معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

به گزارش خبرنگار ماین نیوز، وجیه‌اله جعفری اظهار کرد: در حوزه سنگ ‌آهن اکتشافات تکمیلی در تمام محدوده‌های قدیمی صورت گرفت که در جلال‌آباد، گل‌گهر افزایش ذخایر جدید را به همراه داشت.

خبرنگار ماین نیوز با وجیه‌اله جعفری، مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (ایمپاسکو) گفت‌وگویی انجام داده که متن آن به شرح زیر است:

درباره آخرین اکتشافات انجام شده از سوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران توضیح دهید.

اکتشافات شرکت تهیه و تولید مواد معدنی در دو بخش انجام می‌شود. در بخشی به عنوان نماینده سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در محدوده‌های مربوط به ایمیدرو و به عنوان بازوی اجرایی فعالیت می‌کند و در بخشی دیگر در محدوده‌های خود شرکت تهیه و تولید مواد معدنی مشغول به کار هستیم. امسال در هر دو بخش یادشده شاخص‌های عملیاتی برای اکتشاف
(
نمونه‌برداری، اکتشاف‌ هوایی، چاه‌پیمایی) را تقربیا براساس برنامه پیش‌بینی شده انجام داده‌ایم. البته لازم به ذکر است که امسال، سالی سخت از نظر تامین مالی بود اما عمده حفاری‌ها صورت گرفت و بخشی از محدوده‌ها شناسایی کردیم. قطعا تا پایان سال یا ابتدای سال آینده گزارش نتایج ارائه خواهد شد.

بیشتر چه محدوده‌هایی در اکتشافات ایمپاسکو کشف شده‌اند؟

بیشتر محدوده‌های پلی متال مطرح بودند. بخش‌هایی از اکتشافات اردستان در طلای کوه دم را تکمیل کرده‌ایم که شاهد افزایش ذخیره در آن محدوده بودیم. همچنین امیدوار هستیم مطالعات پژوهشی و شناسایی محدوده‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی تا پایان سال به اتمام رسد. در بحث آنتیموان نیز فعالیت‌هایی در چند محدوده سیستان و بلوچستان صورت گرفت که در یک تا دو محدوده جواب گرفته و در حال حاضر روی تکمیل اکتشافات آن کار می‌کنیم. بخشی از این فعالیت‌ها در اطراف سفید‌آبه و بخشی دیگر نیز در داخل زاهدان انجام می‌شود.

در حوزه اکتشافات سنگ‌آهن چه اقداماتی از سوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران انجام گرفته است؟

در حوزه سنگ ‌آهن اکتشافات تکمیلی در تمام محدوده‌های قدیمی صورت گرفت که در جلال‌آباد و گل‌گهر افزایش ذخایر جدید را به همراه داشت. اما از سوی دیگر، در حال حاضر می‌توان بطور قطع اعلام کرد که محدوده‌های جدیدی پیدا کرده‌ایم اما در بیشتر محدوده‌هایی که در اختیار داریم آثاری از مس و سنگ‌آهن دیده می‌شود. برای اعلام قطعی باید منتظر انجام مراحل بعدی اکتشافات باشیم.

آیا بودجه برای اکتشاف سال آینده به شما اختصاص داده می‌شود؟

دکتر کرباسیان اکتشاف را به عنوان یکی از محورهای اصلی سازمان توسعه ونوسازی معادن و صنایع معدنی ایران می‌داند در نتیجه احساس ما این است که قطعا اگر اعتباری باشد، الویت با بخش اکتشاف خواهد بود.

وضعیت کارخانه آنتیموان سفید‌آبه به چه صورت است؟ تاخیر در افتتاح این واحد به چه دلیل بود؟

پنجشنبه هفته جاری این کارخانه توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح شود. این واحد، واحد پایلوتی است که برای اولین بار شمش آنیموان را در کشور تولید می‌کند. در نتیجه باید جواب کامل در این مرحله دریافت می‌شد. خوشبختانه ما در مرحله پایلوت جواب کافی را دریافت کردیم اما آنچه که مسلم است، باید این واحد را به یک طرح صنعتی تبدیل کرد.

