معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

رئیس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن: امسال برای بیست و چهارمین سال متوالی مراسم روز ملی صنعت و معدن، دهم تیر در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می‌شود.

مراسم روز ملی صنعت و معدن، 10 تیر

محمد رضا فیاض در نشست خبری امروز در جمع خبرنگاران افزود: در سال 99 چهار محور اصلی، جهش تولید، توسعه صادرات غیر نفتی و کنترل واردات، تکمیل طرح‌های نیمه تمام و تنظیم بازار با بهره گیری از شیوه‌های نوین مد نظر است که امیدواریم مراسم امسال مشوقی برای دستیابی به این چهار محور باشد.

وی گفت: امسال در هفت محور واحد‌های صنعتی و معدنی کشور معرفی می‌شود که شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها یکی از این محور‌های اصلی است.رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن افزود: تولید، صادرات، کیفیت کالا و رضایت مشتری، اشتغال، اتکاء به تولید داخلی و نوآوری و کالا‌های جدید و کسانی که در مناطق محروم قدم‌های اساسی در زمینه صنعت و معدن برداشتند دیگر محور‌های انتخاب برگزیدگان روز صنعت و معدن است.

وی با اشاره به اینکه امسال 200 طرح بزرگ ملی در قالب پویشی به طور هفتگی افتتاح خواهد شد تصریح کرد: در مراسم بزرگداشت امسال روز ملی صنعت و معدن، 25 تا 30 نفر در هفت محور گفته شده معرفی می‌شوند.

فیاض به عملکرد بخش صنعت و معدن در سال 98 اشاره کرد و گفت: حدود 6 هزار و 600 فقره پروانه با سرمایه گذاری 675 هزار میلیارد ریال صادر شده که حدود 11 هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است.

وی گفت: حدود 28 هزار فقره جواز تاسیس با پیش بینی 3 هزار و 854 میلیارد ریال صادر شده که 644 هزار نفر اشتغال ایجاد کرده و حدود 420 هزار فقره مجوز صنفی صادر شده است.

رئیس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن افزود: در بخش معدن 510 فقره گواهی کشف معدن و 600 پروانه بهره برداری صادر شده است، همچنین مجوز 82 طرح سرمایه گذاری مشترک بین ایران و کشور‌های دیگر صادر شده است.

وی به تسهیلات داده شده در بخش معدن اشاره کرد و گفت: 317 هزار میلیارد تومان تسهیلات در این بخش پیش بینی شده است.

فیاض افزود: در سال گذشته از 42 محصول منتخب صنعتی و معدنی، 30 محصول افزایش تولید و 12 محصول کاهش تولید داشت.

وی گفت: در فولاد خام، 25 میلیون تُن تولید داشتیم که 7 تا 8 درصد آن افزایش تولید بوده است در بخش سیمان 61 میلیون تُن تولید داشتیم که 7 درصد آن افزایش تولید بوده و در بخش لوازم خانگی 277 هزار دستگاه تولید شد که 14 درصد افزایش تولید را نشان می‌دهد.

رئیس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن ادامه داد: در سال گذشته 340 هزار میلیارد ریال تسهیلات به 22 هزار واحد صنعتی تعلق گرفت