معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

شرکت روسال روسیه یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان شمش آلومینیوم دنیا،‌ از ماده معدنی کائولن برای تولید پودر آلومینا استفاده کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، وارداتی بودن بخش زیادی از بوکسیت مورد نیاز این دومین شرکت بزرگ شمش آلومینیوم در جهان، سبب خلق فناوری جدید استحصال آلومینا شده به طوری که این بار از کائولن بهره گرفته شده است.
شرکت های روسی پیشتر از ماده معدنی نفلین سینیت برای تهیه پودر آلومینا بهره گرفته بودند. روشی که در ایران نیز (به دلیل کمبود بوکسیت) در دست اجرا قرار دارد. با اینحال با توجه به اینکه روسال سالانه 3.6 میلیون تن آلومینیوم تولید می کند که بیش از دو برابر این میزان به آلومینا نیاز دارد.
به نوشته «متال بولتن» این شرکت روسی،‌ برای تولید هر تن شمش آلومینیوم افزون بر از 2 تن پودر آلومینا نیاز دارد که برای روسال، تناژ مورد نیاز سالانه به بیش از 7.2 میلیون تن می رسد. اما اخیرا این شرکت بروی فناوری جدید استحصال آلومینا از کائولین سرمایه گذاری کرده اند که بنا به گزارشی که در روزهای اخیر منتشر شد متخصصان روسال توانسته اند جواب مثبت از این روش اخذ کنند. از همین رو این شرکت اعلام کرده پایلوت موجود (تولید به روش نیمه صنعتی)در اوایل 2016 به بهره برداری کامل می رسد و 1 کیلوگرم پودر آلومینا در ساعت تولید خواهد کرد.
به گفته مقامات این شرکت، بعد از این مرحله، احداث یک واحد تولید پودر آلومینا به ظرفیت یک میلیون تن در سال در دستور کار قرار می گیرد.  طبق گزارش های منتشر شده ذخایر کائولین روسیه حدود 20 میلیارد تن براورد شده است.

 

تاریخ انتشار:                                                                      منبع: پورتال سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایرانی (ایمیدرو)

 ۱۳۹۴/۰۹/۱۷