معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

به گزارش خبرنگار ماین نیوز، محمدرضا بهرامن امروز صبح در نشستی خبری به دستاوردهای سفر اخیر رئیس جمهوری به ایتالیا و فرانسه به ویژه در بخش معدن و صنایع معدنی پرداخت که مهمترین محورهای اظهارات وی به شرح زیرند:

-
برنامه ریزی سفر بسیار مطلوب بود و شایستگی ایرانیان را به معنای واقعی نشان داد.

-
در هیات همراه ریاست جمهوری بخشهای معدنی و فولادی نیز حضور داشتند و از خانه معدن هم 3 نماینده (بهرامن، شکوری و نجمی نیا) حضور داشتند.

-
در این سفر شاهد تمایل شرکتهای خارجی برای حضور در همه بخشهای معدنی و صنایع معدنی ایران حتی در بخشهای کوچک بودیم. اگرچه عمدتا قراردادهای بزرگ و دولتی در رسانه ها اعلام شد.

-
بازگشایی سوییفت از دیروز اتفاق بسیار خوب و دستاورد مهمی است و روی جذب سرمایه گذاری خارجی در بخش معدن نیز اثر مثبت خواهد داشت.

-
با اجرای برجام رکود تمام نخواهد شد و رکود چندین سال است که ادامه دارد و در سال 2016 نیز این شرایط را خواهیم داشت. دلیل اصلی رکود در بازار معدن نیز کاهش رشد اقتصادی چین است و به این کشور به صادراتش نیز جایزه می دهد که این باعث محدود شدن بازارهای صادراتی ایران می شود. دولت باید در این حوزه سرمایه گذاری کرده و زیرساختها را تامین کند.

-
در برنامه ششم توسعه به توسعه زیرساختها توجه ویژه شود.

-
سفر اخیر رییس جمهوری به اروپا با هیات همراه اقتصادی بزرگ از بعد از انقلاب تاکنون سابقه نداشته است. انتظار داریم در سفرهای بعدی نیز بخش خصوصی حضور پررنگ داشته باشد.

-
در بخش سنگهای تزیینی نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت با تعدادی از کارخانه های فراوری سنگ ایتالیا مذاکراتی برای تولید مشارکتی جهت صادرات به بازار این کشور داشت.

-
ما قبل از تحریمها در اروپا بازار بزرگی داشتیم اما با آغاز تحریمها بازار ما در این حوزه از دست رفت. ما حتی به آمریکا هم صادرات داشتیم اما با شروع تحریم ها صادرات به این کشور نیز قطع شد. مجبور شده بودیم کالا را غیرمستقیم به اروپا، آمریکا و کانادا صادرات کنیم که بسیار نامناسب بود.

-
قطع سوییفت هزینه 10 درصدی برای تولیدکنندگان ایجاد کرده بود که این هزینه با اتصال مجدد سوییفت حدف می شود.

-
با نفت 20 دلاری انتظار توسعه از دولت بیجاست و باید بخش خصوصی هم وارد کار شود.

-
دریافت حق انتفاع از معادن، وقتی معدنکاران حقوق دولتی را می دهند، بی معناست. در بودجه سال 1395 پیشنهاد حدف حق انتفاع معادن را داده ایم که امیدوار به تصویب آن هستیم.

-
ایمیدرو را برای توسعه تاسیس کردیم اما ابزارهای توسعه ای را از آن گرفتیم.
 
-
ما در جریان سفر اخیر رئیس جمهوری به اروپا و در دیدار با شرکتهای خارجی به دنبال ایجاد بازارهای جدید برای تولیدات ایران بودیم و با بازگشایی سوییفت روند بازاریابی تسهیل می شود. در مذاکره با شرکتهای اروپایی به دنبال یافتن شریک برای کار مشترک، دسترسی به بازارهای جدید و تکنولوژی های جدید بودیم.

-
در زمان تحریمها نیز توانستیم به فناوری های بومی خوبی برسیم. دلیل اصلی رکود نداشتن بازار و عدم کیفیت لازم محصولات ایرانی است که با رفع تحریم ها در هر دو حوزه شاهد پیشرفت خواهیم بود. چه اشکالی دارد از تفکر خوب مدیریت شرکتهای خارجی استفاده کنیم.

-
دریافت حق انتفاع از معادن برای جذب شرکتهای خارجی هم مشکل ساز می شود.