معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

به گزارش ماین نیوز، عبدالرضا صالحی با بیان اینکه در زمینه ماشین آلات و خودرو رشدی نداشته ایم، افزود: وابستگی ما به ماشین آلات خاص برای پروژه های بزرگ باعث شد تا در این زمینه رشد پیدا نکنیم.

وی ادامه داد: تنها ماشین آلات کوچک مانند لودرها، غلطک های کوچک و برخی ماشین های کوچکی که در معادن استفاده می شوند، در داخل قابلیت ساخت دارند.

صالحی با بیان اینکه امکان ساخت لودرهای سنگین در ایران وجود ندارد، اظهار کرد: متاسفانه اکنون اینگونه ماشین ها از خارج از کشور وارد می شوند.

این فعال اقتصادی درباره شرایط خرید و فروش ماشین آلات سنگین بیان کرد: متاسفانه رکود اقتصادی دو سال اخیر به خرید و فروش ماشین آلات نیز سرایت کرده و اکنون اکثر پیمانکاران به دلیل نداشتن پروژه های کاری یا پروژه های جدید از ماشین آلات نو استفاده نمی کنند.

صالحی افزود: نداشتن پروژه های جدید پیمانکاران را مجبور کرده است تا برای پرداخت بدهی های خود به پرسنل، بیمه، مالیات و غیره ماشین آلات خود را بفروشند.

وی درباره میزان واردات ماشین آلات سنگین به کشور نیز گفت: آمار واردات ما از مبادی گمرکی بسیار محدود و ناچیز است اما برخی از این ماشین آلات به صورت دست دوم خارج از سیستم گمرکی ریجستر شده و در واقع به صورت قاچاق وارد کشور می شوند که تعداد مشخصی ندارند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان ماشین آلات معدنی، ساختمانی و راهسازی با بیان اینکه اکنون بیش از یک سال است که معادن ما فعالیت زیادی ندارند، خاطرنشان کرد: در این مدت بیشتر ماشین آلات سبک مانند لودرها و بیل های کوچک که در پروژه های راه و معدن های شن و ماسه استفاده می شوند، وارد کشور شده‌اند اما واردات ماشین آلات مورد استفاده در معادن بزرگ بسیار محدود بوده است.