز ترش از میدان مشترک و تولید روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز متان، ۲۹۰۰ تن گاز مایع (LPG)، ۲۷۵۰ تن اتان، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است. این پروژه ازسوی یک کنسرسیوم در حال اجراست.


پیشرفت ۹۲ درصدی فاز ۲۴- ۲۲
ایزدجو چندی پیش میزان پیشرفت بخش خشکی و پالایشگاهی طرح توسعه فاز ۲۴-۲۲ پارس‌جنوبی را ۹۲ درصد اعلام کرد و توضیح داد: عملیات مربوط به ساخت، پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی تمامی بخش‌های نخستین ردیف پالایشگاهی این طرح شامل واحد دریافت گاز، واحد فلر، واحدهای یوتیلیتی (سامانه هوای ابزار دقیق، تولید بخار، تولید نیتروژن) واحدهای آبگیر و آب شیرین‌کن، واحدهای فرآیندی (واحد شیرین‌سازی و نم‌زدایی گاز) و همچنین واحد افزایش فشار گاز به پایان رسیده و همه شرایط برای ورود گاز ترش از فاز ۶، ۷ و ۸ و انجام عملیات شیرین‌سازی فراهم است. به گفته مجری طرح توسعه فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس‌جنوبی، در صورت دریافت گاز ترش مورد نیاز این بخش پالایشگاهی از طریق فازهای ۶، ۷و۸، عملیات شیرین‌سازی با ظرفیت روزانه ۱۲/۵ میلیون متر مکعب گاز و ارسال به شبکه سراسری می‌تواند از اسفند امسال آغاز شود. براساس برنامه زمان‌بندی، کارفرما و پیمانکاران پروژه در حال توسعه فازهای ۲۴ -۲۲پارس‌جنوبی، هر ۴ ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه این فاز تا پایان سال ۹۷ به‌طور کامل به بهره‌برداری می‌رسد. به این ترتیب، با بهره‌برداری کامل از این طرح روزانه ۵۶/۶میلیون مترمکعب گاز غنی، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد، سالانه یک میلیون تن گاز مایع و یک میلیون تن گاز اتان به ظرفیت برداشت از میدان مشترک پارس‌جنوبی افزوده خواهد شد.


اعتمادها نتیجه داد 
در گذشته ساخت سکوهای دریایی به‌طور۱۰۰ درصدی خارج از کشور انجام می‌شد اما ثمره اعتماد به توانمندی شرکت‌های داخلی، منجر به انجام سخت‌ترین و حساس‌ترین پروژه‌ها در داخل کشور شد که برای نمونه می‌توان به ساخت این سکو اشاره کرد. برای نخستین بار تمام مراحل ساخت این سکو شامل طراحی، تامین کالا، ساخت، بارگیری، انتقال، نصب، پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی توسط یک شرکت ایرانی انجام شده و این دستاوردی است که در دل تحریم‌ها حاصل شده و نتیجه آن کسب دانش برای کشور است. با تکمیل این ۱۰ سکو در سال آینده، روزانه ۱۲۵ میلیون مترمکعب گاز شیرین وارد شبکه سراسری می‌شود و ۱۸۷ هزار بشکه میعانات گازی در روز به‌عنوان خوراک پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس تولید می‌شود. همچنین تولید روزانه هزار تن گوگرد و سالانه ۲/۵میلیون تن پروپان و بوتان از عواید نصب این سکوها برای صنعت و اقتصاد کشور است.

با توجه به اهمیت رویکرد اقتصاد مقاومتی، شرکت صدرا و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) علاوه بر اشتغالزایی، توانمندسازی شرکت‌های داخلی و استفاده از ظرفیت آنها در امر ساخت سکو هاست و در این راستا توانسته‌اند در حوزه تولید کابل، پمپ، الکترود و برخی تجهیزات دیگر، مشاوره‌هایی را به شرکت‌های داخلی بدهند تا استانداردهای مورد نیاز در این حوزه را کسب و امکان تامین کالا از بازار داخل را برای صدرا فراهم کنند. در دو سال گذشته، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) حمایت‌های بسیاری از شرکت صدرا کرد و سبب شد پروژه‌های این شرکت از حالت رکود خارج شود و پیشرفت ۲۹ تا ۵۰ درصدی داشته باشد. همچنین مشکلاتی مانند بدهی‌ها، معوقات بانکی و توقیف ناوگان شناوری این شرکت برطرف و تراز منفی این شرکت در۲ سال به تراز مثبت تبدیل شد و سهام آن رشد چشمگیری پیدا کرد.ساخت، بارگیری، حمل و نصب سکوها از حساسیت و دقت بالایی برخوردار است و نیاز به تجهیزات خاصی دارد که در توان شرکت‌های محدودی در جهان است. با این حال پس از اعتماد به بخش داخلی این امر در کشور محقق شد و بسیاری از سکوهای گازی پارس جنوبی بااستفاده از توان داخل این مراحل را گذراندند.

منبع: صمت