معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

بخش خصوصی و دولتی در 9 ماهه نخست امسال درمجموع 12 میلیون و 596 هزار تن شمش فولاد و 11 میلیون و 789 هزار تن انواع محصولات فولادی تولید کردند که درمقایسه با مدت مشابه سال قبل، به ترتیب افت 0.29 درصدی و 9 درصدی را نشان می دهد.

به گزارش معدن24، دلیل این افت تولید را می توان کاهش فعالیت های عمرانی و ساخت و سازها دانست.

که این موضوع ناشی از کاهش نقدینگی بویژه در بخش دولتی است که منجر به توقف پروژه های عمرانی شده و بر رکود صنعت فولاد افزوده است.

البته بخش دیگر این مشکل، از واردات بی رویه فولاد از کشورهای روسیه، اکراین و چین نشات می گیرد.

براساس آمار منتشر شده از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد، از مجموع میزان تولید فولاد خام کشور، 2 میلیون و 130 هزار تن سهم بخش خصوصی بوده است.

همچنین در بخش محصولات فولادی نیز سهم بخش خصوصی نزدیک به 3 میلیون و 270 هزار تن بوده است.

این آمار نشان می دهد فولادسازان خصوصی کشور در بخش فولاد خام رشد تولید را به ثبت رسانده اند درحالی که در حوزه محصولات فولادی، افت تولیدبه چشم می خورد چراکه تولید شمش فولاد در 9 ماهه ابتدایی سال 93 یک میلیون 445 هزار تن بود و تولید محصولات فولادی به 3 میلیون و 924 هزار تن رسیده بود.

بررسی آمار کل تولید بخش خصوصی و دولتی نیز نشان دهنده آن است که تنها در 9 ماهه ابتدایی امسال در تولید میلگرد رشد 12 درصدی به ثبت رسیده است.

گفتنی است، تولید تیرآهن با 28 درصد کاهش در 9 ماهه انسال 935 هزار تن بوده، میلگرد از 4 میلیون و 338 هزار تن به 4 میلیون 845 هزار تن رسیده و جمع ورق های فولادی با 13 درصد افت، 5 میلیون و 681 هزار تن شده است.

در مجموع نیز تولید محصولات فولادی از 13 میلیون 19 هزار تن به 11 میلیون و 798 هزار تن رسیده است.

براساس آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، مصرف ظاهری فولاد خام و تیرآهن نیز در نه ماهه ابتدایی امسال با افت همراه بوده است بگونه ای که مصرف تیرآهن از یک میلیون و 306 هزار تن به 827 هزار تن رسیده و مصرف فولاد خام با 4 درصد کاهش، 11 میلیون 487 هزار تن شده است.

البته بررسی آمار نشان می دهد در بخش ورق و میلگرد به ترتیب 4 و 14 درصد رشد مصرف به چشم می خورد و مصرف ورق 7 میلیون و 59 هزار تن شده و مصرف میلگرد در این مدت 4 میلیون و 835 هزار تن بوده است.

گفتنی است، بررسی آمار واردات فولاد خام و محصولات فولادی نیز نشان می دهد تنها در بخش تیرآهن و فولاد خام افت واردات دیده شده اما در واردات ورق شاهد رشد چشمگیر 123 درصدی بودیم و در حوزه میلگرد رشد 39 درصدی صادرات دیده شده است.

منبع : پایگاه تحلیلی خبری معدن24                                                                                            تاریخ انتشار: 94/11/13