معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

خش معدن و صنایع معدنی در مسیر حرکت برای رشد، 10 فرصت و تهدید ناشی از لغو تحریم ها،‌ پیش رو دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)،‌ بخشی از این فرصت ها و تهدیدها اثرات مستقیم و برخی دیگر اثر غیر مستقیم بر این حوزه برجای می گذارند.

در این فهرست 10 موضوع شامل رشد صادرات نفت، رشد صادرات معدن،‌ آزادسازی منابع بلوکه شده ارزی،‌ کاهش مقطعی نرخ ارز،‌ تسهیل واردات به کشور،‌ فاینانس طرح ها،‌ رشد ارزش بورس،‌ دستیابی به فناوری جدید، رشد سرمایه گذاری خارجی و دسترسی به تجهیزات و قطعات و مواد اولیه جای گرفته اند.

در بین موضوعات فوق،‌ 8 فرصت برای بخش معدن فراهم می آید و 2 مورد نیز به عنوان تهدید برای این حوزه محسوب می شود. این 8 فرصت شامل رشد بازار محصولات بخش معدن با استفاده از افزایش بودجه عمرانی،‌ کاهش ریسک و افزایش تنوع محصولات ناشی از رشد صادرات به منظور‌ تکمیل زنجیره ارزش،‌ فاینانس طرح ها،‌ تامین مالی ارزان ناشی از رشد بورس،‌ تسهیل شرایط استفاده از فناوری های جدید در طرح ها،‌ استفاده از سرمایه گذاری خارجی تکمیل زنجیره ارزش و رشد بهره وری و ارایه خدمات بعد از فروش به همراه کاهش هزینه ها است.
 
اما دو تهدید پیش روی این حوزه از اقتصاد کشور در دوران جدید،‌ کاهش مقطعی نرخ ارز است که می تواند به ارزان شدن محصولات صنایع معدنی منجر شود. عامل دیگر نیز که ممکن است از ناحیه واردات پدید آید، رشد واردات صنایع معدنی است که این صنایع را تهدید می کند.

 

تاریخ انتشار:                                                                                                             منبع: ایمیدرو

۱۳۹۴/۱۰/۲۷