معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

مدیر کل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب کشور اعتقاد دارد که فرونشست یکی از عوامل تهدید کننده دشت شیراز محسوب می‌شود.

طهمورث یوسفی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه شرایط نرمال فرونشست حدود 4 میلی متر در سال است، افزود: فرونشست در دشت شیراز در مناطق جنوب، شرق و جنوب شرق حدود 5 سانتی در سال است .

به اعتقاد این کارشناس زمین‌شناسی، زیاد شدن درصد آب شور، رسوبات ریزدانه‌ای، وسعت زیاد سطح زیر کشت، افزایش تعداد چاه‌ها و برداشت آب زیرزمینی، ضخامت زیاد رسوبات انتقال و برداشت آب، از علل تاثیرگذار بر فرونشست محسوب می‌شود.

او با تصریح اینکه نه تنها برداشت از چاه‌های غیرمجاز باید کاملا ممنوع شود بلکه برداشت آب از چاه‌های مجاز هم باید تحت کنترل کامل باشد، گفت: امروز در دشت‌های شیراز و سروستان فرونشست وجود داد.

مدیرکل مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه‌ی جنوب کشور تاکید دارد که به‌جای انتقال آب از شیراز به دشت سروستان، بهتر است انتقال محصول داشته باشیم، زیرا انتقال آب از یک حوزه به حوزه‌ای دیگر شرایط طبیعی را از تعادل خارج کرده و قطعا انتقال آب زیرسطحی از شیراز به سروستان، فرونشست در دشت شیراز را تشدید خواهد کرد.

  یوسفی با بیان اینکه  100 درصد دشت‌های استان فارس با پدیده تهدید کننده‌ی فرو چاله و فرونشست مواجه است، گفت: فروچاله در دشت ارژن و سورمق، علت زمین شناسی  دارد.

او نرخ فرونشست در دشت زرقان را 10 سانتی متر در سال و ضخامت رسوبات را 300 سانتی متر اعلام و اضافه کرد: در نقاطی نظیر شش ده از توابع شهرستان فسا فرونشست به 6 سانت در سال رسیده که نسبت به سال‌های گذشته کاهش را نشان می‌دهد.

به گفته‌ی این کارشناس زمین‌شناسی فرونشست و فروچاله باعث از بین رفتن زیر ساخت‌هایی نظیر راه، شبکه‌های گاز، آب و برق و از بین رفتن تراکم خاک و ایجاد مخاطره برای بناهای تاریخی خواهد شد.

یوسفی گفت: با مدیریت و فرهنگ سازی می‌توان مانع افزایش و تشدید این پدیده شد، در شیراز هم با توسعه و تکمیل شبکه‌های فاضلاب می‌توانیم از افزایش و توسعه‌ی فرونشست‌ پیشگیری کنیم.

http://www.isna.ir/news/96081006147/