معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

اختلاف میان بخش معدن و سازمان حفاظت محیط ‌زیست بارها منجر به توقف فعالیت‌های معدنی شده یا در مقابل توانسته آسیب‌های جدی به محیط‌ زیست وارد کند. در واقع این دو بخش بارها در مقابل یکدیگر قرار گرفته و هر دو سعی بر آن داشته‌اند تا فعالیت‌های بخش دیگر را زیر سوال ببرند.

این بار بهره‌برداری از آنومالی D19 توسط چادرملو و سنگ‌آهن مرکزی با مخالفت‌های محیط ‌زیست روبه‌رو شده و این مخالفت‌ها توانسته بهره‌برداری از این محدوده را از سال ۸۴ تا به امروز به تعویق بیندازد. معضلی که قرار بود تا پایان سال 94 حل و فصل شود ولی نشد.

محیط زیست می گوید بخشی از آنومالی D19در محدوده حیات وحش قراردارد و امکان بهره برداری از این معدن سنگ آهن نیست،  از طرفی سنگ آنی ها خود را متعهد می دانند تا شرایط زیست اندک جانداران وحشی این منطقه را فراهم سازند و به ازای محدوده تحت بهره برداری معدن، حریم زیستگاه جانداران این منطقه را گسترش داده و تحت حفاظت قرار دهند. اما تاکنون این اختلاف حل و فصل نشده است.

محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، درباره بهره‌برداری از آنومالی D19اظهار کرد: بهره‌برداری از آنومالی D19 درحال‌حاضر نیازمند مجوز محیط‌زیست است. درواقع ما با درک دغدغه های سازمان محیط زیست و تلاش برای رفع آنها در حال انجام اقدامات لازم برای اخذ این مجوز هستیم.

وی با اشاره به اینکه آنومالی D19در مجاورت تاسیسات عظیم مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو قرادارد گفت : درحال‌حاضر ۳هزار نفر به صورت مستقیم در چادرملو مشغول به کار هستند، و بی‌شک ۲ برابر این تعداد اشتغال غیرمستقیم چادرملو است، اما در صورت عدم موافقت سازمان حفاظت محیط‌زیست با فعالیت در این منطقه و با توجه به رو به پایان بودن ذخیره چادرملو، این معدن تعطیل شده و تعداد زیادی بیکار خواهند شد.

سیدمحمد ابریشمی، مدیر مجتمع معدنی و صنعتی چادرملونیز می گوید : همانطور که با آغاز بهره برداری از معدن چادرملو در دل کویر مرکزی و در فاصله 180 کیلومتری یزد اقدام به ایجاد بیش از 80 هکتار فضای سبز نمودیم و نه تنها حیات وحش منطقه را برهم نزدیم بلکه امکان امنیت بیشتر فراهم کردیم ، اکنون نیز در صورت موافقت سازمان محیط زیست ما متعهد به ایجاد محیطی مناسب، منطبق با اکولوژی زیستی  منطقه می شویم .
وی گفت : ۵ سال دیگر از عمر معدن چادرملو باقی مانده است. به همین دلیل از سال ۱۳۸۴ از مسئولان کشور بارها درخواست کرده‌ایم تا مجوز برای فعالیت در D19 صادر شود. این در حالی‌است که با وجود تامین منابع مالی، بهره‌برداری از D19حداقل ۴ سال زمان نیاز دارد.

وی افزود: در صورت ارائه نشدن مجوز از سوی محیط‌زیست برای آنو مالی D19اشتغال تعداد بسیاری از کارگرانی که در حال حاضردر معدن  چادرملوو کارخانجات تولید کنسانتره  مشغول به‌کار هستند، به خطر می‌افتد. در عین حال  فعالیت یک معدن در منطقه محروم؛ آبادانی، توسعه و رفاه و امنیت را به همراه دارد.

در نتیجه حیات یک معدن آن هم در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته موضوعی مهم خواهد بود که باید از سوی مسئولان مورد توجه قرار گیرد. در واقع اختلاف میان بخش معدن و محیط‌زیست نباید منجر به  رکود در فعالیت های اقتصادی و بیکاری شاعلین شود. بلکه باید راهکارهای مناسب برای تعامل هر چه بیشتر دراختیار هر دو بخش قرار گیرد. امروز با توسعه فعالیت‌ها معدنی در کشورهایی همچون برزیل، استرالیا و... رعایت الزامات محیط‌زیست بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده است. معدنکاران در کنار فعالیت خود به‌دلیل ایجاد توسعه پایدار به‌دنبال جبران خسارت‌های زیست‌محیطی هستند. معادنی هستند که در دل یک جنگل فعالیت می‌کنند اما با اقدامات زیست‌محیطی کمترین آسیب را به محیط وارد می نمایند.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱/۱۸                                                                               منبع: معدن 24