معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: تا پایان سال جاری رکورد صادرات فولاد شکسته می شود که این امر گامی در جهت ایجاد رونق در این صنعت خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، مهدی کرباسیان که در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه 2 سیمای جمهوری اسلامی ایران درباره وضعیت صنعت فولاد سخن می گفت، در عین حال پیش بینی کرد که میزان صادرات فولاد تا انتهای امسال به 3 میلیون تن می رسد.
وی یادآور شد: تا سال 92 صادرات فولاد به صورت سهمیه ای صورت می گرفت و در آن سال تنها در حدود 300هزار تن از این محصول به بازارهای خارجی صادر شد اما دولت یازدهم با حذف سهمیه بندی صادرات فولاد و همچنین قطع ارز وارداتی، شرایط برای رشد صدور این کالا را فراهم کرد.
کرباسیان با اعلام اینکه در سال گذشته 2.5 میلیون تن فولاد به بازارهای هدف صادر شد تاکید کرد: صادرات یکی از راهکارهای دولت برای برون رفت از چالش تقاضای پایین در بازار مصرف داخلی است این در حالی است که به دست آوردن بازارهای جدید نیازمند برنامه بلند مدت و اتخاذ سیاست های تسهیل کننده صادرات از جمله پرداخت جوایز صادراتی است.
وی از توجه معاون اول رییس جمهوری به صادرات کالا به ویژه فولاد خبر داد و گفت: دولت درصدد است میزان تعرفه واردات این کالا را برای صیانت از تولید داخلی دوباره افزایش دهد هرچند در ابتدای سال نیز تعرفه 10 تا 20درصدی برای ورود فولاد وضع کرده بود. رییس هیات عامل ایمیدرو افزود: امروزه کشورهایی که پیشرو تجارت آزاد هستند در برابر ارزان فروشی تولیدات چینی واکنش نشان داده اند و اقدام به افزایش تعرفه واردات کرده اند.
در 9 ماه امسال میزان واردات فولاد به 2.7 میلیون تن رسیده است این در شرایطی است که 3 میلیون تن از تولیدات داخل نیز در انبارهای شرکت های تولیدکننده فولاد موجود است.
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت اظهار داشت: دولت هند سیاست «تعرفه ایمن» (Safe Tax) را به اجرا گذاشته به این معنی که در مدت چهار روز در برابر ارزان فروشی فولاد چینی، اقدام به بالابردن دیوار تعرفه ها می کند. از همین رو ضروری است که در کشور ما نیز فرایند تصمیم گیری برای تعیین تعرفه ها یا حمایت از تولیدکنندگان، سرعت بیشتری پیدا کند.
به گفته وی افت تقاضا در بخش مسکن و خودرو تاثیرمستقیمی بر کاهش فروش کارخانه های تولیدکننده فولاد گذاشته است.
ایجاد تعادل در زنجیره تولید فولاد از سال آینده
رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین به زنجیره تولید فولاد اشاره کرد که از بخش سنگ آهن شروع می شود. به گفته وی از سال های گذشته همواره، نبود موازنه در زنجیره فولاد یکی از دغدغه های دولت بوده است به طوری که در سال جاری نیز با کسری 10 میلیون تنی گندله مواجه هستیم اما از سال آینده با راه اندازی طرح های جدید گندله سازی، 10 میلیون تن به ظرفیت تولید این ماده معدنی افزوده می شود و شاهد ایجاد توازن در این بخش خواهیم بود.

 

تاریخ انتشار:                                                                                        منبع خبر: پورتال سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)

۱۳۹۴/۱۰/۱۱