معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

در شرایط وخیم فعلی بازارهای جهانی سنگ آهن بهترین كار، تامل  و تحلیل بازار است و فروش و صادرات اقدامی منطقی و معقول محسوب نمی شود.

کیوان جعفری طهرانی، فعال بازار سنگ اهن در گفتگو با معدن24 با بیان این مطلب گفت: بهر حال دیر یا زود قیمت سنگ آهن به كف خود می رسد و بعد از آن زمان ممیزی و بازنگری این موضوع می رسد كه عملاً صادرات از كدام معادن مقرون بصرفه بوده و توجیه اقتصادی دارد و از كدام معادن خیر.

وی افزود: شرکت های سنگ آهنی درحالی اقدام به عرضه سنگ آهن به قیمت های نازل 8 دلار (بصورت تحویل درب معدن) در تالار صادراتی بورس کالا می کنند که با این نرخ ها نه تنها خرید و صادرات سود معقولی نخواهند داشت بلکه شامل ریسك بالایی نیز است.

جعفری طهرانی اظهار داشت: ولی سوْال اینجاست که چرا در چنین شرایطی عرضه سنگ آهن در بورس ادامه دارد؟ آیا واقعاً هزینه تولید هر تن سنگ آهن در معادن مزبور كمتر از تنی 21 تا 24 هزار تومان است؟ اگر واقعاً چنین است هزینه تولید ما با احتساب حقوق دولتی و سایر هزینه های جانبی كمتر از استرالیا و برزیل است و باید به تولیدکنندگان داخلی تبریك گفت.

وی تصریح کرد: فراموش نشود با این قیمت ها، عملاً تمام تلاش هایی كه برای افزایش قیمت سنگ آهن ایران كشیده شده بود هدر می رود و درحالی که قیمت هر محصولی را بازار تعیین می كند و سایت های مرجع بین المللی از این قیمت ها اقتباس می كنند، نوعی سنت شکنی اتفاق افتاده است. 

تاریخ انتشار :                                                     منبع خبر: پایگاه تحلیلی خبری معدن 24

۱۳۹۴/۹/۲۲