معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: با اکتشافات انجام شده در پهنه ایران مرکزی، نوید بخش دستیابی به معادن بزرگی همچون چادرملو ، سرچشمه و مهدی آباد است.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مهدی کرباسیان بعد از ظهردیروز نشستی با حضور دکتر علی اکبر صالحی، معادن رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی و اعضای هیات عامل ایمیدرو با هدف بررسی فعالیت های اکتشافی صورت گرفته طی 2 سال اخیر و نیز ایجاد زمینه همکاری بیشتر برای توسعه اکتشافات معادن برگزار کرد.

دکترعلی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی، در این نشست ضمن ابراز خرسندی از فعالیت های صورت گرفته در حوزه اکتشاف معادن، با اشاره به اینکه با هم افزایی و نگاه ملی می توانیم کارهای عظیمی در کشور انجام دهیم، گفت: با توجه به اینکه سازمان انرژی اتمی از تحریم خارج شده، نگرانی های قبلی نهادها و ادارات در زمینه همکاری با این سازمان برطرف شده است.
وی ادامه داد: این سازمان وظیفه خود می داند تا هر آنچه در توان دارد برای پیشبرد کشور در اختیار بگذارد.
صالحی گفت: تاکنون توانسته ایم محصولات این سازمان را همچون آب سنگین در بازارهای بین المللی عرضه کنیم اما با توجه به وجود رقبا در بازارهای بین المللی، باید به سمت رقابتی کردن محصولات پیش رویم.
وی افزود: به شرکت های زیرمجموعه اعلام کرده ایم که خود را با شرایط بین المللی منطبق کنند و باید به تدریج با کاهش  حمایت های دولتی، به سمت مستقل شدن پیش روند.
مهدی کرباسیان نیز در این نشست ضمن تشکر از آقایان ظریف و صالحی و تیم مذاکره کننده که با تلاش خود به تحریم ها پایان بخشیدند، تصریح کرد: ایمیدرو از نیمه دوم سال 92، اکتشاف 200 هزار کیلومتر مربع را با توجه به 3 اولویت شامل «فعالیت در مناطق  شرق کشور با هدف ارتقای امنیت»، «نواحی محروم» و «نواحی مستعد معدنی» برنامه ریزی کرد، گفت: با تلاش های صورت گرفته، گستره فعالیت های اکتشافی از مرز 250 هزار کیلومتر مربع عبور کرد.
 وی ادامه داد: پهنه ایران مرکزی به عنوان یکی از مناطق اکتشافی اخیر، 3 اولویت مذکور را دارا است و عملیات اکتشافی در این منطقه با بیش از 89 هزار کیلومتر مربع با همکاری سازمان انرژی اتمی در قالب یک کار ملی در 3 فاز (ژئوفیزیک هوایی، اکتشاف آهن و عناصر همراه و نیز فرآوری عناصر نادر خاکی) آغاز شد.
رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: اکنون80 درصد ناحیه 1 پهنه ایران مرکزی  به مساحت 38 هزار کیلومتر مربع به اتمام رسیده و تنها 20 درصد آن باقی مانده است. بررسی نتایج اولیه عملیات اکتشافی، این امید را ایجاد می کند که در این منطقه معادن بزرگی در زمینه مس، آهن، عناصر نادر خاکی و غیره قابل استخراج خواهد بود.
کرباسیان اظهار داشت: دستیابی به اطلاعات اکتشافی در منطقه ایران مرکزی، افتخاری ملی است و سرمایه گذاران با خاطری آسوده می توانند در معادن این حوزه، سرمایه گذاری و به اکتشافات تفصیلی و سپس فرآوری مواد معدنی  با همکاری بخش خصوصی داخلی و خارجی اقدام کنند.
رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به برنامه رشد 8 درصدی اقتصاد در سند چشم انداز 20 ساله و ضرورت سرمایه گذاری سالانه 50 میلیارد دلاری، تصریح کرد: بخش معدن برای سرمایه گذاری، محور است چرا که ایجاد صنایع معدنی و ایجاد ارزش افزوده و نیز رونق صنایع پایین دستی، با توسعه بخش معدن امکان پذیر است.

 

تاریخ انتشار:                                                                                               منبع: پورتال سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران

۱۳۹۴/۱۱/۲۵