معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

بازار جهانی منگنز روزهای نسبتا آرام و در عین حال صعودی را پشت سر می گذارد درصورتی که در ایران رکود بازار فولاد همچنان در این بخش خبرساز است.

به گزارش معدن24، در ماه های اخیر شاهد کاهش صادرات منگنز از استرالیا بودیم برای مثال در ماه نوامبر سال 2015 میزان منگنز صادر شده از بندر هدلند استرالیا با 51.5 درصد افت نسبت به اکتبر همان سال مواجه شد.

در نوامبر 2015 حدود 72 هزار تن منگنز از این بندر صادراتی ارسال شد که نه تنها نسبت به ماه قبل کاهش را نشان می دهد بلکه نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز افت داشته است.

افت صادرات درحالی اتفاق افتاده که تقاضای جهانی منگنز نیز در ماه اکتبر کاهشی بوده است.

در ماه اکتبر تقاضا برای منگنز افت 33.4 درصدی نسبت به اکتبر سال 2014 داشته است که دلیل آن از سوی موسسه بین المللی منگنز (IMnI) کاهش تولید آلیاژهای منگنز عنوان شده است.

گفتنی است تقاضای منگنز در بازارهای جهانی در ماه اکتبر به 3 میلیون و 170 هزار تن کاهش یافت که سبب ایجاد مازادی معادل 538 هزار تن شد.

با وجود کاهش تقاضای تولید در روزهای پایانی سال میلادی 2015، افزایش انددک قیمت های فروش فوری منگنز استرالیا، گابن و آفریقای جنوبی بودیم بگونه ای که منگنز گابن و آفریقا رشد 0.5 یوان به ازای هر عیار درصد را مشاهده و ثبت کرد.

اتفاق دیگری که در بازار منگنز رخ داده، محدود شدن عرضه سیلیکومنگنز در چین بوده است که این موضوع سبب شده قیمت از سوی کارخانه ها و تجار این محصول تاحدودی کمی افزایش یابد و از سوی دیگر عرضه کنندگان دیگر تمایل به فروش با قیمت های پایین ندارند.

قیمت های سیلیکومنگنز به 4 هزار تا 4100 یوان در هر تن رسیده و اگرچه بازار فولاد همچنان ضعیف است اما تقاضا برای سیلیکومنگنز در روزهای پایانی پیش از سال نو چینی افزایش یافته است.

برخی تولیدکنندگان فولاد قصد دارند پیش از آغاز سال نو و در این زمان کوتاه، ذخیره سازی محموله هایی از سیلومنگنز را داشته باشند.

البته کارخانه های فروآلیاژی تمایلی به افزایش نرخ های خرید مواد اولیه نظیر منگنز ندارند و بازار این ماده معدنی در ثبات نسبی به سر می برد.  

پیش بینی ها حاکی از آن است که در ژانویه شاهد ثبات قیمت معاملاتی منگنز خواهیم بود چراکه در هفته های اخیر ثبات بر بازار در حال حاکم شدن است.

تولیدکنندگان در بیشتر نقاط دنیا در حال کاهش تولیدات خود هستند و از سوی دیگر کارخانه های فروآلیاژ به دنبال افزایش نرخ ها هستند و این شرکت ها به تدریج اقدام به خرید منگنز خواهند کرد.

با کاهش عرضه و افزایش تقاضا کاهش قیمت منگنز کنترل خواهد شد از اینرو تحلیلگران معتقدند قیمت های منگنز در ژانویه 2016 تثبیت خواهد شد.

در حال حاضر قیمت های هر تن منگنز 45 درصد استرالیا در چین 19 تا 20 یوان به ازای هر عیار درصد است.

منگنز آفریقای جنوبی نیز با عیار 37.5 درصد 16 تا 17 یوان در هر عیار درصد شده است.

در ایران نیز منگنز همچنان در ثبات به سر می برد و تغییر خاصی در قیمت های این ماده معدنی به چشم نخورده است.

البته شروع فصل سرما سبب تعطیلی برخی واحدها شده و تولید را پایین آورده است که این موضوع می تواند تاحدودی بر روی عرضه تاثیرگذار باشد.

البته نباید فراموش کرد هنوز مشکل نقدینگی در بازار وجود دارد و شرکت های ذوب به دلیل انباشت محصولات خود در انبارها نیز تولید را کاهش داده و در نتیجه تقاضای خود برای مواد اولیه را کم کرده اند.

گفتنی است، در حال حاضر قیمت هر تن منگنز با عیار 35 تا 40 درصد 12 هزار تومان به ازای هر عیار درصد اعلام می شود و بهای عیارهای زیر 30 درصد به 9 هزار تومان می رسد.

البته در برخی استان ها تولیدکنندگان قیمت ها را اینگونه اعلام می کنند که بهای هر تن منگنز در این استان  ها با عیار 30 تا 32 درصد از 10 هزار و 500 تومان به ازای هر عیار درصد به 11 هزار تومان رسیده است.

همچنین بهای 33 تا 35 درصد، 11 هزار و 500 تومان به ازای هر عیار درصد شده است. قیمت منگنز با عیار 36 تا 38 درصد و 39 تا 41 درصد به ترتیب به 12 هزار تومان و 13 هزار تومان رسیده است.

علاوه براین در استان خراسان، معدنداران هنوز قیمت های خود را تغییری نداده اند و ثباتی که از سال گذشته بر معادن منگنز حاکم بود همچنان برقرار است.

قیمت منگنز با عیار 30 تا 32 درصد در استان های شرقی کشور 11 هزار تومان هر عیار است. همچنین بهای منگنز با عیارهای 33 تا 35 درصد، 36 تا 38 درصد و 39 تا 41 درصد به ترتیب 12 هزار تومان، 13 هزار تومان و 14 هزار تومان معامله می شوند.

منگنز زیر 30 درصد نیز در بازار داخل 9500 تومان به ازای هر عیار درصد به فروش می رسد.

 

منبع : پایگاه تحلیلی خبری معدن 24                                                                 تاریخ انتشار :94/10/13