معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

رئیس هیات‌ عامل ایمیدرو گفت: باید همانند کشورهای معدنی،‌ از این حوزه حمایت کرد تا با چالش های پیش رو مقابله کنیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)،‌ مهدی کرباسیان با بیان اینکه سال 95 رکود بین‌المللی و بازار داخلی بخش معدن را محاصره خواهد کرد، گفت:

حمایت از تولید در این حوزه و افزایش تعرفه واردات یکی از ماموریت‌های مهم و ضروری دولت است که امید می‌رود سال 95 عملیاتی شود. از سویی باید دولت برای افزایش صادرات و تصاحب بازارهای صادراتی جایزه‌های صادراتی و مشوق‌هایی تعریف کند.


وی ادامه داد: با استمهال بدهی مالیاتی معدنی‌ها به آنها فرصت داده شود تا در دوران رونق اقتصادی، بدهی خود را بپردازند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: انتظار می‌رود حقوق دولتی در بودجه سال 95 کاهش یابد در غیر این صورت سال آینده سال سختی در انتظار بخش معدن است. او افزود: لغو تحریم‌ها 15 درصد در کاهش هزینه جابه‌جایی پول موثر واقع می شود که همین امر در سهولت سرمایه گذاری و جذب سرمایه خارجی تاثیر دارد.

کرباسیان در مورد فضای بین المللی نیز گفت: سال آینده چند عامل در فضای بین‌الملل تاثیرگذار خواهد بود که یکی از آنها کاهش نرخ رشد چین است که در حال حاضر از 7 به 6.8 درصد رسیده و پیش‌بینی می‌شود در سال 2016 به 6.2 درصد کاهش پیدا کند. این موضوع باعث می‌شود جایزه صادراتی برای چین افزایش یابد و قیمت سنگ‌آهن و فولاد بیش از این کاهش یابد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: نرخ بهره بانکی فدرال رزرو هم عامل مهمی برای آینده اقتصاد جهانی است زیرا به تازگی فدرال‌رزرو نرخ بهره را 0.25 درصد افزایش داده که اثر آن را در سه ماهه ابتدای سال 2016 خواهیم دید و این به طور کامل در سرنوشت صنایع معدنی دنیا تاثیرگذار خواهد بود.

او با اشاره به اهمیت کاهش قیمت تمام شده در تولید فولاد و مواد معدنی ایران، گفت: فولادسازان درصدد کاهش قیمت تمام شده تولیدشان هستند و برنامه‌ریزی برای افزایش تولید کردیم به همین دلیل باید قیمت تمام شده تولید فولاد کاهش یابد تا بتوان در بازار رقابتی کشورهای دیگر وارد شویم که این کار کاملا سختی است.

او با پیش بینی ادامه رکود در سال 95 ، گفت: ایجاد تقاضا و رونق بازار فولاد به دلیل رکود مسکن دور از تصور است و همین امر سبب شده تقاضایی برای محصولات فولادی نباشد و نقدینگی برای تولیدکننده به وجود نیاید و فولادسازان با این قیمت تمام شده بالا تحت فشار نرخ سود بانکی هستند. در پسابرجام تنها مشکل جابه‌جایی پول رفع شده اما همچنان این محدودیت‌های بانکی در داخل وجود دارد.

کرباسیان با بیان اینکه باید بپذیریم بخش معدن و صنایع وابسته به آن در اقتصاد مقاومتی نقش بسزایی دارند و وابستگی اقتصاد به نفت مهمترین مانع افزایش سهم معدن در اقتصاد ملی است.

 

منبع: ایمیدرو                                                               تاریخ انتشار:  94/11/10