معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

سرعت افزایش تولید سنگ آهن در بزرگترین شرکت های جهان، در حال کم شدن است. همچنان که تولید فولاد در چین کاهش می یابد، موج دیگری از تولیدات این شرکت ها در راه است که قیمت ها را همچنان تحت فشار نگاه خواهد داشت.
ریوتینتو (Rio Tinto) و بی اچ پی بیلیتون (BHP Billiton)، دومین و سومین تولیدکنندگان بزرگ سنگ آهن در جهان، پیش بینی می کنند که رشد تولیدات آنها امسال کمتر از سال گذشته خواهد بود. اما بنا بر گزارش اطلس معدن، سی آر یو گروپ (CRU Group) معتقد است حجم عرضه این ماده خام آن قدر کم نخواهد شد که سنگ آهن را پیش از سال 2017 از مدار نزولی جدا کند.

پیش بینی سی آر یو گروپ از قیمت سنگ آهن
این شرکت مشاور پیش بینی می کند بهای سنگ آهن در 2 سال آینده حوالی 40 دلار حرکت کند. این ماده پیش نیاز صنعت فولاد، اکنون کمتر از یک چهارم ارزشی را دارد که در سال 2011 داشت. همچنین بایستی یادآور شد کارخانه های فولاد چین که عهده دار تولید نیمی از فولاد جهان هستند، در سال 2015، برای نخستین بار از سال 1991 تاکنون، کاهش حجم تولید سالانه خود را تجربه کردند.

نرخ تولید چگونه کند می شود؟
ریوتینتو در پیش بینی خود از حجم تولید سنگ آهن 2016 در این شرکت اعلام داشت امسال با 7 درصد رشد، مجموع تولید خود را به 350 میلیون تن خواهد رساند. در حالیکه رقم سال 2015 برای این شرکت 11 درصد بود.
بی اچ پی بیلیتون نیز سرعت افزایش تولید خود را آهسته تر کرده و در سال منتهی به 30 ژوئن، تنها صعودی 1.7 درصدی را در تولیدات خود ایجاد می کند. سال گذشته، این رقم برابر 14 درصد بوده است.
در حقیقت این افزایش ها به همراه محموله های جدیدی که از سایر پروژه ها همچون روی هیل به تازگی وارد بازار شده اند یا خواهند شد، نمی توان انتظار داشت به سادگی بازار سنگ آهن به مدار تعادل بازگردد. با نگاهی به حجم کسر شده از بازار جهانی سنگ آهن، و مقایسه آن با تعداد معادن پرهزینه، می توان دریافت که تمایل آنها برای بقا در میدان رقابت، زیاد است.
تصویر پیوست، چگونگی افزایش حجم تولید سنگ آهن را در دو کشور صادرکننده برتر، یعنی استرالیا و برزیل، نشان می دهد.