معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

معدن 24:نشست " تعیین قیمت گذاری زنجیره ارزش سنگ آهن تا فولاد" در دی ماه امسال توسط کمیسیون معدن اتاق ایران برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار معدن24 دکتر بهرام شکوری؛ رییس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران با بیان این مطلب گفت: دولت نباید برای بخش خصوصی بصورت دستوری قیمت تعیین کند، ما در سومین همایش سنگ آهن به این مهم اشاره کردیم، برای پیگیری هر چه بیشتر و علمی تر این چالش، نشستی تحت عنوان " تعیین قیمت گذاری زنجیره ارزش سنگ آهن تا فولاد" در  دی ماه سال جاری  از سوی این کمیسیون برگزار خواهد شد که در آن از کلیه دست اندرکاران معادن از دولت، مجلس، بخش خصوصی و انجمن ها و البته صاحبان رسانه دعوت خواهد شد.

وی در ادامه افزود: تمامی افراد کمیسیون معدن ، متخصصان و دست اندرکاران بخش معدنی کشور و هم فکر و هم فعالیت هستند بنابراین این گروه مطابق با فعالیت های معدنی است و می توانند تحولاتی تخصصی در این حوزه در کشور ایجاد کنند.

شکوری خاطر نشان کرد: : سعی بر این است که معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در جلسات آتی کمیسیون حضور داشته باشند.

وی در خصوص اصلاح قانون معادن گفت: در حال حاضر واحد تحقیق و پژوهش کمیسیون در حال مطالعه و مقایسه قانون معادن ایران با قانون کشورهای دیگر بوده و پیشنهاداتی برای اصلاح این قانون ارائه داده است که البته این کار سنگین پژوهشی نیاز به همکاری و همفکری سایر اعضای کمیسیون و تیم های پژوهشی دارد.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق صحبت های خود را در خصوص حقوق دولتی اینگونه ادامه داد : طراحی و تهیه دو نرم افزار در دستور کار این کمیسیون قرار دارد؛ که بر اساس آن حقوق دولتی و حق الارض کلیه معادن ایران مطابق با معیارهای مشخص برآورد شود و خروجی آن بصورت عددی دقیق اعلام شود تا هرچه بیشتر از برخورد سلیقه ای در سیستم حقوق دولتی کشور جلوگیری شود. که البته طراحی این دو نرم افزار بعنوان کار پژوهشی از سوی کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران معرفی می شود. 

شکوری با اشاره به قوانین تامین اجتماعی که فشار زیادی به پیمانکاران و معدنکاران وارد می کند افزود: اگرچه تامین اجتماعی هزینه بیمه کارگران را همراه با جریمه نقدی ناشی از دیرکرد در پرداخت از پیمانکاران دریافت می کند، اما تا زمان پرداخت وجوه، دفترچه کارگران را تمدید نمی کند و آنها نمی توانند از تسهیلات تامین اجتماعی برخوردار شوند و باید فکری جدی در این خصوص کرد.

منبع: پایگاه تحلیلی خبری معدن 24                                                                                       تاریخ انتشار: 94/9/29