معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

شرکت ALCOA بزرگترین شرکت آلومینیوم امریکا عملکرد 3 ماه اول 2016 را منتشر می کند و همه به دنبال عملکرد این شرکت بعنوان اولین سیگنال از عملکرد بخش معدن و صنایع معدنی هستند.

آلکوا روزگاری بزرگترین تولیدکننده شمش آلومینیوم دنیا بود اما امروز بیشتر از آلومینیوم، قطعات هواپیما و خودرو میفروشد و تولید شمش را به چین باخته است.

جهت اطلاع، تجارت خارجی سال 94 ایران در زنجیره آلومینیوم حدود 558 میلیون دلار بوده که 214 میلیون دلار آن صادرات (84 درصد آن شمش آلومینیوم) و 344 میلیون دلار آن واردات بوده و سهم چین از واردات 40 درصد (138 میلیون دلار) بوده است.

آلومینیوم محصول انرژی بر است و کشورهای عربی GCC حدود 20 میلیارد دلار بروی آلومینیوم سرمایه گذاری کرده اند و انرژی خود را از گاز قطر (مخزن مشترک با ایران- پارس جنوبی) تامین می کنند.

امارات در سال 94 حدود 53 میلیون دلار آلومینیوم و محصول مرتبط به ایران صادر کرده است (50 درصد شمش آلومینیوم).

به نظر می رسد این حجم بالای واردات آن هم از کشورهای چین و GCC همزمان با تعطیلی صنایع پایین دستی آلومینیوم کشور چندان با سیاستهای اقتصاد مقاومتی همراستا نباشد.

منبع : پایگاه تحلیلی خبری معدن24                                                                  تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱/۲۴