معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

قیمت سنگ آهن دوباره کاهش یافت و به کمترین مقدار خود طی 10 سال گذشته رسید.

به گزارش معدن24، سنگ آهن از نظر ارزشی براساس شاخص استیل ایندکس  معادل 39.4 دلار در هر تن شد. این قیمت پایین ترین نرخ ثبت شده توسط شاخص فولاد  (TSI)نیز است که از سال  2008 تدوین قیمت را شروع کرده است. سنگ آهن از سال 2007 تاکنون با این قیمت پایین معامله نشده است و این در حالی است که قرارداد قیمت بین سه تولیدکننده بزرگ Vale، ریوتینتو Rio Tinto و بی اچ پی بیلیتون BHP Billiton و فولادسازان چینی و ژاپنی هنوز عادی است. برخی منابع قیمت های فروش فوری را 40 دلار و 3 سنت اعلام می کنند که این نرخ نیز 10 درصد افت نسبت به قیمت های هفته گذشته را نشان می دهد.

اندرو مکنزی، مدیرعامل بزرگترین شرکت معدنی جهان یعنی بی اچ پی بیلتون می گوید، روند بلند مدت کاهش قیمت ها منطقی نیست.

جیمی ویلسون (Jimmy Wilson) رییس بخش سنگ اهن بی اچ پی بیلتون نیز در این خصوص اظهار داشت، حاشیه سود شرکت ها در صورت کارآمدتر کردن معادن بهبود خواهد یافت.

وی به بزرگترین شرکت رسانه ای استرالیا-نیوزلند (Fairfax) گفت، در برهه ای طولانی مدت از زمان، منحنی هزینه ها بگونه ای بود که شاهد کاهش و افزایش ها و درنتیجه نوسانات بیشماری در هزینه ها بودیم و حتی واله برزیل نیز اعلام کرده در راستای مقابله با کاهش سود، در سال آینده سطح تولید را کاهش خواهد داد.

معدنکاران پیش بینی های خود را برای سال آتی کاهش داده اند چراکه نوسانات قیمتی ادامه دار شده، عرضه مازاد در بازار شدت گرفته، حاشیه سود کم شده است.

از سوی دیگر اتفاق اخیر معدن سامرکو و شکست سد باطله که منجر به واکنش های شدیدی شده که به دنبال آن سقوط قیمت سنگ آهن و تضعیف بیشتر آن اتفاق افتاد، همگی سبب شد احتمال سقوط نرخ ها به 30 دلار در بین تولیدکنندگان و تحلیلگران قوت گرفته و محتمل شود. 

با این وجود ریوتینتو و بی اچ پی هنوز هم برای اجرای اهداف برنامه ریزی شده خود تاکید دارند و به ترتیب درحال نزدیک شدن به اهداف 360 میلیون تن در سال و 290 میلیون تن سنگ آهن در سال هستند.

ظاهرا عرضه اولین محموله از سوی روی هیل که دائما به تاخیر می افتاد قرار است به تازگی در بازار عرضه شود که قطعا بر مازا عرضه خواهد افزود.
همچنین افزایش تناژ محموله هی عرضه شده از سوی سنگ آهنی سبب سخت تر شدن بازار سنگ اهن و فشار بیشتر بر قیمت ها و سقوط شدیدتر آن خواهد شد.

با وجود این تضعیف شدید قیمت ها، ریوتینتو همچنان به بازار سنگ آهن خوش بینی است و مدیران این شرکت به دنبال سقوط قیمت در روز جمعه اعلام کردند این کاهش میانگین قیمت یک شگفتی در بازار محسوب نمی شود.

اندرو هاردینگ (Andrew Harding) مدیر بخش سنگ آهن ریوتینتو نیز می گوید، وضعیت قیمت سنگ اهن نظیر سخره ای بود که ابتدا بطور قابل توجهی صعود کرد و ناگهان نزولی شد و در واقع صعود در آن به آرامی صورت گرفت و نزول آن در سال های اخیر رخ داد.

در این شرایط مهم است که عملیات استخراج سنگ آهن خود را سودآور کنیم و بدین منظور ریوتینتو و بی اچ پی بیلتون به ترتیب هزینه های تولید را به 20 دلار و 15 دلار رسانده اند.

گفتنی است، واله برزیل، بزرگترین تولیدکننده جهان در این زمینه، پیش بینی خود را برای سال 2016 به میزان 10 درصد با توجه به قطع حمل از سامارکو Samarco کاهش داد اما همچنان  با  اضافه کردن 100 میلیون تن ظرفیت طی سه سال از سال 2015 در مسیر رقابت باقی ماند.

شرکت بعدی که جایگاه دوم را در این زمینه دارد ریو تینتو (LON: RIO) است و خود را برای رسیدن به 360 میلیون تن در چند سال آینده آماده می کند، در حالی که بی اچ پی بیلیتون (ASX: BHP) است هدف رسیدن به افزایش ظرفیت به 290 میلیون تن در سال تا سال  2017 را در سر دارد. مدیر اجرایی اندرو مکنزی Andrew Mackenzie  پنجشنبه گذشته در این باره گفت که تنها راه برای رقابت در جهان در حالی که ظرفیت گسترده ای برای پاسخگویی به نیازهای کشورهایی مانند چین وجود دارد نگه داشتن هزینه های برش است، که این به معنی ادامه پایین آمدن قیمت است.

بنا به گفته وی به رویترز، این روح رقابت و شیوه ای است که ما عمل می کنیم.

این دیدگاه همسو با پیش بینی گلدمن ساچه است.

در ماه گذشته، بانک سرمایه گذاری گلدمن ساچه هشدار داده بود که قیمت ها در بسیاری از کالاها، بمنبع : پایگاه تحلیلی خبری معدن24ه ویژه سنگ آهن، هنوز به کف و پایین ترین مقدار خود نرسیده است.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۹/۱۷                                        منبع : پایگاه تحلیلی خبری معدن24