معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

سنگ آهن بالاترین میزان رشد روزانه قیمت را، دیروز تجربه کرد. این ماده معدنی تنها در یک روز افزایش 19درصدی را به ثبت رساند.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمدرو)،‌ در حالی که پیشتر تصور می شد با اقدامات چین برای کاهش ظرفیت تولید فولاد،‌ در ماه ها یا سال های آتی،‌ بازار مصرف شاهد رشد قیمت شود دیروز دوشنبه در بازارهای اصلی سنگ آهن شامل چین و استرالیا،‌ نرخ این ماده معدنی با عیار 62درصد، از 63دلار در هر تن نیز عبور کرد.

این پدیده ناگهانی،‌ بزرگترین رقم رشد یک روزه قیمت سنگ آهن از سال 2009  است که پایش قیمت روزانه آن توسط متال بولتن، آغاز شده است،‌ محسوب می شود. از سوی دیگر روزنامه گاردین دلیل این امر را اقدام سیاست گذاران دولت چین برای مهار تولید فولاد عنوان کرده است.

در همین حال قیمت سنگ آهن 58درصدی نیز روز گذشته با رشد 10.86 دلاری در هر تن به رقم 57.84 دلار افزایش پیدا کرد. با اینحال شبکه خبری اقتصادی بلومبرگ ضمن اعلام خبر رشد شدید قیمت سنگ آهن، اعتقاد دارد که این قیمت پایدار نمی ماند و همزمان با افزایش عرضه، روند تعادل بازار و کاهش قیمت نیز شکل می گیرد. علاوه بر این گلدمن ساکس هم اعتقاد دارد قیمت سنگ آهن در سه ماه آخر 2016 بیشتر از 35 دلار در هر تن نخواهد بود.

جهش قیمت فولادی
به رغم این اظهار نظرها، افزایش قیمت جهانی سنگ آهن،‌ در عین حال سبب رشد قیمت فولاد هم شده است به طوری که قیمت ورق گرم فولادی نیز با افزایش 15درصدی مواجه شد به طوری که چین روز دوشنبه 7مارس (17 اسفند) صادرات فولاد را متوقف کرد.

نفت هم
همزمان شاخص بالتیک (اجاره روزانه کشتی Capsize در ماه آوریل نیز، دیروز با رشد 20درصد به رقم 2425 دلار در روز رسید. روزنامه گاردین معتقد است که قیمت نفت خام هم به دنبال رشد قیمت سنگ آهن،‌ افزایش به دنبال دارد.

 

تاریخ انتشار:                                                                           منبع: ایمیدرو

۱۳۹۴/۱۲/۱۸