معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

آگهی های ویژه

خطر انتشار آلودگی پسماندهای روی در شهر زنجان

معدن روی

معاون پایش و نظارت اداره‌کل حفاظت محیط ‌زیست استان زنجان گفت: مشکل اصلی در واحدهای صنعتی روی، کیک‌خانه غیرایزوله است.

علی اسدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: مشکل اصلی در واحدهای صنعتی روی کیک‌خانه است که این واحدها غیرایزوله بوده و حاشیه‌های آن مدیریت نمی‌شود و با بارندگی آلودگی پسماندها به سطوح پایین‌تر منتشر می‌شود.

این مسئول ادامه داد: فیلتر کیک‌ها حاوی 1.5 تا 2 درصد سرب هستند و در این پسماندها انواع فلزات سنگین از جمله نیکل، کادمیوم و کبالت وجود دارد و سولفات کادمیوم خطرناک‌ترین فلز بوده و جزو ترکیبات محلول در آب است که در زمان بارندگی انتشار می‌یابد.

وی افزود: ارتفاع و محدوده محل دپوی پسماندهای روی در انتشار آلودگی دخیل است و در این ارتفاع باد ذرات را در هنگام حرکت خودروها یا سایر مواقع منتشر می‌کند. جهت باد غالب زنجان به ویژه در فصل بهار جنوب غربی و درست به سمت شهر است که این وضعیت خطر انتشار آلودگی‌های پسماندهای روی به شهر را بیشتر می‌کند.

معاون پایش و نظارت اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان تصریح کرد: میزان پسماندهای روی انباشته شده در زنجان بیش از 5 میلیون تن عنوان بوده و اخیرا واحدهای صنعتی با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته درصد خلوص بیشتری از مواد معدنی را استخراج و به شمش تبدیل می‌کنند اما پسماندهای قدیمی حاوی درصدی سرب و روی است و به لحاظ اقتصادی برای صاحبان صنایع دارای ارزش است که دوباره از آن مواد معدنی استخراج کنند.

 

 http://www.isna.ir/news/96081408052/  :منبع