معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

منگنز در بازار ایران همچنان به دلیل شرایط رکودبررسی بازار منگنز ایران نشان می دهد به دلیل شرایط رکودی در بازار مسکن و نیز نبود طرح های عمرانی، تقاضا برای این ماده معدنی کم است و این موضوع رکود بر این بخش را افزایش داده است.

این شرایط سبب شده بسیاری از معادن رو به تعطیلی کشیده شوند از سوی دیگر برخی تولیدکنندگان می گویند خریداران که عمده آنها شرکت های ذوب هستند به دلیل نبود نقدینگی قیمت های پایینی را پیشنهاد می دهند.

در شرایط رکودی در بازار داخل و کاهش مصرف فولاد و به تبع آن مواد اولیه، به اعتقاد برخی تولیدکنندگان، واردات منگنز نیز بلای جان تولیدکنندگان داخلی شده است.

گفتنی است بر اساس آمار گمرک در 10 ماهه اول امسال نزدیک به 45 هزار و 971 تن منگنز و کنسانتره های آن به ارزش 8 میلیون و 985 هزار دلار به کشور وارد شده است در حالی که شاهد صادرات تنها 391 تن منگنز به ارزش 460 هزار دلار از کشور بودیم.

این درحالی است که در مدت مشابه سال قبل آمار واردات حکایت از افزایش این حجم نسبت به سال 93 دارد.

به عبارت دیگر در 10 ماهه نخست سال گذشته بالغ بر 87 هزار و 776 تن منگنز به ارزش 17 میلیون و 904 هزار دلار به کشور وارد شد.

همچنین آمار صاردات نیز رشد را در سال جاری نسبت به سال 93 نشان می دهد.

صادرات منگنز در 10 ماهه ابتدایی سال قبل نزدیک به 47 تن به ارزش حدود 70 هزار دلار بود.

این گزارش می افزاید، شرایط رکودی بازار داخل سبب شده شرکت معادن منگنز ایران در پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند 94 تجدید نظر کرده و تعدیل منفی داشته باشد.

این شرکت با سرمایه 20 میلیارد و 240 میلیون تومان، درآمد هر سهم برای سال مالی منتهی به اسفند 94 را پس از کسر مالیات مبلغ 62 ریال اعلام کرده که حاکی از تعدیل منفی 38.6 درصدی دارد.

این شرکت همچنین با توجه به صورت های مالی 9 ماهه نخست امسال 108 ریال زیان پیش بینی کرده است.

دلیل این تعدیل منفی، کاهش مقدار فروش نه ماهه به علت عدم انعقاد قرارداد با ذوب آهن تا پایان آذرماه است.

همچنین این شرکت اعلام کرده به دلیل برخی مشکلات شاهد کاهش تولید به علت راه اندازی برخی دستگاه ها در شرکت آن هم به دلایل وضعیت نقدینگی است.

این شرکت از دیگر علل تعدیل منفی را هزینه های عمومی، اداری و عملیاتی عنوان کرده است.

درخصوص بازارهای جهانی نیز می توان گفت، بسیاری از کشورهای تولیدکننده سعی در ثبات نرخ ها دارند هرچند که تقاضا از سوی چین که بزرگترین واردکننده منگنز محسوب می شود همچنان تضعیف می شود.

خریداران چینی به دنبال محموله های با قیمت های پایین هستند و قیمت منگنز با عیار 37.5 درصد آفریقای جنوبی در محدوده 1.9 تا 2 دلار به ازای هر عیار درصد است.

تولیدکنندگان منگنز نیز نظیر سایر موادمعدنی امیدی به بهبود رایط بازار ندارند چراکه تقاضای چین همچنن برای خرید محدود است.

البته به دلیل محدود بودن عرضه در بخش سیلیکومنگنز، کارخانه های سیلیکومنگنز پیش از تعطیلات سال نو چینی ها تولید را حفظ کرده اند و فولادسازان قیمت های فروش را بالا برده اند که این موضوع می تواند امیدها را در بین تولیدکنندگان و تجار افزایش دهد.

از سوی دیگر موجودی منگنز در بنادر چین به شدت پایین آمده است و قیمت های آلیاژهای منگنز رو به افزایش است که این موضوع نیز می تواند در افزایش قیمت های سنگ منگنز تاثیر بسزایی داشته باشد.

قیمت منگنز با عیار 45 تا 46 درصد استرالیا به ازای هر عیار درصد 19.5 تا 20.5 دلار است.

قیمت منگنز گابن با عیار 45 درصد نیز 17.5 تا 18.5 یوان به ازای هر عیار درصد است.

قیمت منگنز آفریقای جنوبی با عیار 37 تا 38 درصد و 5 درصد آهن، 18 تا 19 یوان به ازای هر عیار درصد است. همچنین قیمت سنگ منگنز با عیار 30 تا 32 درصد نیز 18 تا 19 یوان است.

منگنز مالزی نیز با عیار 30 تا 32 درصد بین 15 تا 16 یوان داد وستد می شود.

گفته می شود، بهای منگنز با نزدیک شدن به تعطیلات سال نو چینی ها، در ثبات به سر خواهد برد.

ی در وضعیت مسکن و طرح های عمرانی تقاضای محدودی دارد.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۱۸

منبع خبر: ایرنا