معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

معدنکاران کرومیت برای بقا نیازمند استراتژی متناسب با شرایط بازار هستند بویژه در شرایط فعلی که حیات معادن به کاهش هزینه های تولید و بهبود تقاضا باز می‌گردد.

به گزارش معدن24، در اوضاع اقتصادی حال حاضر، کرومیت نیز در بدترین شرایط چند سال اخیر قرار گرفته است. کاهش بهای این ماده معدنی در داخل، ناشی از افت قیمت های جهانی است.
این شرایط سبب شده با توجه به هزینه های بالای استخراج کرومیت، افق روشنی برای ادامه معدنکاری ین ماده معدنی وجود نداشته باشد.
تقریبا تمام فعالان حوزه ی کرومیت اعم از کارشناسان، معدنکاران، واسطه ها و صادر کنندگان از شرایط موجود ناراضی هستند و معدنکاران که در راس این زنجیره قرار دارند.
در چنین شرایطی تمام تلاش ها باید به سمت گذر از وضعیت بحرانی و بقا معطوف باشد.
در این شرایط برخی تولیدکنندگان کروم معتقدند باید شرایط بحرانی را مدیریت کرده و تولید را ادامه داد چون شرایط فعلی بازار مقطعی بوده و قطعا شاهد بهبود خواهیم بود. واین شرایط مقطعی است و این درحالی است که برخی توقف فروش را راهکار حال حاضر در بازار می دانند.
هرچند که به عقیده برخی
دیگر از فعالان تعطیلی یا عدم فروش راه حل مناسبی نیست چراکه اگر ما تنها كشوری تولیدکننده كرومیت بودیم، می توانستیم با عدم فروش بر قیمت ها تاثیر گذار بوده و آنرا بالا برد و تعیین کننده قیمت ها بود اما ایران تنها سهم اندکی از بازار جهانی را در اختیار دارد پس میبایست با این نوسانات حركت كنیم .
کاهش قیمت در هیچ صنفی نباید باعث تعطیلی تولید در آن صنف شود چرا كه درنهایت با توجه به جایگزین شدن رقبا یا افزایش تولید رقیبان، دودش به چشم تولیدكننده خواهد رفت.
شکاف بین فعالان بخش کرومیت ایران در این شرایط تنها سبب فرصت سوزی می شود.
اکنون اتفاقی که در بازار رخ داده کاهش قیمت های فروش از سوی تولیدکنندگان افریقای جنوبی به منظور بدست آوردن سهم بیشتری از بازار چین است.
البته کاهش تقاضای چین به عنوان اصلی ترین مصرف کننده و واردکننده کرومیت را نباید فراموش کرد که تاثیر قابل توجهی بر روی نرخ مواد اولیه داشته است.
با تضعیف وضعیت فولاد، کاهش قیمت کرومیت و منگنز کاملا قابل پیش بینی بوده است.
موجودی کروم همچنان در انبارها و باراندازهای چین زیاد است و این کشور تقاضای خرید خود را بطور چشمگیری کاهش داده و تولیدکنندگان اصلی برای تحریک بازار برای خرید، اقدام به کاهش قیمت فروش شده اند.
بسیاری از کشورهای پیشرو، بر روی بازیافت آلیاژهای اوراقی به پیشرفتهای بسیار چشمگیری رسیده اند که این موضوع نیز می تواند در آینده بازهم نیاز به مواد خام را کاهش داده و قیمتها قابلیت کاهش بیشتر را دارند.
از اینرو در وضعیت کنونی بیشتر کارشناسان اتفاق نظر دارند که با اتخاذ استراتژی متناسب با بازار هم به تولید ادامه داده و هم فروش ماده معدنی و بازارهای هدف صادراتی را از دست نداد.
در خاتمه باید گفت، عیار و نسبت باطله برداری دو عامل مهم دیگر در کنار هزینه های تولید و میزان استخراج ماهیانه است که در اقتصادی بودن معادن کرومیت است.
با این حال بطور کلی میتوان گفت برای مثال در معادن جنوب کرمان هزینه تمام شده هر تن کروم بین حدود ٢٠٠ تا ٢٥٠ هزار تومان است كه در حقیقت حداقل قیمت فروش بوده و با توجه به شرایط فعلی این گونه معادن نیز در صورت كاهش هزینه ها از یك طرف و ثبات تولید از طرف دیگر می توانند ادامه حیات دهند كه زمان طولانی این دوره ركود (حداقل تا ٢٠١٨ ) باز هم عامل بازدارنده جذابیت معدنكاری شده است.

در سبزوار نیز هزینه تولید هر تن کروم با احتساب حقوق دولتی بین 290 تا 315 هزار تومان است.

(اطلاعات موجود در این گزارش برگرفته از گروه معدنکاران کرومیت است.)

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۹

منبع: معدن 24