معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

محققان انگلیسی موفق به یافت روشی جدید برای اکتشاف ذخایر بزرگ مس شده اند.
در حدود سه چهارم از مس استخراج شده در جهان، از ذخایر پورفیری تامین می شود. این ذخیره های کم کیفیت ولی پرحجم، هنگامی شکل می گیرند که آب های بسیار داغ، که براثر حرکت ماگما به سمت پوسته زمین آزاد می شوند، مس و دیگر کانی های باارزش همچون طلا و مولیبدن را در سنگ های اطراف نهشته می کنند.
به گزارش اطلس معدن، زمین شناسان انگلستان به تازگی نتیجه تحقیق خود را بر روی ابزاری برای اکتشاف شیمیایی منتشر کرده اند که به یافت سازند های غنی از منابع معدنی کمک می کند.
به گفته این محققان، این روش، روشی نسبتا ارزان قیمت برای آنالیز مغزه های حفاری مس است. طبق اظهارات سرپرست این تیم تحقیقاتی، مقایساتی میان سنگ های آذرینی که به تشکیل چنین سازندهایی منجر می شوند، و آن دسته از سنگهایی که چنین قدرتی ندارند انجام گرفته است؛ و معیاری که برای شناخت و تمیز دادن این دونوع سنگ آذرین وجود دارد، مشخص شده است.
این روش ارزان قیمت و جدید، تاکنون تنها در آمریکای جنوبی آزمایش شده است. اما می توان در تمام ذخایر پورفیری در هرکجای دنیا از این روش استفاده کرد.
بنا بر گزارش اطلس معدن، تنها 11 درصد از ذخایر مس استخراج شده در استرالیا، از نوع پورفیری بوده اند و 47 درصد از نوع ذخایر آهن اکسیده مس و طلا (IOCG) هستند. طبق پتانسیل شناسایی شده در نتایج این تحقیق، می توان امیدوار بود که معادن تازه ای از مس در سراسر دنیا کشف شده و آغاز به کار کنند. همچنین با این روش می توان به گسترش معادن موجود نیز، کمک کرد.
هزینه های انجام این تحقیقات توسط شرکت آنگلوامریکن پرداخت شده است و اطلاعات اکنون می تواند در اختیار تمام شرکت های معدنی سراسر جهان قرار گیرد تا نتایج آن مورد آزمایش قرار گیرد.

اهمیت فرآوری
سرپرست این تیم تحقیقاتی معتقد است مقرون به صرفه بودن چنین روش هایی بستگی شدیدی به روش فرآوری مس کشف شده دارد که سبب می شود در بهای کنونی مس، این روش امکان پذیر باشد یا نباشد.