معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

جهان سهم _ در روزهای اخیر قیمت مس و دیگر فلزات اساسی نوسانی محدود داشته است. قیمت مس زیر ۵۳۰۰ دلار در هر تن باقی مانده و سرمایه گذاران معتقدند هنوز جهت گیری قیمت‌ها مشخص نشده است زیرا در حالی که از اقتصاد چین همچنان خبرهای منفی منتشر می شود و این عاملی برای فشار بر قیمت هاست، دو عامل دیگر بر ..

قیمت ها موثر هستند که اجازه نمی دهند قیمت ها به شدت کاهش پیدا کنند. در ادامه به بررسی وضعیت کلی بازار فلزات اساسی می پردازیم.

نخستین عاملی که از قیمت ها حمایت می کند، پیش بینی اجرای سیاست های حمایتی جدید از سوی بانک مرکزی و دولت چین است. اگر این پیش بینی تحقق یابد، شاهد افزایش تقاضا و رشد قیمت فلزات اساسی خواهیم بود. این هفته خبرهای منفی جدید از اقتصاد چین منتشر شده است. روز دوشنبه گمرک چین اعلام کرد در ماه گذشته میلادی صادرات و واردت این کشور کاهش یافته است.

روز گذشته نیز اعلام شد قیمت کالاهای مصرفی در چین در ماه گذشته نسبت به ماه قبل از آن و نسبت به ماه سپتامبر سال گذشته به ترتیب 0.1 درصد و 1.6 درصد رشد کرده است. این دو رقم نسبت به پیش بینی اقتصاددان ها و ارقام ماه آگوست پایین تر است و نشان می دهد اقتصاد چین که بزرگ ترین مصرف کننده فلزات اساسی است با ضعف مصرف داخلی مواجه است عاملی که می تواند به کاهش نرخ رشد اقتصاد منجر شود.

شاخص بهای تولیدکننده نیز در ماه گذشته میلادی برای چهل و سومین ماه پی در پی کاهش یافته است. داده های جدید از اقتصاد چین بر نگرانی ها در باره افق اقتصاد این کشور افزوده است. دولت و بانک مرکزی چین در ماه های اخیر اقداماتی برای کمک به رونق اقتصاد این کشور انجام داده اند اما ضعف تقاضای داخلی و مساعد نبودن شرایط اقتصاد جهان سبب شده این تلاش ها به نتیجه مورد نظر نرسد.

دومین عامل حمایت از قیمت فلزات اساسی، کاهش ارزش دلار است. روز گذشته اعلام شد شاخص بهای تولیدکننده در آمریکا کاهش یافته است. این خبر سبب کاهش ارزش دلار شد زیرا بانک مرکزی آمریکا برای بالا بردن نرخ های بهره، بهبود مستمر وضعیت بازار کار و رشد نرخ تورم را به عنوان شرط در نظر گرفته است.

گزارش وزارت کار آمریکا در باره وضعیت بازار کار این کشور در ماه سپتامبر نشان داد تعداد فرصت های شغلی ایجاد شده در ماه گذشته میلادی بسیار پایین تر از انتظار اقتصاددان ها بوده است. همچنین شاخص بهای تولیدکننده افول کرده است در نتیجه احتمال افزایش نرخ های بهره در آینده نزدیک بسیار کم شده است.

بدین ترتیب در حال حاضر سه عامل بر قیمت فلزات اساسی از جمله مس تاثیر دارند: خبرهای منفی از اقتصاد چین، پیش بینی انجام اقدامات حمایتی جدید از سوی بانک مرکزی و دولت این کشور و کاهش ارزش دلار. عامل اول بر قیمت ها فشار وارد می کند و دو عامل دیگر از قیمت ها حمایت می کنند. در روزهای آینده تغییر در هر یک از این عوامل به تحولات بازار فلزات اساسی شکل خواهد داد.