معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

عملکرد درخشان فولاد مبارکه اصفهان در نیمه نخست سال ۹۶

امیرحسین نادری، معاون اقتصادی و مالی شرکت فولاد مبارکه اصفهان با اعلام این خبر افزود: در سال ۹۶ این شرکت به عنوان بزرگترین شرکت فولادسازی در خاورمیانه و شمال افریقا(MENA) با هدفگذاری تولید و فروش حدود ۷ میلیون تن انواع محصولات گرم،

سرد و پوششدار، دستیابی به ۱۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد و تحقق ۴۰۰۰ میلیارد تومان سود خالص را هدفگذاری کرد که این میزان سودآوری، بالاترین حد از زمان بهره‌برداری از این شرکت بوده است. به گزارش صمت، وی عملکرد ۶ ماه نخست سال ۹۶ را بسیار درخشان ارزیابی و تصریح کرد: در ۶ ماه ابتدای سال ۹۶ شرکت با فروش ۳ میلیون و ۲۱۱ هزار تن انواع محصولات خود به ارزش ۶۷۰۰ میلیارد تومان توانست پس از کسر بهای تمام شده و سایر هزینه‌های خود ۲ هزار و ۲۳۶ میلیارد تومان سود خالص معادل ۲۹۸ ریال به ازای هر سهم حاصل کند که نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ از رشدی بیش از ۲۴۳ درصد برخوردار بوده است.


حرکت در مسیر سند جامع توسعه‌ای
معاون اقتصادی و مالی شرکت فولادمبارکه اصفهان افزود: در ۶ ماه نخست امسال، درآمدهای عملیاتی ۴۳ درصد، بهای تمام شده ۵ درصد، سود ناخالص ۱۴۰ درصد، سود عملیاتی ۲۱۵ درصد و سود خالص ۲۴۳ درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد کرده است. نادری، بهره‌برداری از طرح‌های توسعه شرکت، ازجمله ماشین ریخته‌گری شماره ۵ به ظرفیت یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن تن تختال و طرح توسعه فولاد سبا از ۷۵۰ هزار تن به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن را از عوامل افزایش درآمد شرکت برشمرد و افزود: با بهره‌برداری از ماشین ریخته‌گری شماره ۵ شرکت در سال ۹۵، ظرفیت تولید و فروش اسلب به طور چشمگیری افزایش یافت، به طوری‌که ۷۳۴ میلیارد تومان درآمد شرکت در ۶ ماه نخست سال ۹۶، از محل فروش اسلب‌های ماشین ریخته‌گری جدید بوده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال ۱۶۰۰ میلیارد تومان از این محل، به درآمدهای شرکت افزوده شود. وی با اشاره به سایر طرح‌های توسعه مهم شرکت تصریح کرد: فولادمبارکه اصفهان در راستای سند جامع توسعه‌ای خود و رسیدن به ظرفیت ۲۵ میلیون تن تا سال ۱۴۰۴، تامین پایدار مواد اولیه خود با نرخ رقابتی را در استراتژی‌های خود قرار داده که در این راستا، سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در سهام شرکت‌های معدنی بزرگ ازجمله گل‌گهر، چادرملو و سرمایه‌گذاری معادن و فلزات انجام داده است. ضمن اینکه سرمایه‌گذاری در طرح توسعه کنسانتره‌سازی و گندله‌سازی سنگان به ظرفیت ۵ میلیون تن، بخش عمده‌ای از نیاز شرکت به تامین مواد اولیه را از داخل کشور و با نرخ رقابتی برآورده می‌کند. او در همین زمینه افزود: درحال‌حاضر کارخانه گندله‌سازی سنگان به بهره‌برداری رسیده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال یک میلیون و ۵۳۰ هزار تن گندله از این شرکت به فروش برسد. وی خاطرنشان کرد: با توجه به راه‌اندازی طرح توسعه سبا در امسال که قرار است ظرفیت آن از ۷۵۰ هزار تن به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن ورق گرم افزایش یابد، ۸۳۰ هزار تن از ظرفیت محقق می‌شود. نادری در ادامه با اشاره به وضعیت مطلوب سودآوری شرکت‌های گروه فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: شرکت فولاد هرمزگان جنوب به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های گروه فولادمبارکه با سرمایه ۱۵۰۰ میلیارد تومان خود توانست در ۶ماه نخست سال ۹۶ با تولید ۷۰۶ هزار تن اسلب به ارزش ۱۱۹۰ میلیارد تومان، به ۱۲۸ میلیارد تومان سود خالص و ۸۵ ریال به ازای هر سهم در ۶ ماه ابتدای سال دست یابد. این درحالی است که در مدت مشابه سال گذشته، این شرکت ۱۳۴ میلیارد تومان زیان خالص را تجربه کرد. ضمن اینکه این شرکت فروش یک میلیون و ۴۵۶ هزار تن اسلب تا پایان سال را هدفگذاری کرده است.


خرید بلوک ۱۷درصدی معادن و فلزات
معاون اقتصادی و مالی شرکت فولاد مبارکه اصفهان، خرید بلوک ۱۷ درصدی شرکت سرمایه‌گذاری معادن و فلزات در امسال را یکی از اقدامات مهم شرکت در راستای مدیریت بهینه سبد سرمایه‌گذاری‌های شرکت و کنترل شرکت‌های معدنی برشمرد و افزود: سبد سرمایه‌گذاری شرکت به ارزش بازار، حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان و بهای تمام شده ۴۰۰۰ میلیارد تومان است که در راستای استراتژی کلان شرکت و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بالادستی فولاد همچون معادن و شرکت‌های فولادی انجام شده است و سالانه حدود ۲۵۰ میلیارد تومان از محل سود تقسیمی این شرکت‌ها به درآمدهای فولادمبارکه اضافه می‌شود. وی انضباط دقیق مالی شرکت مادر و گروه فولاد مبارکه در عین شفافیت اطلاعاتی و ارسال به موقع گزارش‌های موردنیاز سازمان بورس بر اساس جدول زمانبندی را از مهم‌ترین افتخارات شرکت برشمرد و افزود: ارائه اطلاعات و گزارش‌های مالی و اقتصادی قابل اتکا و به موقع به سهامداران یکی از اهداف اساسی شرکت است و ارتقای رتبه اطلاع‌رسانی به سهامداران، همواره موردتوجه مدیران شرکت بوده است. وی کاهش نرخ تسهیلات مالی و جایگزینی تسهیلات نرخ بهره بالا با تسهیلات با نرخ ۱۸ درصد را یکی دیگر از اقدامات اساسی در راستای کاهش هزینه‌های مالی برشمرد و افزود: همچنین مدیریت موجودی کالا و مواد اولیه متناسب با حجم تولید شرکت به منظور جلوگیری از انباشت موجودی‌ها از دیگر اقدامات مهم انجام شده در امسال است.معاون اقتصادی و مالی فولاد مبارکه ضمن قدردانی از تلاش کارکنان اظهار امیدواری کرد با اراده و همت تلاشگران گروه فولاد مبارکه، همه اهداف این مجموعه در سال ۹۶ محقق شود.

http://www.smtnews.ir/mine/mineral-industries/29872