معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

صنعت فولاد در رکود بوده و اکنون زمان تکمیل فرآیندها و ایجاد ارزش افزوده است.

مرتضی آقاجانی، مدیرعامل شرکت  MME، در گفتگو با معدن24 با بیان این مطلب گفت: اکنون که صنعت فولاد در رکود به سر می برد و با توجه به نقصان در فرآیندها و زنجیره ارزش، حال زمان تکمیل این فرآیندها است.

وی درخصوص حجم دپوی فولادی ها نیز گفت: اگر مدیریت صحیحی در اعمال تعرفه ها صورت می گرفت قطعا شاهد وجود چنین دپویی در انبارهای فولادسازان نبودیم.

آقاجانی تصریح کرد: با شرایط رکودی که در صنعت فولاد شاهد آن هستیم و قیمت هایی که همچنان به روند نزولی خود ادامه می دهند و نیز نبود امیدواری ها برای آغاز پروژه های عمرانی در کشور، صنعت فولاد نیز نظیر خودرو برای بقا و حفظ اشتغال نیاز به حمایت دارد و برای حمایت از آن افزایش تعرفه های واردات یک امر الزامی است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در شرایط رکودی که در معدن و صنایع معدنی کشورهای مختلف شاهد آن هستیم، می توان به حضور سرمایه گذاران خارجی در طرح های معدنی و صنعتی بود؟ گفت: حتی رکود حاکم بر بازارهای بین المللی نیز نمی تواند مانع سرمایه گذاری خارجی در کشور شود چون از دیدگاه سایر کشورها، ایران منطقه ای امن و بکر برای سرمایه گذاری در حوزه های مختلف است.

مدیرعامل شرکت  MME ادامه داد: اگر دولت در بخش های دیر بازده سرمایه گذاری کرده و امکان حضور سرمایه گذار خارجی را در حوزه های خدماتی و تولیدی از طریق تضمین بقا برعهده بگیرد قطعا شاهد حضور سرمایه گذاران خوبی در این بخش ها نیز خواهیم بود.

وی تصریح کرد: در این بین نباید فراموش کرد که این سرمایه ها و سرمایه گذاران باید بگونه ای جهت دار در ایران حضور پیدا کنند و به سمت توسعه زیرساخت ها و تقویت توان اقتصادی پیش روند.

وی با تاکید بر اینکه نقش سازمان های دولتی نیز در این میان باید بصورت پل ارتباطی و کانال ویژه ای برای هدایت سرمایه ها باشد و به شناسایی سرمایه گذاران کمک کند. از سوی دیگر باید شرکت های خصوصی داخلی، رتبه بندی شوند تا شرکت های توانمند و دارای امکانات مالی و فنی امکان همکاری با سرمایه گذاران خارجی را داشته باشند هرچند که در برخی پروژه ها نظیر اکتشافات به دلیل ریسک بالای آن، حضور بخش دولتی منطقی تر است.

آقاجانی در خاتمه درخصوص طرح های فولادی که در دست شرکت MME است نیز کفت: تا پایان سال شاهد اتمام پروژه های فولاد شادگان و میانه خواهیم بود و طرح نی ریز باوجود پیشرفت خوب، در سال آینده به مرحله بهره برداری خواهد رسید.

گفتنی است، شرکت مهندسی معادن و فلزات (MME) در 4 طرح از 7 طرح فولادی شامل مهندسی و تامین واحد آهن اسفنجی و احیا مستقیم فولاد میانه، مهندسی و تامین واحد آهن اسفنجی و احیا مستقیم فولاد شادگان، مهندسی و تهیه طرح احیا مستقیم بافت و بخش مهندسی احیا مستقیم و آهن اسنفجی طرح نی ریز فعال بوده است. 

منبع : پایگاه تحلیلی خبری معدن24

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۲۱