معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

یک هلدینگ اسپانیایی با امضای تفاهمنامه ای با شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، برای تولید سوخت سازگار با محیط زیست با استفاده از زغالسنگ،‌ در ایران سرمایه گذاری می کند.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، مدیر عامل گروه اس.ال.ام در حاشیه امضای «تفاهمنامه سرمایه گذاری در بخش زغالسنگ و احداث پالایشگاه تولید بیواتانول» در ایران که در حضور رییس هیات عامل ایمیدور انجام شد، گفت: به منظور تامین خوراک این پالایشگاه،‌ قراردادی 15 ساله برای خرید زغالسنگ حرارتی ایران امضا می کنیم.

خوان کارلوس گونسالس پِرس(Juan Carlos Gonzales Pérez) با تاکید بر اینکه مشتاق سرمایه گذاری در ایران هستیم، تصریح کرد: طبق این تفاهمنامه، آماده سرمایه گذاری برای اجرای پروژه فوق در ایران هستیم و در صورت تمایل طرف ایرانی، می توان به صورت شراکتی طرح را اجرا کرد.

بر اساس تفاهمنامه ای که به امضای خوان کارلوس مدیر عامل اس.ال.ام و وجیه ا... جعفری مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران رسیده،‌ بررسی شرایط معدنی ایران برای تامین خوارک طرح،‌ تبادل اطلاعات پروژه،‌ ارایه گزارش توجیه فنی و اقتصادی و همچنین معرفی فرصت های سرمایه گذاری در کلیه بخش های معدن ایران از جمله مفاد این تفاهمنامه همکاری است.
وی با یادآوری اینکه تاکنون یک پالایشگاه در برزیل ایجاد کرده ایم و طرح دوم نیز در شمال اسپانیا در حال احداث است اظهار داشت: در نظر داریم طرح سوم تولید این سوخت را در ایران اجرایی کنیم. به گفته وی خوراک ورودی این پروژه، ‌ترکیبی از زغالسنگ حرارتی و گیاه است که با توجه به اقلیم ایران،‌ گیاه مورد نظر انتخاب می شود اما این طرح در برزیل با بهره گیری از «زغالسنگ با نیشکر» و در اسپانیا با استفاده از «زغالسنگ با نوعی سیب زمینی» اجرا می شود.

خوان کارلوس با بیان اینکه قادریم فروش و صادارت محصول این پروژه را به بازارهای هدف نیز برعهده گیریم، افزود:‌  بررسی های فنی و اقتصادی انجام شده نشان می دهد اجرای این پروژه 16هزار فرصت شغلی ایجاد می کند.

مدیر عامل اس.ال.ام یادآور شد: با توجه به کنوانسیون محیط زیست پاریس و طرح کاهش گازهای گلخانه ای امریکا،‌ برنامه جایگزنی سوخت های سازگار با محیط زیست به جای سوخت های فسیلی، اهمیت بالایی در جهان پیدا کرده است و کشورهای مختلف در تدارک کاهش مصرف سوخت های هیدروکربوری هستند.
رییس هیات عامل ایمیدرو نیز در این مراسم اظهار داشت: در ایران تاکنون 3 میلیارد تن زغالسنگ کشف شده که پیش بینی می شود با اتمام عملیات جدید اکتشافی،‌ این رقم به طور قابل ملاحظه ای افزایش یابد.

مهدی کرباسیان افزود: قیمت تمام شده،‌ قابلیت صادرات و نوع گیاه مصرفی همراه زغالسنگ، از جمله نکاتی است که برای ما اهمیت دارد.
وی ادامه داد: در صورت اجرایی شدن طرح،‌ سرمایه گذار اسپانیایی می تواند معدن زغالسنگ در ایران در اختیار بگیرد. 
کرباسیان اظهار امیدواری کرد که به زودی هیات کارشناسی ال.اس.ام وارد ایران شوند و زمینه عملیاتی شدن این طرح را فراهم سازند.

مدیر عامل ال.اس.ام هم تاکید کرد: بلافاصله پس از تعطیلات سال نو ایران، ‌گروه های کارشناسی را برای بررسی شرایط سرمایه گذاری و اجرای طرح، ‌اعزام می کنیم.
مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران نیز امضای این سند همکاری را زمینه رونق صنعت زغالسنگ در ایران دانست و تصریح کرد: با اجرایی شدن این طرح،‌ شاهد رشد مصرف زغالسنگ در ایران خواهیم شد.
وجیه ا... جعفری با ابراز خرسندی از فناوری جدید تولید بیواتانول از زغالسنگ گفت: معادن زغالسنگ طبس در شرق و گلندرود در شمال کشور،‌ گزینه های اولیه ما برای تامین خوراک طرح پالایشگاه هستند.
 
گروه اس.ال.ام متشکل از 18 شرکت است که در زمینه فناوری های نو در تولید سوخت،‌ نیرو و تامین زنجیره تجهیزات و ماشین آلات صنعتی فعالیت می کند.

 

تاریخ انتشار: 94/12/17                                                                            منبع: ایمیدرو