الویت شرکت تهیه و تولید مواد معدنی برای سال 95 با توجه به بحران شدید رخ داده در بازار مواد معدنی چیست؟

بی‌شک در بحث کاهش قیمت تمام شده کار جدی انجام خواهیم داد. در حقیقت یکی از سیاست‌های ما واگذاری امور به بخش خصوصی و استفاده از توان این بخش است. البته بخشی از این موضوع در سال‌های قبل پیگیری و چند محدوده زغالی به بخش خصوصی واگذار شد و در حال حاضر با نظارت و مدیریت ما بخش خصوصی در این محدوده‌ها مشغول به کار است. همچنین در برخی از واحدها نیز در این زمینه تلاش کرده‌ایم. امیدوار هستیم پس از اتفاقات رخ داده در فضای سیاسی کشور و موضوع برجام، بتوانیم هم سرمایه‌گذاران خارجی و هم بخش خصوصی را برای حضور در برخی از واحدها با مدیریت اجرایی بخش خصوصی فعال کنیم.

یعنی شرکت تهیه تولید برنامه واگذاری واحدهایش را نیز در دستور کار دارد به عنوان مثال فروکروم جغتای؟

بله حتما این موضوع در برنامه قرار دارد. واگذاری فروکروم جغتای هم در برنامه بود اما به دلیل برخی مشکلات در حال حاضر از برنامه خارج شده است اما بدون شک مجددا در برنامه واگذاری خواهد آمد. در مورد این طرح باید مسائل مالی آن‌ حل شده و مجوز‌های مربوط به آن گرفته شود. اما در حال حاضر کک سازی، فسفات اسفوردی و سرب نخلک را در برنامه داریم و پیش از سال 95 بخشی از آگهی‌ها منتشر خواهد شد و بخشی دیگر اگر متقضی وجود باشد، برنده آن انتخاب خواهد شد.

به غیر از آنتیموان سفیدابه، آیا بهره‌برداری دیگر در آینده نزدیک خواهید داشت؟

امسال پتاس خور و بیایانک،‌ پالایشگاه قطران زرند و آنتیموان را در برنامه داشتیم که خوشبختانه انجام شد. طرح‌های جدید را باید با بخش خصوصی راه‌اندازی کنیم. فقط در سال آینده احتمالا بخشی از طرح خمرود را که واگذار کرده‌ایم، فعال خواهد شد. در حوزه سنگ ‌آهن هم بخشی از فعالیت‌ها توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و این اقدامات در جهت افزایش بهره‌وری و کاهش قیمت تمام شده است زیرا مسئولیت هزینه‌های انجام شده با ایمیدرو نبوده و بخش خصوصی آن‌را انجام خواهد.

آیا شرکت تهیه و تولید مواد معدنی طرح جدیدی دارد؟

ما در بحث طرح‌های جدید موضوع شورابه‌ها را داریم که هنوز به جمع‌بندی نرسیده و بحث‌هایی است که باید از دیدگاه اداری انجام شود. همچنین طرح طلای کوه دم را در سال آینده خواهیم داشت و احتمالا برای سرمایه‌گذاری فراخوان خواهیم زد. از سوی دیگر طرح شورابه‌ها را دنبال می‌کنیم. البته یک مقطعی به سازمان استان‌ها داده‌ایم تا شاید آنها در این زمینه اقدام کنند.

آیا طرح عناصر نادر خاکی که قرار است به زودی افتتاح شود، توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی اجرا شده است؟

ما یک طرح پایلوت را قبل از سال افتتاح کردیم. البته این طرح در حد کنسانتره بود و از کنسانتره فسفات اسفوری عنصر لانتانیوم و سریم را با غلظت بالا و 35 درصد بدست آوردیم. در حال حاضر همکاران ما در مرکز تحقیقات در بخش فلز کار کرده و توانسته‌اند فلز عناصر نادر را داشته باشند. البته با توجه به اینکه برای عناصر نادر خاکی، طرح تعریف شده است در نتیجه ما تنها در حوزه‌های مربوط به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ورود خواهیم داشت. اما بطور کلی این موضوع را به عنوان یکی از استراتژی‌های شرکت تهیه و تولید مواد معدنی دنبال خواهیم کرد.

برنامه راهبردی ایمپاسکو به تصویب رسید؟

بله، برنامه راهبردی در ایمیدرو مصوب شده و در حال حاضر روی برنامه عملیاتی آن کار می‌کنیم. همچنین استراتژی بلندمدت را در هیات مدیره شرکت به تصویب رسانده و بازنگری سالانه روی آن انجام می‌گیرد. از سوی دیگر قرار است تغییراتی در اساس‌نامه شرکت نیز صورت پذیرد.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی