معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

اشخاص حقیقی نسبت به حقوقی در زمینه اشتغال در بخش معدن دارای وضعیت بهتری خواهند بود.

مهندس هرمز ناصرنیا؛ رییس سابق نظام مهندسی معدن ایران در گفتگو با خبرنگار معدن 24 با بیان این مطلب گفت: در سال 94 نسبت به سال 93 تعداد پروانه های بهره برداری و گواهی کشف صادر شده به نسبت کمتر بوده است بنابراین مهندسین مشاور در بخش معدن نیز حجم  کار کمتری نسبت به سال گذشته داشتند.

وی در ادامه افزود: با توجه به کاهش  سرمایه گذاری دولت در بخش معدن و از آنجایی که عمده پروژه های شرکت های مهندسین مشاور در بخش معدن مرتبط با دولت می باشد درنتیجه سال 94 سال رکود در این بخش بود.

رییس سابق نظام مهندسی معدن ایران با اشاره به حجم بالای فارغ التحصیلان  رشته معدن دانشگاه ها در سال های اخیر گفت: میزان فارغ التحصیلان جامعه معدنی بیش از نیاز معادن است و یا به بیانی دیگر تعداد تقاضا کمتر از عرضه است و این امر سبب کم شدن حق الزحمه مهندسان معدن از سوی کارفرمایان خواهد شد. 

وی خاطر نشان کرد: بخشی از مهندسین معدن کشور در  سال های اخیر در پروژه های عمرانی از قبیل تونل مشغول به کار بودند ولیکن متاسفانه به دلیل کاهش بودجه های عمرانی این بخش  نیز با رکود مواجه شد.

ناصرنیا تصریح کرد: در این سال ها تلاش کرده ایم تا با  انجام ساز و کارهای لازم در قانون نظام مهندسی معدن بتوانیم تا حدودی مشکل اشتغال فارغ التحصیلان بخش معدن را با قرار دادن حداق  یک نفر مهندس اکتشاف و یک نفر مهندس استخراج به عنوان مسئول فنی در معادن کاهش دهیم.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور معادن در پاسخ به این سوال خبرنگار معدن 24 که آیا در دوران پساتحریم می توانیم خلا موجود در بخش دانش فنی روز معدنکاری را پر کنیم، گفت: با برگزاری 4 دوره نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری در سال های اخیر می توانم به جرات بگویم که تعداد بسیاری از شرکت های خارجی در سال های اخیر علاقمند به سرمایه گذاری در بخش معدن ایران بودند و این نوید بسیار خوبی است  چراکه با ورود سرمایه گذار خارجی در بخش معدن و صنایع معدنی شاهد  انتقال دانش فنی ، اشتغال زایی و در نهایت پیدا کردن بازارهای صادراتی مواد معدنی خواهیم بود و به تدریج روزنه های امید در اقتصاد کشور پیدا خواهد شد.

ناصرنیا در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر شرایط این روزهای معادن زغال سنگ و مغفول ماندن این صنعت در کشور گفت: محصول معادن زغال سنگ کشور به دلیل کک شو بودن انحصاری و تنها خریدار آن ذوب آهن اصفهان می باشد بنابراین بازار رقابتی وجود ندارد.

وی اظهار داشت: ذوب آهن اصفهان خود را خصوصی اعلام می کند و حتی با توجه به نامه دستوری وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر افزایش قیمت خرید زغال سنگ از این کار مبادرت کرده است بنابراین پیشرفت معادن زغال سنگ کشور ما متناسب با نیاز ذوب آهن اصفهان است.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور معادن در ادامه گفت: شرکت ذوب آهن اصفهان زغال سنگ  خارجی را به عنوان خوراک ورودی کارخانه  با قیمت بالاتر از معادن زغالسنگ داخلی وارد می کند ولیکن قبول به افزایش قیمت زغالسنگ خریداری شده از معادن داخل کشور نمی کند و درنتیجه معادن کوچک زغالسنگ به دلیل ضررده بودن تعطیل خواهند شد.

ناصرنیا در پایان مصاحبه در پاسخ به این سوال که آیا تصمیم به شرکت در انتخابات آینده تعیین اعضای شورای مرکزی را دارد یا خیر گفت: هنوز تصمیم مشخصی در این خصوص ندارد. 

منبع : پایگاه تحلیلی خبری معدن24                                                                         تاریخ انتشار: 94/11/24