معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

12 روز پس از شروع سال نو، مس تاکنون 8 درصد کاهش را تجربه کرده است؛ اما جای امیدواری برای فلز سرخ وجود دارد.
روز سه شنبه، معاملات آتی مس برای ماه مارس به قیمت 1.9525 دلار بر پوند (4,300 دلار بر تن) معامله شد. آخرین باری که بهای مس به زیر 2 دلار بر پوند رسیده و در این محدوده به صورت پایدار باقی ماند، به بیش از 1 دهه گذشته و آغاز چرخه عظیم اقتصاد در چین باز می گردد.
به گزارش اطلس معدن، کندی رشد اقتصادی در چین که نیمی از نیاز جهان به مس را تشکیل می دهد، نه تنها باعث کاهش قیمت فلزات شده، بلکه عامل سقوط ارزش سهام در سراسر دنیا نیز، همین اقتصاد چین است.

امیدی برای صنعت مس
همانطور که میدانیم، مس به شدت وابسته است به اقتصاد کشور چین؛ و نمودار ارائه شده زیر، می تواند امید از دست رفته مس را تا حدی باز گرداند.
اقتصاد چین اکنون تا حدی روبه کندی می رود که آخرین بار در سال 1990 در چنین وضعیتی مشاهده شده است. اما در مقیاس میلیارد دلاری، تولید ناخالص ملی چین، تصویر دیگری را ترسیم می کند و نشان می دهد شرایط چین اکنون تفاوت زیادی با آن سال ها کرده است.
به گزارش اطلس معدن، این کشور امسال بیش از 800 میلیارد دلار به تولید ناخالص ملی خود خواهد افزود (به جز هنگ کنگ) و تا پایان این دهه نیز 1 تریلیون دلار به GDP این کشور اضافه خواهد شد.
این رقم، بیش از ارزش کل اقتصاد در سرزمین اصلی چین (تمام منطقه ژئوپالیتیکی که تحت سلطه جمهوری خلق چین) در سال 1994 است که رشد اقتصادی به رقم چشمگیر 30 درصد رسید.
همچنین 800 میلیارد دلار بیش از ارزش اقتصاد سوئیس و حدودا 2 برابر ارزش اقتصادی آفریقای جنوبی و 4 برابر نیوزیلند است.

اخبار خوش از کپیتال اکانامیکز؛ پیش بینی قیمت مس
کارولین بین (Caroline Bain) از کپیتال اکانامیکز (Capital Economics) معتقد است از این نقطه به بعد، هر نرخ قابل قبول برای رشد اقتصادی چین (8 درصد رشد اسمی، یا 6 درصد رشد واقعی به همراه 2 درصد تورم) با بازیابی قیمت مس همراه خواهد؛ حتی اگر اقتصاد این کشور، اکنون کمتر بر پایه مواد خام معدنی استوار باشد.
و پیش بینی کپیتال اکانامیکز از قیمت مس، بهای 6,000 دلار بر تنی (2.72 دلار بر پوند) در پایان سال است.   
به گفته کارولین بین، این رقم ممکن است کمی بلند پروازانه به نظر برسد، اما نباید فراموش کرد که مس همین 5 سال پیش، به قیمت 4.50 دلاربر پوند معامله می شد.

تاریخ خبر 1394/10/23